anticonceptionale + bere, tigari?

05-07-2011
cristina18
Nu este medic/terapeut
cristina18
buna, am 18 ani si de doua luni folosesc anticonceptionalele desorelle...vreau sa stiu daca in timpul administrarii pot sa beau bere sau sa fumez?si inca un lucru, in cele 7 zile de pauza am facut sex neprotejat, exista riscul de a ramane gravida chiar daca eram in prima luna de cand foloseam anticonceptionale?multumesc
6 comentarii
0
05-07-2011, ora 20:16
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Ramane la latitudinea fiecaruia daca vrea sa consume alcool si sa fumeze...alcool poti bea, dar in prospect scrie ca femeile fumatoare si peste 35 ani, se expune riscului de formare de cheaguri, in sistemul venos..acum tu esti tanara, dar se poate intampla si la varste mai mici..deci se poate intampla sau nu, depinde de organismul fiecaruia...in legatura cu perioada, poti face fara nici un fel de probleme, administrarea de anticonceptionae, inhiba producerea ovulatiei, deci ea nu mai are loc, deci esti protejata..
0
05-07-2011, ora 20:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Alcoolul in cantitate moderata nu interfera in niciun fel cu anticonceptionalele.
2. Fumatul creste riscul unor accidente tromboembolice, care este oricum crescut de anticonceptionale. Totusi, pana la varsta de 35 de ani, fumatul nu este considerat o contraindicatie la anticonceptionale.
3. Protectia este aceeasi atat in timpul celor 21 de zile cu pilule, cat si in cele 7 zile de pauza intre 2 folii.
0
05-07-2011, ora 21:58
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
poti sa bei cafea ber sa fumezi ca nu se intampla nimic
din cauza astora nu ramai insarcinata
trebuie sa iei anticonceptionalele la timp sa nu sari peste niciuna
stiu doar cand iei antibiotic cu anticonceptionale sa fii mai atenta
sanatate multa
0
06-07-2011, ora 00:49
cristina18
Nu este medic/terapeut
cristina18
multumesc frumos pentru ajutor!
0
04-08-2011, ora 03:47
anqw92
Nu este medic/terapeut
anqw92
buna, am 19 ani si acum o luna si jumatate am facut un avort iar dupa, medicul mi-a prescris desorelle.am luat 9 zile, iar apoi le-am uitat 3 zile.in a treia zi am avut contact sexual neprotejat, pot ramane insarcinata?are ceva daca iau mai multe deodata apoi continui blistierul?
va multumesc anticipat.
0
09-09-2016, ora 20:20
Bianca121
Nu este medic/terapeut
Bianca121
Buna, as dorii sa stiu daca este vreo problema daca am luat pastila mai devreme de ora stabilita(mentionez ca folosesc Yasmin)? Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •