probleme ureche
Buna ziua, problema mea suna cam asha:
In urma cu 3-4 sapt am sesizat un zgomot in urechea stanga de forma unei pulsatii in ritmul batailor inimii, zgomot ce se accentua in timpul noptii si dimineata cand ma trezeam.(era probabil prezent si ziua dar nu il perceapeam asha tare). Toate bune pana acum 10 zile cand dupa o zi destul de stresanta urechea s-a infundat complet, M-a luat dintr-o data cu ameteala, stari de voma, senzatie de presiune in urechea respectiva si un tiuit puternic, plus ca nu mai auzeam aproape deloc cu ea. Am mai stat o zi in speranta ca o sa imi treca dar nu s-a intamplat asta asha ca am fost la ORL unde mi s-a prescris Sermion, Neuromultivit si Aulin pt 10 zile. A doua zi datorita amplificarii starii de greata si ameteala am plecat direct la urgente unde am fost internat si diagnosticat cu Meniere. Dupa 3 zile de tratament intravenos si pe gura (milgamma, betaserc, pentoxifilin etc..) m-am pus cat de cat pe picioare si am fost externat. Am ramas totusi cu o senzatie de plenitudine in ureche, tiuit si pulsatiile initiale.
Ma indoiesc totusi de acest diagnostic chiar daca indeplinesc majoritatea conditiilor. Ceea ce ma pune pe ganduri este faptul ca tot cam de acum 3-4 sapt cand au inceput simptomele initiale a debutat si o durere la o masea in partea stanga jos, pe partea cu urechea afectata ceeea ce m-a facut sa imi schimb partea pe care obisnuiam sa mananc. Nu stiu daca are vre-o relevanta dar in copilarie am avut cat de cat probleme cu articulatia temporomandibulara in sensul ca imi trosnea, ma durea.. dar in timp au disparut...
Intrebarea mea ar fi daca intradevar o afectiune dentara sau a articulatiei poate provoca sindr Meniere sau daca un defect al acesteia poate duce la asemenea simptome de surditate, tiuit, plenitudine in urechi..
In mom de fata chiar nu stiu.. imi continui tratamentul cu Betaserc, Neuromintuvit etc dar ma gandesc sa nu fiu pe o pista gresita..
Am uitat sa precizez ca am 25 ani
Va multumesc!
In urma cu 3-4 sapt am sesizat un zgomot in urechea stanga de forma unei pulsatii in ritmul batailor inimii, zgomot ce se accentua in timpul noptii si dimineata cand ma trezeam.(era probabil prezent si ziua dar nu il perceapeam asha tare). Toate bune pana acum 10 zile cand dupa o zi destul de stresanta urechea s-a infundat complet, M-a luat dintr-o data cu ameteala, stari de voma, senzatie de presiune in urechea respectiva si un tiuit puternic, plus ca nu mai auzeam aproape deloc cu ea. Am mai stat o zi in speranta ca o sa imi treca dar nu s-a intamplat asta asha ca am fost la ORL unde mi s-a prescris Sermion, Neuromultivit si Aulin pt 10 zile. A doua zi datorita amplificarii starii de greata si ameteala am plecat direct la urgente unde am fost internat si diagnosticat cu Meniere. Dupa 3 zile de tratament intravenos si pe gura (milgamma, betaserc, pentoxifilin etc..) m-am pus cat de cat pe picioare si am fost externat. Am ramas totusi cu o senzatie de plenitudine in ureche, tiuit si pulsatiile initiale.
Ma indoiesc totusi de acest diagnostic chiar daca indeplinesc majoritatea conditiilor. Ceea ce ma pune pe ganduri este faptul ca tot cam de acum 3-4 sapt cand au inceput simptomele initiale a debutat si o durere la o masea in partea stanga jos, pe partea cu urechea afectata ceeea ce m-a facut sa imi schimb partea pe care obisnuiam sa mananc. Nu stiu daca are vre-o relevanta dar in copilarie am avut cat de cat probleme cu articulatia temporomandibulara in sensul ca imi trosnea, ma durea.. dar in timp au disparut...
Intrebarea mea ar fi daca intradevar o afectiune dentara sau a articulatiei poate provoca sindr Meniere sau daca un defect al acesteia poate duce la asemenea simptome de surditate, tiuit, plenitudine in urechi..
In mom de fata chiar nu stiu.. imi continui tratamentul cu Betaserc, Neuromintuvit etc dar ma gandesc sa nu fiu pe o pista gresita..
Am uitat sa precizez ca am 25 ani
Va multumesc!
1 comentarii
pulsatiile in ureche.. la 25 de ani. NU SUNA DELOC BINE
este o problema grava de circulatie cu cauze multiple ( de la Kg in plus si alimentatie incorecta.. pana la boli grave de rinichi, inima..s.a)
Sunt necesare investigatii pentru a gasi cauza...
O internare la ORL.. ar mai un inceput
este o problema grava de circulatie cu cauze multiple ( de la Kg in plus si alimentatie incorecta.. pana la boli grave de rinichi, inima..s.a)
Sunt necesare investigatii pentru a gasi cauza...
O internare la ORL.. ar mai un inceput
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3-Uscarea urechilor-
- 9disfunctia tubara
- 3operatie de otocleroza nereusita!
- 3De ceva timp am probleme cu urechea stanga... aud foarte slab cu ea
- 143timpan fisurat
- 11acufene dupa ce mi s-a scos dopul de ceara
- 12Zgomote in urechea stanga
- 16Timpan spart?
- 9senzatia de urechi infundate
- 11Am probleme cu auzul
- 4Fata si ureche rosii
- 11Cancer? Sunt foarte ingrijorat
- 3problema cu urechea
- 3Probleme ureche !
- 1Senzatie de apa in ureche
- 4Tiuit si durere ureche dreapta
- 0durere in spatele urechii
- 1igiena urechii dupa aeratoare
- 1Vibratul urechii
- 2Beşicuţe pe parte a superioară a urechii drepte
Mai multe informații despre: Urechea
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: