Timpan spart?

22-05-2010
thex
Nu este medic/terapeut
thex
Buna ziua. In urma unei glume care a degenerat intr-o altercatie un tip de vreo 35 de ani mi-a lovit cu pumnul destul de tare urechea. In momentul acela a inceput un piuit. Dupa 24 de ore piuitul inca persista. Aud infundat cu urechea si ma doare un pic. Sa fie vorba despre un timpan spart ?! Va multumesc anticipat pentru raspuns. :)
16 comentarii
0
22-05-2010, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil. sau traumatizm a urechii interne.
un consult la ORL si o audiograma o sate ajute
0
09-07-2011, ora 11:57
jjoe
Nu este medic/terapeut
jjoe
am o intrebare:
am fost acum 2 zile la bazin, la baie si mi-a intrat apa in urechi in exces pot sa spun si de atunci am urechea stanga infundata si mai aud prea bine, dar nici nu sunt semne sa trosneasca sau ceva pur si simplu e infundata...
0
09-07-2011, ora 11:59
jjoe
Nu este medic/terapeut
jjoe
am o intrebare:
am fost acum 2 zile la bazin, la baie si mi-a intrat apa in urechi in exces pot sa spun si de atunci am urechea stanga infundata si mai aud prea bine, dar nici nu sunt semne sa trosneasca sau ceva pur si simplu e infundata...
ce pot face? isi revine de la sine? nu sunt semne de a ma durea sau umflaturi in jurul urechii...ce as putea sa am?
astept raspuns ! multumesc mult!
0
09-07-2011, ora 15:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un dop de cerumen
poti pune apa oxigenata cate 5-6 [pic din 4 in 4 ore..
daca nu se elimina singur dopul pana luni.. mergi la ORL
0
29-08-2011, ora 16:18
razvan1818
Nu este medic/terapeut
razvan1818
am si eu o intrebare..am primit o lovitura peste ureche acum cateva zile si ma simt ca si cum urechea e putin infundata...de auzit aud cu ea dar parca nu ca cealalta...din intamplare am facut un experiment si cand vreau sa expir aerul pe nas, daca ma tin de el fara sa las aerul sa iasa simt ca imi iese aerul pe ureche. sa fie oare fisurat ? se poate reface singur sau cu medicamente fara interventie chirurgicala ? ast raspuns.ms anticipat
0
29-08-2011, ora 19:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este fisura de timpan
daca NU se infecteaza si nu supureaza.. se poate inchide singura
trebuie sa nu dai apa in ureche minim 3 saptamani
sa mergi la ORL.. sa vada cum se prezinta timpanul ( daca e cazul de antibiotic sau nu)..s.a
0
29-08-2011, ora 22:30
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
bana seara dl dr am si eu o nelamurire can ma tin de nas si suflu imi iese aer pe urechea dreapta ca un pufait si pe urma se infunda nu mai iese aer chir daca mai suflu ce sa fie cu respect
0
30-08-2011, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca aerul se aude suerand si esind.. din ureche spre afara.. este fisura de timpan
2 daca se aude numai un pufait in ureche.. este o disfunctie a trompei lui Eustache !
o audiograma si o timpanograma + consult a rinofaringelui la ORL.. ar elucida problema
0
31-08-2011, ora 14:45
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc pentru raspuns tin sa va anunt ca este ca un pufait si se opreste se simte un pufait scurt si se opreste chir daca mai suflu in continuare iar pentru acufene pot lua si beuri pe langa sermion cu respect
0
31-08-2011, ora 15:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca acufenele sunt din cauza infundarii trompei lui eustache..
degeaba luati Beuri si vazodilatatoare..
trebuei rezolvata problema nazala, si a trompei lui eustache
0
31-08-2011, ora 17:40
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc pentru raspuns dar este posibil ca din cauza trompei lui eustache si probleme nazale sa declanseze acufene si cum se poate rezolva cu mult respect
0
31-08-2011, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o investigatie endoscopica a nasului si a rinofaringelui ( unde se afla trompa lui Eustache ) o sa te ajute mult
0
01-09-2011, ora 14:57
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna ziua dl dr va multumesc pentru raspuns dar mai am o nelamurire cand bag degetu aratator in ureche si il misc repede in lateral aud zgomotu in ureche metalic la urechea stanga nu se aude zgomotu metalic de ce va multumesc cu mult respect
0
07-09-2011, ora 21:52
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna seara dl dr am o intrbare la orl se poate vedea daca timpanu este fisurat deoarece cand pun dgetu la intrare in ureche si misc repede in ureche se aude zgomotu metalic va multumesc
0
07-09-2011, ora 22:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NUmai la ORL.. se vede tmpanul..stare lui.., aspectul lui.. miscare lui..si tot ce tine de ureche si timpan se vede numai la ORL
0
21-01-2019, ora 15:33
Dp427
Nu este medic/terapeut
Dp427
Bună ziua, în noaptea de anul nou o petarda a reușit să-mi explodeze la ureche si să-mi spargă timpanul, constatat la Orl. Dl doctor mi-a pus în ureche o membrană de pe un ou fiert, augumentin, aulin si vibrocil. Timpanul se reface. Dl doctor zice că este roșu și nu poate sa imi spuna dacă totul in ordine cu urechea mea sau nu. Care ar fi cauza? O să-mi recapătă auzul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.