Rog interpretare rezultat PET-CT dupa operatie de carcinom scuamos sub limba

23-09-2013
coszu
Nu este medic/terapeut
coszu
Buna seara,

Tatal meu a fost depistat in luna aprilie la un banal control stomatolgic cu o excrescenta sub limba, care dupa extirpare ( in luna mai ) si analiza anatomo-patologica ( la Bucuresti ) a rezultat a fi carcinom scuamos. Nedorind chimio-radio, am apelat la o a doua interventie chirurgicala, de data aceasta la Cluj, dupa aproximativ 2 luni de la prima. Aici, din cate am inteles, medicul a marit prima incizie si a 'scobit' mai bine. Problema este ca, la examenul anatomo-patologic de la Cluj (dupa a 2-a operatie), nu s-au vazut prezente celule tumorale.Acum o saptamana I s-a aprobat dosarul ptr PET-CT gratuit, iar astazi a iesit rezultatul. Daca as avea posibilitate sa dau upload la fotografii, ar fi ideal, insa nu stiu cum sa o fac, asa ca o sa va scriu cuvant cu cuvant ce scrie pe rezultat :

Rezultatul investigatiei :

Imagini obtinute la 60 de minute dupa injectarea a350, 6 MBq de FDG si administrarea orala a 1000 ml solutie diluata Iomeron Optiray. Scanarea nativa CT a fost efectuata de la vertex, pana la treimea superioara a coapselor, urmata de o achizitie 3D a aceleiasi regiuni.

1. Nu se observa modificari de captare a trasorului la nivel cerebral.
2. Leziune osteolitica situata la nivelul corpului mandibular stang, ce intrerupe corticala osoasa si asociaza activitate metabolca crescuta (SUV = 6, 6). Fara alte acumulari patologice de trasor in portiunea examinata a scheletului.
3. Nu se observa ganglioni limfatici mariti si nici acumulari patologice de trasor in regiunile cervicala, supraclaviculara, axilara si mediastinala.
4. Fara acumulari patologice de radiotrasor la nivel pulmonar.
5. Miocardul prezinta o absorbtie fiziologica a FDG-ului.
6. Parenchim hepatic cu structura omogena si distributie normala a radioactivitatii.
7. Splina cu structura uniforma si distributie normala a radioactivitatii.
8 Pancreasul nu prezinta acumulari patologice de FDG.
9. Glandele suprarenale fara acumulari patologice de FDG.
10. Rinichii si vezica urinara prezinta radioactivitate crescuta, fiziologica.
11. Stomacul si intestinele prezinta acumulari fiziologice de FDG.
12. Fara adenopatii infradiafragmatice cu activitate metabolica crescuta.
13. In regiunea pelvina nu pot fi detectate acumulari patologice de FDG.


Concluzii :
In observatie recidiva/determinare secundara mandibulara stanga.
In rest aspect PET-CT in limite normale.


1. Considerati ca ar fi mai concludente imaginile PET-CT-ului?
2. Aveti idee ce inseamna acel SUV de la punctul 2 si care ar fi limitele normale - credeti ca exista vreo posibilitate ca pe os sa nu fie tumora (nu inteleg ce inseamna 'intrerupe corticala osoasa' - adica ar putea fi altceva care sa intrerupa corticala ososa si nu neaprat o tumora)?
3. Din experienta dvs., ati recomanda o a 3-a operatie sau a se merge pe varianta chimio-radio?
3. Punctele 5, 10, 11 ar trebui sa ma ingrijoreze?


Va multumesc anticipat,
Cu respect,
Cosmina.
6 comentarii
0
23-09-2013, ora 23:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. mai concludent decat ce ?
2. cel mai probabil este vorba de o extensie a leziunii canceroase, deci este cancer "ramas pe loc" dupa operatie.
3. daca chirurgul, care ar trebui sa fie un ORL-ist sau un BMF-ist cu experienta in chirurgia oncologica, declara ca poate sa opereze, atunci este indicat sa o faca, chiar cu iradiere ulterioara, in completare. consider asta ca fiind cea mai buna varianta de tratament. alternativa ar ramane sa nu se opereze iar, ci sa faca doar chimioterapie si iradiere concomitenta.
3 (bis?). nu.
0
23-09-2013, ora 23:40
coszu
Nu este medic/terapeut
coszu
1. mai concludent decat ceea ce v-am scris ca si rezultat al investigatiei.
scuze pt 3(bis).

Va multumesc.
0
23-09-2013, ora 23:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere! totusi... mai concludent DECAT CE ? caci nu ai prezentat ("oficial") DECAT rezultatele PET/CT-ului. deci cu ce anume sa il compar, ca sa spun daca e mai concludent sau mai putin concludent ?
0
23-09-2013, ora 23:45
coszu
Nu este medic/terapeut
coszu
Ar fi bine sa fie ramas pe loc, dar am inteles ca asa o viteza mare au tumorile astea maligne, incat cred ca e ramas pe loc doar o perioada, dupa care probabil se intinde in jos pe os. este clar ca trebuie facut ceva.
Se mai spune si ca unul din dezavantajele radio-chimio este ca "adoarme celulele canceroase" si ATAT, ele dupa o perioada putand sa "reinvie" si sa se mareasca, iar unul din dezavantajele chirurgiei, ar fi acela ca desi se poate "decupa" bine tumora, iesind marginile libere, cel mai adesea se intampla fenomenul de "migrare" a unei celule, cauzand astfel, metastaza la distanta, fenomen, care, zice-se, ca la metoda chimio-radio nu se intampla. Dvs ce parere aveti ? Este adevarat ?

Multumesc.
0
23-09-2013, ora 23:47
coszu
Nu este medic/terapeut
coszu
intrebarea mea era daca imaginile PET-CT-ului ar fi mai concludente decat rezultatul scris al investigatiei, adica daca s-ar intelege ceva mai clar din imagini decat din rezultatl scris. :)
0
24-09-2013, ora 14:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu siguranta ca nu s-ar intelege nimic mai clar decat ce a produs analiza unui expert in aceasta investigatie, respectiv radiologul care a efectuat-o. despre treaba cu migrarea si nu stiu ce, sunt povesti, nu sunt lucruri demonstrate. parerea mea este aceeasi pe care am relatat-o mai sus. nu am nimic de adaugat, iar decizia tratamentului trebuie sa o luati voi impreuna cu medicii respectivi: oncolog, radioterapeut, chirurg.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •