Otita seroasa cronica ureche stanga

03-02-2010
daniela1978_00
Nu este medic/terapeut
daniela1978_00
Incepand cu anul 2008 am inceput sa am acufene, imi simteam pulsul in ureche seara. Apoi, in noiembrie 2009 pe langa acufene am inceput sa am scurgeri maronii urat mirositoare din urechea stg. Am fost la medic ORL-ist am facut antibiograma, mi-a iesit ca am staphylococccus aureus. Am luat tratament cu: Ciprofloxacin, Garasone 10 zile. Scurgerile din ureche au disparut, am facut timpanograma si a iesit ok, cu auzul nu am probleme. In schimb nu au disparut acufenele si au aparut problemele de echilibru. Am fost din nou la un alt ORL-ist care mi-a pus diagnosticul de otita seroasa cronica ureche stanga, recomandandu-mi tratament cu Nurofen, Sinupret, Biorinil, Otostap. Am urmat si acest tratament dar fara rezultat in continuare am probleme de echilibru, acufene si o stare de raceala la cap, respectiv ameteala. Am facut RMN la cap si nu am nimic. Va rog frumos sa-mi spuneti ce alte investigatii sa fac? Cum sa-mi rezolv problema care persista?
5 comentarii
0
03-02-2010, ora 15:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea inteleg..
cum a putut sa fie pus diagnosticul de Otita seroasa ?
daca la timpanograma totul a esit OK ?
Acufenele.. pe o ureche cu auz normal, vorbesc despre o problema de circulatie cerebrala.
1. faceti Fund de ochi la oftalmologie
2.consult la Balneologie pentru coloana cervicala
3. consult interne pentru inima, TA. colesterol si alte boli care influenteaza circulatia.
4. repetati audiograma si timpanograma
5. trimiteti rezultatele+ datele personale, varsta, Kg, inaltime
-
0
03-02-2010, ora 15:39
daniela1978_00
Nu este medic/terapeut
daniela1978_00
Multumesc frumos pentru recomandari. Am sa fac investigatiile pe care mi le-ati sugerat.
Am uitat sa mentionez ca la diagnostic era trecut si mucelii epidermice care acopera cadrul timpanului, respectiv ca am timpanul foarte rigid si o cicatrice mare.
Mentionez ca am 33 de ani, 58 Kg, 1.73 m, tensiunea arteriala 11/7.
Diagnosticul de otita seroasa cronica mi-a fost pus acum 2 zile de 2 medici ORL-isi din Iasi.
Mi s-a pus acest diagnostic dupa ce urechea mea a fost vazuta la microscop si mi s-a facut timpanograma.
0
03-02-2010, ora 16:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a da?
daca este confirmata microscopic si prin timpanograma.. de ce nu sa facut punctie transtimpanica( sa elimine acel lichid din ureche ???
dac tot esti din iasi.
cand ai toate investigatiile poti sa vii la pascani !
1
30-09-2012, ora 23:38
ady2000
Nu este medic/terapeut
ady2000
Am 1 luna si jumatate de cand aud mereu un fosnet in urechea stanga.Am mers la medic ORL si a constatat ca am otita cronica.Am facut tratament cu eficit, nurofen forte si picaturi timp de 6 zile.Dupa ce am terminat acest tratament am facut si audiograma si mia zis ca am hemoragie interna.Am urmat din nou cu un alt tratament sermion timp de 30 de zile si tot nu a dat niciun rezultat.Va rog frumos sa-mi spuneti ce alte investigatii sa fac ?Cum pot rezolva acesta problema care persista de aproximativ 2 luni.Va multumesc
0
01-10-2012, ora 08:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca medicul a prescris si sermion.reese ca este afectat nervul auditiv..
cred ca e cazul sa faci o audiograma si o timpanograma.. la alt mmedic ORL.. sa vezi daca se confirma diagnosticul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: