Proteză fixa sau mobilă la nivel maxilar pe 5 implanturi | Forumul Medical ROmedic

Proteză fixa sau mobilă la nivel maxilar pe 5 implanturi

03-06-2020
IGRI
Nu este medic/terapeut
IGRI
Bună ziua, anul trecut in luna a patra de sarcină paradontoza mea a devenit acută. Infectie la aproape fiecare dinte. Cum tratament cu Metronidazol nu am putut face din cauza sarcinii am renuntat la 21 de dinți si măsele rămânând ca după naștere si perioada de lactație să recurg la o variantă definitivă.
M-am înțeles cu medicul ca să mai scoatem si ultimi 3 dinți rămași în maxilar să putem pune o proteză totală pe 5 implanturi.
Sunt tentată sa aleg proteza fixă fiindca este mai finuță si nu mai simt nici un corp străin in cerul gurii.
Dar aș vrea să o pot curața independent la nevoie și să pastrez o igienă riguroasă lunând in calcul ca am deja pardontoză.
Ce mă sfătuiți să aleg, proteza mobilă chit că este mai mare dar o pot curața singură sau proteza fixă, este mai mică si mai fixă nu se vor aduna resturi alimentare atat de usor sub ea încât nu va fi necesară demontarea și curațarea foarte des (lunar)
2 comentarii
0
03-06-2020, ora 20:25
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Avand in vedere varsta dvs, va recomand o punte fixa pe implanturi, este asemanatoare cu o punte fixa pe dinti.
0
04-06-2020, ora 09:22
IGRI
Nu este medic/terapeut
IGRI
Vă mulțumesc pentru recomandare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  •