Pneumonie
Buna ziua! Baietelul meu de 1, 11 luni a primit cu o saptamina in urma azitromicin solutie timp de 6 zile, dupa tratament chiar si in timpul tratamentului a inceput sa tuseasca mai tare, astazi am fost la control si mi sa spus ca are pneomonie si mi s-a dat zinacef ijecctabil 750, sa-l dizolv cu clorura de sodiu, care la dizolvare avea culoare " ca laptele"(e bine asa)de 2 ori pe zi + prospan, febra nu are.Este corect tratamentul???
1 comentarii
Bună seara! Antibioticul este cefuroxim fiind indicat în tratamentul pneumoniilor. Deci este corect, doza trebuie întrebată la un pediatru, eu știu dozele la pacienți adulți. O seară liniștită!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 15pneumonie?
- 7fetita de 8 luni in spital de la febra si acuma altceva!
- 4pneumonia cronica se ia?
- 7Intepaturi puternice 1 luna in piept
- 3urmele "pneumoniei" netratate ale unui copil de 2 ani
- 1Pneumopatie acuta
- 0Diagnostic:Pneumonie congenitala
- 1pneumonie
- 4Este cazul de pneumonie?
- 3pneumonie?
- 0Pneumonie bazala dreapta
- 5Pneumonia
- 8Esofagita Gr B. Cu simptome ciudate
- 2Singulair dupa pneumonie??
- 2poate fi pneumonie?
- 4E posibil pneumonie?
- 2Pneumonie - am rămas cu o durere de plămâni destul de deranjanta și o dificultate la respirare
- 2Pneumonie copil 4 ani si jumatate
- 5Rog răspuns! Pneumonie Mycoplasma care nu cedează la antibiotic
Mai multe informații despre: Pneumonia
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: