Pielea nasului rosie si un lichid uleios (foarte des)

18-12-2007
Apusel
Nu este medic/terapeut
Apusel
Salutare tuturor, am si eu o intrebare la care nici pana acum nu am gasit raspuns... am 18 ani si sunt baiat am probleme cu pielea nasului adik.. in afara de faptul ca este mai tot timpul rosu mai elimina f des si un lichid uleios si sincer sa fiu nu am habar despre ce este vb :) dak cineva stie sau are o idee despre ce este vb raspundeti va rog.. :) as dori sa aflu dak este vro boala a pielii sau altceva si cum pot vindeca sau remedia. Multumesc Anticipat !
2 comentarii
0
09-01-2008, ora 00:00
medic_online
Identitate neconfirmată
medic_online
Pai cred ca ai putea sa detaliezi:
tip de ten, sapun folosit, alte leacuri, ce regim de vitata ai, fumezi, etc ca sa iti dau un raspuns mai concis...
Ca ai sebuum in exces am inteles, dar totusi care e treaba cu rosata?
0
17-02-2008, ora 00:00
Brutal
Nu este medic/terapeut
Brutal
Am o problema similara (cred eu) cu a lui "Apusel"
Pielea nasului este in permanenta rosie, prezinta o secretie (banuiesc ca este sebuum) "uleioasa", fara mancarimi. Aspectul pielii
sete "nesanatos", cu textura rugoasa, parca cu o usoara acnee.
Tipul de ten. cred ca este mixt. Sapun folosit: ce cumpara sotia ( chiar nu am fost atent... nici nu ma pricep prea bine :) ). Regim de viata: acum sedentar (fost sportiv). Sunt fumator, supraponderal, alergic la penicilina. Am incercat sa tratez problema cu Baneocin Unguent si Ultralan Crema, dar n-a mers... Uneori, cand mai dispare acea secretie, pielea are aspect solzos. Repet: nu am mancarimi, din contra, uneori am impresia ca ma ustura. Nu am reusit sa fac vreo conexiune intre regimul de viata (alimentatie, alcool, fumat, cosmetice, etc) si aceasta problema. Nu stiu cat de pertinenta a fost descrierea pe care v-am dat-o.
Orice sugestie e bine venita. Daca aveti un sfat.
S-auzim de bine!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •