Posibila sarcina?

27-05-2010
maverick19
Nu este medic/terapeut
maverick19
Buna ziua.

As vrea daca se poate sa ma ajutati cu o problema.Saptamana trecuta am facut de doua ori sex protejat cu prietena mea, in aceeasi zi.Distanta dintre acte a fost de aprox 2 ore.Problema vine de la faptul ca a doua oara, inainte sa pun prezervativul, am avut si contact neprotejat, pentru scurt timp.Mentionez ca intre cele doua acte sexuale, m-am spalat, insa nu am urinat, asa cum stiu ca trebuie facut pentru a scapa de orice urma de spermatozoizi de pe canal.De altfel, contactul sexual neprotejat a fost foarte scurt, ceva gen 1, 2 minute, dupa care am pus prezervativul.Astazi, la o saptamana dupa acest incident, pe prietena mea o doare mijlocul si se simte imobila, ca si cum ar fi mancat mult(exact in cuvintele ei).Pe mine tocmai aceste dureri m-au alarmat si m-au facut sa apelez la acest forum.
Intrebarea mea este care sunt sansele, in circumstantele date, ca prietena mea sa fie gravida?

Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
30-05-2010, ora 12:38
ciubuca
Nu este medic/terapeut
ciubuca
buna..
pai depinde dak prietena ta era in perioada fertila..atunci sunt sanse de a ramane insarcinata(destul de slab), dar dak nu era in periaoda fertila atunci nu are de ce sa-si faca griji!...simptomele nu apar dupa o saptamana decat dupa 2-3..o luna!...mergi la farmacie si i-ai un test de sarcina...si la 14 zile dupa contactul sexual poare sa faca testul...dar oricum slabe de a fi insarcinata.acuma depinde de perioada fertila!!! sper k te-am putut ajuta cu raspunsul meu...bye bye
0
30-05-2010, ora 12:47
maverick19
Nu este medic/terapeut
maverick19
Buna.
Ea are ciclul neregulat. Luna asta, daca nu ma insel i-a venit undeva in jur de 10, 11, asadar cu aprox. 9, 10 zile inainte de incident. Niciodata de cand sunt cu ea nu ne-am bazat pe metoda calendaristica, tocmai pentru ca are ciclul neregulat...
Multumesc mult pentru raspuns.
0
13-07-2010, ora 21:15
bya adrys
Nu este medic/terapeut
bya adrys
buna...am 15 ani si o viata sexuala destul de activa...prietenul meu nu foloseste prezervativ decat rareori si niki eu nu folosesc anticonceptionale sau alte metode contraceptive...pur si simplu scoate penisul cand simte ca trebuie sa ejaculeze...el imi spune tot timpul ca metoda adoptata este extraordinara si ca nu exista nikiun fel de risc dar eu ma tem ingrozitor de mult...am folosit si teste de sarcina dar nici in alea nu prea am incredere...ciclul menstrual nu imi este regulat, poate si din aceasta cauza ma alarmez...tot timpul am impresia ca sunt insarcinata.te rooog muult sa ma ajuti..
astept un raspuns.mersi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •