Rinita cronica la copil de 8 ani

31-01-2019
amira19
Nu este medic/terapeut
amira19
Bună ziua. D-le. doctor, vă expun şi eu cazul fetiţei mele, care la sfârşitul lunii noiembrie, după două episoade febrile, cu cefalee, dar fără roşu în gât (amiglalele erau uşor mărite şi prezentau nişte depozite albicioase care nu era puroi), iar exsudatele au ieşit pozitive - streptococ beta hemolitc în gât şi stafilococ auriu în nas, i s-a pus iniţial un diagnostic de angină streptococică, şi tratament cu ospen 10 zile. Menţionez că, la al doilea episod febril i s-a asprit pielea palmelor şi a apărut o erupţie pe mâini, care s-a concentrat apoi prin înroşirea şi inflamarea uşoară a articulaţiilor degetelor de la mâini.
După vizite la mai mulţi medici, în cele din urmă, (după ce începusem tratamentul cu ospen), s-a pus dignostic de scarlatină şi s-au făcut recomandările de izolare la domiciliu, analize HLg, ASLO, VSH, CRP, sumar urină etc., regim hiposodic, precum şi profilaxie pe termen lung cu penicilină (ospen). Analizele au ieşi în limite normale, mai puţin ASLO care a fost iniţial 698, urmând să crească ulterior la 809, în luna decembrie. În ziua -9-a de ospen, pe picioare a apărut din nou o erupţie, pe gambe iniţial, care s-a extins apoi în sus pe picioare. Am terminat cele 10 zile de ospen şi am sesizat medicilor atât erupţia pe picioare, cât şi faptul că buletinul de analize menţiona că portajul cu stafilococ face ineficient tratamentul cu penicilină pt. streptococ. S-a prescris augmentin 10 zile, pe care am început să i-l administrez, dar în a 5 zi a făcut o reacţie şi mai puternică-erupţie şi edem pe mâini. Am oprit augmentinul şi am întrebat medicul cu ce continuăm, însă acesta a spus că nu are ce să-i dea pt. că, potrivit antibiogramei streptococul era rezistent la alte antibiotice gen azitromicină etc. Ne-a prescris ciplox picături pt. infecţia stafilococică, pe care l-am urmat, şi ne-a spus că, în opinia sa, sensibilizarea la penicilină s-a produs pe fondul unei alergii preexistente, recomandând consult dermatologic. Am mers direct la medicul alergolog, care ne-a dat tratament pentru dermatita pe care a făcut-o pe mâini, de la penicilină şi ne-a confirmat (ceea ce bănuiam, dar medicul de familie nu ne-a spus niciodată), că are o dermatită atopică. Ne-a trimis la medicul orl-ist, care a spus că are cornetele imflamate- rinită cronică şi ne-a prescris avamys 3-4 săptămâni şi esberitox - pt. imunitate. Înainte de a-i administra avamys, am mai fost la un alt medic, care ne-a prescris biorinil 10 zile, xyzal - 1 lună, loroblis 3 luni, tratament pe care l-am urmat. În ianuarie, analizele erau ASLO 425, exsudat faringian negativ. Exsudatul nazal, la 10 zile după terminarea tratamentului cu ciprofloxacină a ieşit negativ, însă după alte două săptămâni (cam după ce i-am pus biorinil!!), a ieşit din nou pozitiv stafilococul. Cu medicul de familie am convenim să încerc mai întâi spray cu Ag coloidal în nas să vedem dacă se negativează exsudatul şi, în funcţie de rezultat, să vedem ce avem de făcut în continuare. După sprayul cu Ag în nas, ultimul exsudat a ieşit negativ, dar urmează să-l repet (bănuiesc că asistenta nu a introdus suficient beţiosorul în nas oprindu-se în cornetele care obturează aproape complet nările). Acum nu ştim ce trebuie sau ce este mai bine să facem pt. rinita cronică. Dr. alergolog ne-a spus că am făcut rău că nu i-am pus avamis şi că fără el nu-i trece rinita. Vă rugăm mult dacă ne puteţi ajuta cu o recomandare- ce putea să facem acum pt. rinita cronică. Menţioneaz că, acum îi pun în nas picături cu lactoferină. De asemenea, dacă pt. scăderea ASLO, consideraţi că se poate administra ceva şi ce anume? Vă mulţumesc anticipat pt. răspuns şi vă doresc toate cele bune!
2 comentarii
0
31-01-2019, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Consult la gastrologie acolo e problema care inflamează gatul
Pentru ASLO. Moldamin injectii
0
01-02-2019, ora 10:41
amira19
Nu este medic/terapeut
amira19
Bună ziua. Mulţumesc frumos pentru răspuns şi pentru promtitudine! Moldamin din păcate, nu numai că nu-l mai găsim în România, dar medicul pediatru e de părere că cel puţin 5-6 ani de acum încolo nu mai trebuie să folosim penicilină. Pentru rinită aţi putea să ne spuneţi vă rog, dacă mai avem o alternativă de tratament, în afară de avamys, dacă mai putem încerca altceva (eventual fără cortizon)? Vă mulţumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: