Oare nu putem sa facem ca drogurile sa nu ne mai faca rau ?!

22-01-2022
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ma tot gandeam eu ca vad peste tot vai ca drogurile fac rau, cum sa ne ferim de ele, dar de ce sa nu ne punem problema cum sa facem sa nu mai faca rau !
Ptr ca nu cocaina de ex e de vina, ci creierul nostru e de vina ca nu stie sa lucreze cu ea, sau heroina.

Dupa ce ca si asa viata e in mare parte de kakao, macar sa putem fi mai fericiti si altfel.

Problema sta asa si se stie:
La consumul de heroina sa zicem, heroina stimuleaza receptorii de endorfine si ai euforia aia.
Creierul vrea sa-ti strice bucuria si incepe sa-si reduca nr de receptori, asa ca aceiasi doza nu mai are acelasi efect si trebuie sa urci doza, si tot asa.
Daca el nu ar mai reduce nr de receptori, te-ai simti bine mereu cu aceiasi doza.

La dependenta la fel, reducand nr de receptori, in momentul cand dispare heroina din sistem, cand nivelul de endorfine revine la normal, te simti rau ptr ca stimuleaza mai putini receptori si stimularea e insuficienta si de aia ai depresiile alea urate si negre, si de acolo dependenta.
Si abia dupa un timp lent revine nr de receptori la loc si te simti bine asa natural fara heroina.

Deci in mod normal daca endorfinele-s pe normal si nr de receptori e normal, cand bagi heroina stimulezi mai tare receptorii, te simti asa fericit sa zic, dupa ce trece efectul, in mod normal trebuie sa revii la normal si atat, nu mai jos de normal.
Si in felul asta nu ar mai fi problema.

Nu ma refer la etnobotanice si altele care alea au niste efecte de te doare capul, acolo e cu totul anormal. Ma refer doar la astea de urca tonusul, iarba, heroina, cocaina.
11 comentarii
1
22-01-2022, ora 19:55
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
In teorie nu suna rau dar practic e imposibil :))
2
22-01-2022, ora 20:36
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai sa bage mai putin bani in armamente si sa bage mai mult in cercetare, ca la creierul nostru e problema, nu la droguri sau cel putin nu la unele droguri.
Si ca sa zic sincer, cand esti asa mai high, abia atunci viata e viata cu adevarat pana la urma, restu nu e cine stie ce.

De aia se si zice ca hipomaniile-s placute adica starila alea de putin peste normal.

Ca se poate sau nu, ce ma mira e ca nimeni nu a pus problema asta care am pus-o eu, macar sa se discute pe undeva.
Cu alte cuvinte multi se mira de ce unii vor sa fie cu adevarat fericiti de fapt, adica unii care lasa viata cenusie la o parte si vor ceva ca lumea, repet ma refer doar la cele care urca tonusul, nu la altele.
1
23-01-2022, ora 01:14
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Asa este, cum ai spus mai sus. Ar trebui bagati mai multi bani in cercetare.

Dar, si in creier si alte experimente s-au bagat bani foarte multi, problema e ca rezultatele au fost nesatisfacatoare. Poate si din cauza faptului ca in cercetarea pentru creier dureaza mai mult sa scoti ceva care sa functioneze iar companiile au preferat sa investeasca in altceva decat sa-si bata capul cu incertitudini.

Plus ca drogurile alea nu fac ele in sine bine la creier, ii altereaza functia si il fac sa se toceasca mai repede. E reactia lui naturala sa intre pe Mod Avion si nu prea ai ce sa faci, asa merg lucrurile.
1
23-01-2022, ora 07:08
360
Nu este medic/terapeut
360
din ce stiu drogurile iti distrug fizic receptorii din creier. iar asta nu se poate opri, doar daca dezvolta cercetatorii niste potentiatori de intarire a neuonilor
0
24-01-2022, ora 16:30
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Da nu uitam ca, heroina de ex face acelasi lucru ca oxycontinul care e tot opioid, are acelasi mecanism doar ca heroina e mai tare, oxy este ptr dureri, si daca ala nu face rau in sens ca nu altereaza functia (ci doar poate da dependenta si toleranta adica sa urci doza ptr acelasi efect), nici hero nu face, iti face doar prin faptul ca da dependenta si toleranta, iar in urma lor ai depresii de mori.
De aia am zis iarba, hero si coca, ca astea is mai curate cum s-ar zice, nu iti f creierul ca altele, ca etnobotabicele de ex.

Nu au bagat multi bani in cercetare ca nu i-a interesat.

xtreme07, nu toate drogurile distrug receptorii, astea trei (hero coca si iarba) nu prea distrug nimic, doar iti dau dependenta si toleranta si suferi de la asta, dar dupa ce te lasi, iti revii total, si oricum s-ar putea rezolva si asta la o adica, insa ei nici nu si-au pus probleme, arata mie unde si-au pus problema care am pus-o eu aici ? Sau arata-mi cineva care a pus prob asta aici sau in alte parti.
Toti ca sa fugim de droguri, ca fac rau, atata ii auzi ! Doar pana la nivelul asta gandesc ei. Nici unu nu vede partea buna a chestiei asteia, si cum sa eliminam partea rea si sa ramana cu cea buna.
Ca se poate sau nu, dar macar sa vad ca cineva pune problema, nici macar consumatorii nu o pun, culmea.

Exact ca si cu mancarea, toti sa nu mancam aia si aia si aia, dar nu vezi unu sa puna problema cum sa mancam orice si sa nu mai ai nimic.
1
24-01-2022, ora 20:15
360
Nu este medic/terapeut
360
sunt convins ca daca e asa cum spui tu cu coca, ierburile si heroina, au venit deja cu solutia, dar o aplica la militari. acolo e interesul sa se foloseasca astfel de droguri fara sa fie afectati militarii in vreun fel.

problema este ca daca le dai oamenilor obisnuiti, lipsa de inhibitie creata de aceste droguri poate creste criminalitatea. banuiesc ca asta ar fi un motiv pt care populatia nu ar beneficia de aceste revolutionare solutii
0
24-01-2022, ora 21:00
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu stiu daca au venit cu solutia, dar poate au venit, nu stiu ce sa zic. Pai asa e cu coca, hero si iarba, alea dupa ce te lasi, iti revii complet, spre deosebire de alte droguri mai ordinare care-ti f creieru ori te termen lung ori de tot, gen etnobotanice, Extasy.

In general cand iei din astea esti fericit, si cand esti fericit nu prea faci crime, faci cand esti nervos, iritat, suparat, trist, deci n-ar fi asta cauza, din contra, s-ar reduce criminalitatea, ar urca productivitatea, studentii ar invata mai bine, oamenii ar munci mai cu spor cum faceau in anii 30 cu amfetamina lui Hitler.
0
24-01-2022, ora 21:36
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Ar fi bine sa bagam toti, sa ne simtim bine sa alea…
0
25-01-2022, ora 17:10
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai da, ar fi bine sa bagam insa nu in conditiile astea in care ne va fi mai rau decat inainte sa bagam, ca aici e aici. De aia am zis sa nu ne mai faca rau cumva si sa bagam sa fim fericiti, ca si asa viata asta e de kakao unde bucuria e putina si ocazionala.

Eu am avut hipomanii prin 2009-2011, era super, aveam o stare buna si imi placea, bine, aveam accidental de la sevrajul de clonazepam, insa am avut si stiu cum e, in timp n-am mai avut.
0
25-01-2022, ora 18:39
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Cat timp ai luat Clonazepam, daca nu te superi ca te intreb? Si l-ai intrerupt brusc?
0
28-01-2022, ora 12:55
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am luat intre martie 2007 si martie 2009 2 mg/zi.
Martie 2009 - noiembrie 2009 am luat 1, 5 mg/zi.
Noiembrie 2009-mai 2010 luat 1 mg./zi
Dupa aia am tot scazut pana in sept 2011 cand nu am mai luat deloc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști un copil care se droghează
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  • Stoparea consumului de droguri până la 30 de ani asigură o calitate a vieții similară cu a indivizilor nonconsumatori
  • Consumatorii de droguri ilicite au riscuri mai mari de a dezvolta fibrilație atrială
  • Consumul de droguri stă la baza multor decese în cazul morții subite cardiace la tineri
  •