Probleme psihice, oare ??

23-06-2020
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
am o intrebare, daca ma puteti ajuta ?!
dupa muuulta suferinta fizica, operatii pe coloana in nr. de 3 si cateva probleme emotionale destul de grave (legate de un copil de-al meu) m-am trezit cu o simtomatologie destul de ciudata :
-furnicaturi si arsuri in brate, picioare
-amorteli in talpile de la picioare cu senzatia de umflare, mai ales degetele mari si pernitele
-dureri in talpi, calcaie, planta exterior

dupa parerea mea toate astea pot veni din psihic, oare ?! intreb asta, intrucat din punct de vedere neurologic se pare ca problemele mele au fost rezolvate dupa cele 3 operatii, dupa spusele neurochirurgilor si neurologilor !

va multumesc pentru sfaturi !
7 comentarii
1
23-06-2020, ora 11:26
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Pot fi și simptome ale anxietății. Consultați un psiholog clinician cu experiență sau un psihiatru pentru un diagnostic sigur.
1
23-06-2020, ora 12:18
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
am inteles ! va multumesc frumos !
1
25-06-2020, ora 10:00
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
am fost la medic, deocamdata mi-a dat 5 mg cipralex/seara si 1/2 pastila de bromazepan de 3 mg /seara inainte de culcare, asta doar pt. 30 de zile dupa care le scot si raman doar pe cipralex.
2
30-06-2020, ora 16:28
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergi concomitent și la niște ședințe de psihoterapie. Cea cognitiv-comportamentală dă rezultate mai rapide. Medicația rezolvă efectul, nu cauzele.
1
01-07-2020, ora 13:40
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
am inteles !
aceste terapii cognitiv comportamentale se fac periodic sa inteleg ?! aveti idee cam ce preturi se practica ca sunt pensionat medical si stau cam prost cu banutii ?!
multumesc frumos !
1
02-07-2020, ora 12:21
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Știu că psihoterapia cognitiv-comportamentală se decontează prin casa de asigurări, dar prin intermediul unui psihiatru. El trebuie să vă facă recomandare la un psiholog.
1
14-01-2022, ora 13:08
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
Am inteles si va multumesc pentru sfat.
Stiti cumva daca la spitalul militar este posibil sa fac psihoterapie cu bilet ?
Multumesc frumos inca odata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul