purtator sanatos aghbs

32 comentarii 1 2
0
17-11-2016, ora 15:11
sicorn
Nu este medic/terapeut
sicorn
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu o nelamurire privind interpretarea analizelor.
am facut o analiza Ag Hbs si mi-a iesit urmatorul rezultat: Ag hbs 4982, 24 S/CO iar la interpretarea laboratorului scrie "Rezultat slab reactiv pentru Ag Hbs" determinarea fiind facut prin metoda ABBOTT-ACHITECT I2000.Vreau sa va intreb ce inseamna asta sunt bolnav sau rezultatul e la limita??, limita fiind de <1 nonreactiv sau >1 reactiv, 1 insemnand o unitate din ce, adica 10.000 miliunitati???? daca am 4982, 24 inseamna ca e mai mare ca 1 atunci de ce a scris ca e slab reactiv pt. Ag hbs, care ar fii un rezultat destul de concludent, in cifre ca sa fie clar ca e e reactiv(POZITIV)??MULTUMESC FRUMOS si astept raspuns cu nerabdare.
0
29-04-2018, ora 14:50
Geoflori
Nu este medic/terapeut
Geoflori
Bună ziua! Atât eu cât și frații mei avem aghbs pozitiv probabil de la naștere transmis de mamă. Eu am avut până în 2016 viremia nedetectabila iar în 2018 mi a ieșit ADN vhb 23 ui, ușoară steatoza hepatica, bilirubina directa 0.4 (e ușor mărită de când fac analize), bilirubina totala 1.2, AFP 10 (valoare maximă 7), tgo 16, tgp 22, ggt 20, colesterol 185, trigliceride 145. Încerc să duc o viața cu alimentație corectă fara grăsimi, porc, prăjeli. Nu consum deloc alcool sau sucuri carbogazoase. Am 35 ani, 1.70 înălțime și 88 kg. Întrebarea mea daca îmi poate da cineva un răspuns: pot tine in acest fel hepatita sub control în așa fel încât să nu se activeze, sa nu ajung la ciroză sau mai grav la cancer? Mai iau zilnic liv 52. Mulțumesc frumos pentru eventuale răspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  • Profilaxia infecţiei cu virusul hepatitic B
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •