rana col uterin si sarcina evolueaza bine... e grav

09-08-2007
mimma
Nu este medic/terapeut
mimma
sunt insarcinata.am fost la ginecolog si mi-a spus ca am rana pe col uterin.sarcina evolueaza bine.e grav?
5 comentarii
0
19-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cervicita e bine sa fie tratata si in timpul sarcinii dar preferabil cu ovule si daca ati trecut de primele 3 luni. In general nu determina probleme fetale, doar daca e severa poate precipita o nastere prematura. E bine de facut o lama (frotiu cito-bacteriologic) si un test Papanicolau pentru evaluarea gravitatii si pentru alegerea tratamentului (daca e cazul).
0
23-08-2007, ora 00:00
mimma
Nu este medic/terapeut
mimma
lama am facut si mi-a iesit celule epiteliale libere si grupate.relativ frecvente pmn.prezenti bacili gram pozitiv.prezent trichomonas vaginalis.iar cultura secretiei vaginale stafilococ.mi s-a spus ca se trateaza cu antibiotic din luna a-3-a.le pot lua?nu dauneaza copilului?precizezca am o scurgeremaronie subtire.multumesc pentru raspuns.
0
27-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Exista o serie de antibiotice care se pot administra in sarcina fara riscuri majore, mai ales dupa primele 3 luni de sarcina, cum ar fi penicilina, amoxicilina, augmentin-ul, oxacilina, anumite cefalosporine - in functie de opinia ginecologului dvs. ar trebui combinat tratamentul si cu ovule, iar dupa terminarea tratamentului de repetat lama din secretia vaginala. Multa sanatate!
0
27-08-2007, ora 00:00
mimma
Nu este medic/terapeut
mimma
Mutumesc frumos pentru raspuns doamna doctor.eu vroiam sa nu i-au nici un medicament pe timpul sarcinii, dar daca nu afecteaza copilul am sa le i-au.nu stiu cat de grav este ceea ce am dar sper sa reusesc sa trec peste tot.multumesc din suflet.
0
12-09-2007, ora 00:00
mimma
Nu este medic/terapeut
mimma
Mi s-a prescris augmentin 1g la 12 ore si ovule polygynax iar sotului tinizol 500mg in doua prize.acum am 14 saptamani de sarcina.E bine sa i-au antibioticul?dar ovulele?mi-e cam frica.tratamentul pentru sotul meu e bun?Multumesc frumos.astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Plantele medicinale și sarcina
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.