Problema Ureche interna/medie

07-12-2017
BogdanBe93
Nu este medic/terapeut
BogdanBe93
Buna ziua. Am avut in 2015 neuronita vestibulara care m-a tinut la pat 3 luni cu senzatii extreme de vertij, ameteli si lipsa de echilibru, am reusit sa ma fac bine deoarece am fost primit prin urgenta la Spitalul Panduri. Facusem probele vestibulare si am urmat tratamentul respectiv si dupa acele 3 luni m-am pus pe picioare pana am ajuns perfect sanatos DAR
Doamna Doctor mi-a spus ca exista posibilitatea de a ramane sensibil la raceli/curent etc.

Anul acesta am reusit sa racesc foarte rau, cu nasul infundat... din dorinta de a-mi sufla nasul am facut greseala sa suflu cu toata puterea, iar din cauza faptului ca nasul a fost infundat, nu am reusit decat sa presurizez aerul prin Trompa lu Eustachio si posibil cu respectivii patogeni de la raceala CATRE urechea fost-afectata. Am avut o durere destul de mare in zona dintre nas si ureche pentru cateva minute.
De cateva luni am simtit un usor vertij si ameteli... si o prezență constanta a "ceva" in partea urechii interne/ medii. (probabil mucus adunat sau ceva)
Am incercat antibiotice orale dar nu m-au ajutat cu nimic. Mentionez ca NU am DURERI la nivelul aparatului auditiv ci doar senzatie ca am ceva la nivelul urechii inauntru si usoare simptome de vertij, ameteli, si lipsa de echilibru cu ochii inchisi, aproape mereu.

Personal consider ca respectivul patogen de la raceala si-a schimbat "cuibul" in urechea mea, de unde nu poate fi combatut de organism si continua sa se multiplice, deoarece am secretii constante mucoase DOAR din partea stanga (unde este si urechea afectata)
Am facut consult si tratament preventiv anti-sinuzitic... si nu este vorba despre asa ceva... dar se pare ca niciun doctor nu stie cum s-ar putea rezolva ceea ce am eu in ureche.

Exista vreo metoda prin care se poate spala/curata zona urechii interne/medii, sau de a ucide vreun patogen rezident in acea zona ?
Doresc sa-mi rezolv aceasta problema deoarece nu pot sa muncesc mai mult de 2 ore fara sa ma ia ameteala... si chiar am incercat la mai multi doctori sa-mi rezolv aceasta problema si nu s-a putut.
Sunt disperat... va rog frumos, daca puteti sa ma ajutati, mi-ati schimba viata.
6 comentarii
0
07-12-2017, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am impresia ca cauti in directia gresita
Ameteala e o probleme strans legata de calitatea Sangelui
calitatea sangelui se face in Intestine si ficat..din ce pui Tu in farfurie
cred ca aici trebuei sa cauti cauza ametelilor, , nu in ureche
0
07-12-2017, ora 23:28
BogdanBe93
Nu este medic/terapeut
BogdanBe93
Neuronita vestibulara este o afectiune/infectie a nervului vestibular, care face legatura dintre vestibul si creier.
Ceea ce am avut eu in 2015 a avut simptome mari de vertij si ameteala, intr-atat de mari incat vomitam daca stateam mai mult de 10-15 secunde RIDICAT din pat.
Ceea ce am eu acum, pe langa acea "prezenta" din ureche, sunt niste ameteli usoare si lipse de echilibru cu ochii inchisi, cauzata clar din zona urechii medii sau interne.
Am facut analize de sange, totul este in parametrii perfecti.
0
08-12-2017, ora 17:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vertijul legat de Urechea interna este Doar Rotator ( sind. vertiginos periferic)
vertijul dscris de tine..este mai mult sindr. vertiginos central care tine de circulatie si sistemul nervos central
0
14-06-2019, ora 22:08
oanam12
Nu este medic/terapeut
oanam12
Buna ziua! Si eu am avut neuronita vestibulara, insa nu am mai reusit sa ma reabilitez complet. Am mers la d na doctora Voda si dl. doctor Pascu. Am facut toate testele. Ideea este ca ameteala imi trece pentru o perioada scurta de timp, cateva zile, apoi iar revine. A trecut un an jumate de cand am avut vertij rotator, pierderea echilibrului si varsaturi la fiecare miscare. Am impresia ca mereu imi revine nistagmusul. Am urmat tratament cu betaserc, arlevert si 5 zile de medrol. In zadar. Este drept ca vertijul rotator nu a mai revenit, dar nu reusesc sa scap de ameteala. Nici capul nu il pot intoarce sa ma uit intr o parte. Iar durerile de cap se intensifica in perioadele cu ameteala. Vreo sugestie si pentru mine?
0
16-06-2019, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Adaugă cavinton dimineața și stugeron prânz și seara.
Hidratare corecta apa și ceai
Exclus alimentele animale cu grăsimi.. Lapte smântână.. Sa..
0
16-06-2019, ora 21:40
oanam12
Nu este medic/terapeut
oanam12
Multumesc frumos pentru raspuns! O sa incerc si acest medicament si o sa tin cont si la dieta.O sa revin cu rezultatele. Sper sa fie pozitive. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.