pana acum nu am avut un contact sexual...

25-09-2009
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
buna ma numesc naty am 18 ani si as avea o mare intrebare. pana acum nu am avut un contact sexual dar urmeaza sa am si de asta sunt ffff nedumerita.e o intrebare cam stupida dar sincer nu stiu pe cine as putea intreba: daca iau anticonceptionale nu risc sa raman insarcinata nici daca partenerul isi da drumul in vaginul meu????? poate e o intrebare prosteasca dar eu nu am de unde sa stiu acest rasp...va rog sa-mi raspundetzi cat mai repede posibil...va multumesc !!
16 comentarii
0
25-09-2009, ora 19:22
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
buna ma numesc naty am 18 ani si as avea o mare intrebare. pana acum nu am avut un contact sexual dar urmeaza sa am si de asta sunt ffff nedumerita.e o intrebare cam stupida dar sincer nu stiu pe cine as putea intreba: daca iau anticonceptionale nu risc sa raman insarcinata nici daca partenerul isi da drumul in vaginul meu????? poate e o intrebare prosteasca dar eu nu am de unde sa stiu acest rasp...va rog sa-mi raspundetzi cat mai repede posibil...va multumesc !!
0
25-09-2009, ora 20:38
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
dacă iei pastilele corect, la ora la care trebuie şi nu uiţi să le iei, nu există şanse să rămâi însărcinată
0
25-09-2009, ora 21:09
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
multumesc mult pt raspuns
0
25-09-2009, ora 23:34
sella
Nu este medic/terapeut
sella
buna naty intr adevar daca iei pastilele corect incepand cu prima zi de menstruatie nu risti deloc sa ramai insarcinata chiar daca nu folositi nici un alt fel de protectie insa ar fi indicat ca anticonceptionalele pe care le vei lua sa fie fie precrise de un medic ginecoloc (special pentru tine)ceea ce presupune o vizita la un cabinet de specialitate(sa nu le iei de capul tau sau din auzite)multa bafta si placere!:)
0
26-09-2009, ora 07:53
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
buna sella, intradevar am fost la medicul ginecolog si mi le-a prescris dar parca imi era totusi rusine sa pun o asemenea intrebare.ms. o zi buna ;)
0
30-09-2009, ora 09:06
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
buna as avea o intrebare. eu abia am inceput sa iau anticonceptionale si vroiam sa stiu in cat timp de la luarea primei comprimate pot sa fiu sigura ca sunt protejata 100% fara riscul de a ramane insarcinata???? multumesc anticipat
0
30-09-2009, ora 12:30
sella
Nu este medic/terapeut
sella
buna din nou naty!in cutia in care ai primit blisterul cu pastilutele ar trebui sa ai si un prospect acolo vei gasi informatii in legatura cu numarul de zile care trebuie sa treaca (si in care trebuie sa folosesti alta metoda de contraceptie) dupa inceperea administrarii anticonceptionalelor.iti sugerez sa citetesti prospectul pentru ca nu sunt 100% sigura ca e o regula generala pt toate anticonceptionalele.in cazul meu era vorba de 7 zile din momentul in care am inceput sa le iau, mie mi au fost prescrise "loette".daca mai ai nelamuriri...sunt aici:)
0
01-10-2009, ora 08:17
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
multumesc mult sella.o zi buna ;)
0
01-10-2009, ora 11:41
sella
Nu este medic/terapeut
sella
cu placere naty ma bucur ca am putut sa ti fiu de folos, o zi frumoasa si tie:)
0
01-10-2009, ora 18:49
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
buna fetelor.nu inteleg de ce este asa important sa existe protectie din prima zi avand in vedere ca luam prima pastiluta in prima zi de menstruatie.puteti avea relatii sexuale in perioada de menstruatie? si chiar si asa in perioada aceasta nu exista sanse de sarcina, conform calendarului.(ovulul doar ce a fost eliminat). multe fete intreaba asta si nu inteleg de ce. lamuriti ma va rog
0
01-10-2009, ora 19:50
sella
Nu este medic/terapeut
sella
nu stiu daca anticonceptionalele influenteaza ciclu menstrual (in afara de reglarea acestuia/eventual micsorarea numarului de zile)in sensul asta dar in afara zilelor de ciclu pana la un nr de x zile trebuie sa se foloseasca o alta metoda contraceptiva( au loc schimbari in organism in momentul in care luam anticonceptionale si este nevoie de o anumita perioada ca pastilutele "sa si faca efectul")atunci cand incepem sa luam antionceptionale.sper sa fie ok ceam scris si cum am scris st cam zombi azi
0
24-10-2009, ora 16:18
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
buna mai am o intrebare.vroiam sa stiu daca in pauza aceea de 7 zile pot avea relatii sexuale.bineinteles fara protectie suplimentara.va rog sa imi raspundeti...va multumesc anticipat o seara buna
0
24-10-2009, ora 16:30
alexxy_a
Nu este medic/terapeut
alexxy_a
daca iei corect cele 21 de pastile, esti protejata si in pauza
0
08-01-2010, ora 19:33
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
buna.am si eu o intrebare.am facut pauza la anticonceptionale o luna de zile.si mie trebuia sa imi vina ciclul pe data de 24 decembrie 2009 dar nici in ziua de astazi nu mi-a venit.mi-am facut un test de sarcina cu gandul ca poate am ramas dar a iesit negativ.as vrea sa stiu cat e posibil sa imi intarzie??????multumesc o seara buna
0
08-01-2010, ora 23:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
La intreruperea pilulelor, se intampla frecvent ca menstruatia, mai ales daca a fost suprimata mai mult timp, sa intarzie. Din fericire, in majoritatea acestor cazuri activitatea ciclica se reia spontan. Deci, tot ceea ce trebuie sa faceti acum e sa aveti un pic de rabdare. Totusi, daca vedeti ca au trecut trei luni si nu s-a aratat sangele, e cazul sa mergeti la doctorul dv sa va vada.
0
03-01-2011, ora 19:29
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
buna.am o mica problema si as vrea sa stiu ce se intampla.dupa o perioada de cateva luni de pauza.am inceput sa iau anticonceptionale din nou.insa am avut o scurgere sangeroasa in fiecare zi.si nu inteleg de ce.de cateva zile ma doare si burta.si e din ce in ce mai abundent sangele...desi eu nu am terminat blisterul.mai am doua pastile.ce se intampla????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  • Suntem în 2020: e timpul să-i învățăm pe tineri siguranța comportamentului sexual online (sexting)
  • Pilulele contraceptive pot crește nivelul de stres la persoanele tinere
  • Educația tipică privind consimțământul în licee pentru obținerea unui acord clar și direct al unui partener sexual
  • Noi definiții și comportamente legate de sex observate la generația actuală de adolescenți
  •