Nas infundat, rinita cronica si stafilococ auriu!!!!

18-01-2019
dan.burlacu91
Nu este medic/terapeut
dan.burlacu91
Buna ziua,
De aproximativ 3 4 ani am o tuse seara, nu foarte deasa si o racaiala pe gat. Nu am dat atentie pana in urma cu 2 ani cand a inceput sa ma doar in gat. Am facut tot felul de tratamente pentru gat cu diferite pastile, bomboane si sprayuri iar pt aces tuse mi au dat de la spital, niste pastile foarte puternice, ce nu mai stiu cum se numes. Doctorul atunci mi a explicat ca se doar cu reteta verde...reteta a fost prescrisa de un doctor de la urgente ducandu ma acolo pt ca tusea nu se mai oprea intr o seara si simteam ca ma inec. Am facut atunci si radiografie si analize la sange crezand ca am apa la plamani la cat de tare tuseam.
Am scapat atunci de durerea din gat si tuse s a ameliorat dar tot nu am scapat. De aici, am inceput a am probleme cu nasul. Inainte aveam doar o nara infundata, pe care o desfundam cand ma intorceam de pe o parte pe alta si uneori cu picaturi. Anul acesta insa, prin februarie, s a agravat situatia fiind i fundate ambele nari. Am mers la medic, am urmat un tratament cu tamalis si nasorex pt rinita cronica.
Nimic... am revenit la medic si mi a dat trimitere la orl unde tot pt rinita cronica, mi a dat tratament pt o luna de zile cu sinolan, sinosun, tamalis si nasorex, dupa acea luna trebuind sa merg sa fac endoscopie. Am facut tratamentul dar nici macar nu s a ameliorat problema, nasorex infundand nasul si mai tare, la fel si bixtonim. Singurele picaturi care desfundau erau olinth. Am decis sa schimb medicul orl si am facut endoscopia la care doctorul mi a spus ca nu se vede nimic. Mi a reclmandat sa fac un exudat nazal. Zis si facut si descoperit stafilococ auriu meticilino sensibil. Am trimis pe mail analizele medicului de familie intreband daca pt tratament tb sa merg din nou la orl si a zis nu! Poate prescrie si ea o reteta pt aceasta bacterie. Tratament de o saptamana cu picaturi, tobradex, muconazal si duonazal. Am descoperit acum ca si muconazal ma desfunda. Am facut tratamentul fara succes. Am facut un tomograf la i drumsrea unei cunostinte. Am luat trimitere la spitalil orl din bucuresti, unde s au uitat cu o palnie mica in nas si la tomograful ce l am facut si da, am rinita cronica urmand sa fiu operat in aprilie. Acum am facut din nou acest exudat, iar acel stafilococ nu a disparut. Am dat pe mail din nou medicului de familie, iar raspunsul de aceasta data este ca acest tip de stafilococ nu necesita tratament... ce sa mai cred???
Pe langa asta si sotia mea are acest stafilococ, ea fiind gravida in ultimul trimestru. Intrebarile sunt:
1 daca ma operez de rinita cronica exista vreun risc avand acel stafilococ se poate declansa sau raspandi?

2 stafilococul pe csre am eu este declansat? Sau este doar prezent si fara sa ma afecteze?

3 sotia cum va trebui sa procedeze acum ca am aflat ca si ea are stafilococul asta?

4 in prezent, simptomele sunt, nas infundat care pana acum 4 zile l am desfundat numai cu picaturi, durere la nivel ochilor si fruntii, plus o usoara presiune, durere in gat, iar periodic, maj ales dimineata scuip foarte multi muci care sunt de obicei aproape incolori, usor spre galben. Acestea sunt simptome de rinita cronica sau de stafilococ?
Tusea este si ea inca prezenta, medicul explicandu mi ca din cauza ca nasul secreta muci mai mereu si avand rinita cronica, mucii in loc sa iasa pe nas, ei raman acolo si infunda nasul, eu respirand pe gura, de unde si durerea in gat, iar o parte din muci se duc in gat, de unde si scuipatul dimineata si tuse periodica.

Multumesc,
Dan Burlacu!
1 comentarii
0
18-01-2019, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. initial trebuie tratata cauza rinitei, de sanat acel microb, de tratat refluxul gastro eosfagian care intretine rinita..si daca nu se vindeca rinita doar dupa asta se opereaza
2. asta stie doar medicul care vede si nasul
3. conform audiogramei.. daca medicul ginecolog permite.. se pot pune picaturi oftalmice care contin acel antibiotic..direct in nas
4. sunt simptome de reflux gastro esofagian in somn. care inytretin inflamatia in gat si nas
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Experții avertizează asupra folosirii decongestionantelor nazale la copiii mici
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •