Pastile pentru tulburare de panica?!

01-08-2017
CI.
Nu este medic/terapeut
CI.
Buna seara! Medicul psihiatru mi-a dat sa urmez un tratament cu Alprazolam (0, 25 mg) si Stresclin. Ambele cate una pe zi timp de 30 zile. Mentionez faptul ca diagnosticul este de o reactie acuta de stres, o tulburare de panica. Timp de 1 an si jumatate am trecut prin diferite stari de panica, rau fizic, atacuri de panica, ameteli, dureri de cap, astfel inchizandu-mi viata.. Ma poate ajuta cineva cu niste informatii cu privire la acest tratament? Este bine daca il urmez? Creaza dependenta? Multumesc!
3 comentarii
1
01-08-2017, ora 21:26
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara, alaturi de tratamentul prescris este important sa adaugati psihoterapie, ca sa aflati de ce reactionati in asa fel la unele situatii. Daca tratamentul este urmat cum trebuie nu exista in acest moment pericolul dependentei.
1
01-08-2017, ora 23:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
V-a dat un tratament usor. Stati linistit. Nu creeaza nici un fel de dependenta.
1
02-08-2017, ora 09:58
CI.
Nu este medic/terapeut
CI.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Apreciez! Voi incepe si psihoterapia. Imi doresc sa inteleg de ce am aceste stari, de unde provin si cum pot sa le depasesc. Multumesc si numai bine!! :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: