Oraz umflat si foarte tare dupa extractie masea de minte

07-06-2020
Ana495
Nu este medic/terapeut
Ana495
Buna ziua!
Acum 4 zile am fost la stomatolog pentru extractia unei masele de minte inferioare care nu avea suficient loc pe arcada pentru a erupe complet. Desi stomatologul meu nu este chirurg, a hotarat sa mi-o scoata el...extractia a fost destul de anevoioasa, maseaua nu a iesit chiar asa de simplu si repede. Dar, in cele din urma, doctorul a reusit sa o scoata si mi-a cusut locul extractiei.
Ideea este ca incepand din acea zi, obrazul mi s-a umflat foarte tare si s-a tot intarit pana intr-acolo incat, daca pun mana pe el, am impresia ca am o piatra in obraz.
Mentionez ca durerile sunt suportabile cu Ketonal si Solpadeina. Antibiotic nu am luat si nici febra nu am facut.
Este normala o asemenea reactie sau ar trebui sa ma ingrijorez? Este posibil sa fie o infectie acolo? Abia spre sfarsitul saptamanii urmeaza sa ma duc la dl doctor pentru a-mi scoate firele si as vrea sa stiu daca ar trebui sa am motive de ingrijorare pana atunci.
Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
07-06-2020, ora 16:11
Dr. Emanuela Brebenel
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Emanuela Brebenel
Este normal! Intrerupeti fumatul și mențineți igiena locala, zi buna!
0
07-06-2020, ora 17:03
Ana495
Nu este medic/terapeut
Ana495
Va multumesc pentru raspuns!
Nu fumez, insa voi incerc sa pastrez igiena corespunzatoare!
O seara frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •