Oboseala continua si persistenta

12-12-2018
dorian10
Nu este medic/terapeut
dorian10
Buna seara,
Am observat de ceva vreme ca ma confrunt cu o problema foarte grava, si anume, o oboseala cronica.
Dorm, cel putin 6-7 ore pe noapte, fac sport, am redus cafeaua si tigarile, dar tot ma simt obosit incontinuu.
Sunt perioade la munca, cand sunt rupt total din cauza oboselii, pur si simplu, pentru 15-20 de minute, ma chinui sa tin ochii deschisi. Si imi zic si colegii : '' tu esti din ce in ce mai obosit''.
Dupa ce ajung seara acasa, nu mai am chef de nimic, ma simt epuizat total, nu mai am starea necesara nici sa citesc o carte, si in plus simt ca mi-a scazut si capacitatea de concentrare.
As dori sa stiu care ar fi cauza oboselii acesteia. Si ce analize mi-ati recomanda sa fac ?
O seara frumoasa va doresc.
2 comentarii
0
12-12-2018, ora 19:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna seara.
Mergeti la medicul de familie sa faceti un set de analize de sange pe care vi le va prescrie el.
Daca analizele ies bune, faceti un test de depresie pe net. Oboseala poate fi o somatizare a unei boli numita depresie.
0
12-12-2018, ora 19:29
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergeți la medicul de familie să vă dea o trimitere pentru investigații. Dacă nu se confirmă o cauză medicală, faceți o evaluare psihologică la un psiholog clinician cu experiență.
Orice diagnostic se pune în cabinet, pentru că numai psihologul poate pune un diagnostic diferențial, întrucât anumite simptome se găsesc în cadrul mai multor tulburări.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Oboseala cronică, semnul unei probleme de sănătate
  • Legătura dintre hipotensiune și oboseala cronică
  • Aproape jumătate dintre pacienții cu COVID-19 îndeplinesc criteriile de diagnostic pentru sindromul de oboseală cronică
  • Femeile sunt mai grav afectate de sindromul de oboseală cronică - studiul DecodeME
  •