Plamani obositi, laringita, dureri ceafa, ochi, ameteli

26-12-2023
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Buna ziua, Daniela ma numesc , am 33 ani, sujt fumatoare..
Am o raceala la plamaninde 1luna si jumatate, am tusit la aer rece, simtram ca imi inghetau plamanii la aer rece. Tusea s a oprit, acum am facut o laringita, am febra de 2 zile, somnolenta continuu si sunt foarte ametita, continuu.
M a vazut un medic, a spus ca am plamanii foarte obositi.
Mi a dat antibiotic si vitamine, paracetamol.
Tusesc si elimin sputa dar din gat, sunt sigura. Ieti am simtit o pojghita pusa pe gat si in jos groasaa..ciudata..
Acum o elimin, nu vaf puroi in gat dar cand tusesc simt miros dr puroi.
Am niste vezicule rosii in gat. Am mancarimi in gat.

Cred ca am spondiloza, pana merg la consult, as fi cutioasa dsca ametrlile astra ce le am de 2 zile, de cand am febra, sunt normale? Si somnolenta continuu.
Deci ametelile sunt urate, parcs am capul umflat. Am si o durrrr de ceafa si ocho..de 3..4 zile, dinainte de s sparra febra..aia cred ca e sinuzita cronica..dsr de ce nu trece?
Zilele astes am luat 2fiole.de algocalmin, doreta 1,
2 ibuprofen. In 2 zile si 3 nopti.
De obocei durrrea de ceafa disparea doar.cu ibuprofen dar.. totusi.. simt as ao durere si in stanga siln dreapta cefei, parca in zonr mai fixe.
Ma gandesc la meningita pt.ca eu nu am avut asa frbra mare niciodata.

Acum umblu cu copilul ca e si rl.cu laringita si drshidrstat, nu pot umbla pt mine.. am doar tratament pt raceala dar ochii si ceafa parca imi fierb, ma inteapa, ma frig..
Febra nu trece inca..tot revine la 6h dr la.fiola de algocalmin. Doar cu fiola se oprrste. E..normala durrrea de ceafa si ochi?
Multumesc pt.sfaturi.
6 comentarii
0
27-12-2023, ora 21:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa purtati masca peste tot sa nu va reinfectati.
Daca dupa 3 zile de antibiotic nu va simtiti mai bine trebuie sa va reintoarceti la medic sa vi-l schimbe.
E bine atat pt. dv, cat si pentru copil, ca in perioada aceasta sa nu fumati.
Incercati si Alle Gel pentru durerea de cervicala. Mie cu asta imi trece.
Sanatate multa!
0
27-12-2023, ora 23:07
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Multumesc pt raspuns!
O sa folosesc gelul, nu m am gandit ss mi cumpar.
Cat despre ameteli, slabiciune, si copilul a avut aceleadi simptome ca mine, rosu in gat, febra, am fost in spital cu el, a avut glicemia foarte scazuta.
El e ok acum, eu auzind ca somnolenta e cauzata de glicemia scazuta, m am speriat si am inceput ss mananc forțat, am baut si un suc si mi am revenit bine.
Nu as fi crezut ca am glicemia scazuta... nici nu mancam cum trebuia, de hidratat nici atat, dar nu mi am.dat seama pt.cs eram ocupata cu copilasul.
0
27-12-2023, ora 23:14
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Acum o nedumerire tot mai am.
Am niste puncte fixe in piept, deadupra sanilor mai exact, punctr care dor. De mult am aceste dureri, mi se pare ca la aer rece apar. Dar astazi am stat doar in spital, la cald si tot m a durut.
De la ce pot fi acestea? Cand inspir profund nu ma doare.
Cand apas in zona respectiva iar..nu simt nimic.
Durrrile apar si dispar. Doar ca astazi a fost ciudat. A fost in acelasi punct, nu s a mutat durerea.
Sa fie o nevrslgie oare?
Cevs grav la plamani nu cred ca e..daca eu pot inspira profund..fsra dureri..
Multumesc
0
28-12-2023, ora 21:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu sunt nevralgii, pot fi de la raceala si ar trebui sa treaca de la antiinflamator.
1
30-12-2023, ora 13:48
Daniela-daniela
Nu este medic/terapeut
Daniela-daniela
Multumesc.
A trecut dsr o sa si revina, stiu sigur.
Urmeaza alte investigatii. Sa treaca anul nou..
La multi ani fericiti !
0
30-12-2023, ora 15:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La multi ani si multa sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.