Salvarea uterului fibromatos prin embolizare

533 comentarii 1 2 ..... 17 18
1
01-06-2017, ora 18:33
Melannia
Nu este medic/terapeut
Melannia
Buna seara!De curand am aflat ca am un fibrom de 6 cm.Am citit pe forum ca se poate face embolizare la Craiova.Este cineva care poate sa-mi ofere mai multe informatii?
0
29-05-2018, ora 20:49
Pozitiva
Nu este medic/terapeut
Pozitiva
Buna seara!
Sunt o pacienta care a beneficiat de o embolizare uterina in anul 2017 la spitalul Ponderas, interventie efectuata de dr Rares Nechifor.
Repercursiunile acestei interventii sunt urmatoarele:
- endometrul a fost afectat, desi post interventie mi s-a spus ca este o reactie de aparare a endometrului reversibila, si ca in 6 luni endometrul va fi trilaminar.
Fals- endometrul meu nu numai ca nu si-a revenit in mod natural, ba mai mult a ramas pe o dimensiune de 2 mm timp de un an.
Dupa multe tratamente, agresive, costisitoare, de linga durata, timp in care am plans si am batatorit alee catre ginecolog, am reusit sa ajung la un endometru de 6mm.
Uterul a fost si el afectat in proportie de 80 % si ce mai grav este ca pe un uter embolizat nu se mai poate obtine o sarcina pe cale naturala (incerc de 3 ani)si nici artificiala.( 3 fiv-uri nereusite)
Este foarte mult de povestit, dar mesajul pe care vreau sa il transimt este urmatorul:
Daca va doriti sa deveniti mame, ramaneti deoprte de aceasta metoda non invaziva.
Este indicata doar femeilor care au ajuns la menopauza si care, desigur, nu vor sa aiba sarcini.
0
30-05-2018, ora 14:34
Loryca.
Nu este medic/terapeut
Loryca.
Si eu am facut o embolizare in 2016, la momentul respectiv am fost foarte incantata de decizia mea, dar de curand am trecut printr-o operatie de histerectomie totala, cu complicatii, aderente foarte multe, la care dr. chirurg a motivat ca aceste aderente pot fi formate in urma embolizarii. Prin embolizare nu am facut decat sa mai lungesc cu un an si jumatate perioada pana la histerectomie. Daca as putea sa dau timpul inapoi nu as mai alege embolizarea. Embolizarea a fost realizata de dr. Nechifor.
0
30-05-2018, ora 16:55
crisa70
Nu este medic/terapeut
crisa70
Buna ziua.

Operatia de histerectomie totala de ce ati facut-o? S-au revascularizat fibroamele, au aparut altele noi...?
In urma embolizarii fibromul dvs s-a retras?

Multumesc.
1
01-09-2018, ora 20:16
Monasim
Nu este medic/terapeut
Monasim
Adaug si eu povestea embolizarii. Acum 4 ani mi s-a efectuat o embolizare uterina la Bucuresti, spital privat.Aveam 42 de ani si un fibrom hemoragic de 5 cm, anemie accentuata. Embolizarea in sine nu a fost dificila. Ulterior am avut cam o saptamana crampe abdominale, iar la o luna am ajuns la Urgenta cu hemoragie puternica cu diagnosticul de avort luna a II a (nu stiam de sarcina, aveam si diagnosticul de sterilitate). Dupa 3 luni, fibromul a scazut de la 5 la 3 cm., sangerarile la ciclu au scazut in intensitate, dar tot era mai mari decat inainte de manifestarea fibromului. Dupa 6-8 luni fibromul a crescut din nou la 5 cm, dar a inceput sa atarne, uterul se revascularizase. Am gasit o alterativa, miomectomie histeroscopica, in Timisoara, o interventie minim invaziva prin care mi s-a eliminat complet fibromul. Ciclul a continuat sa imi vina normal, dar foarte putin, nu mi s-a format niciun fibrom nou. In Romania nu exista o statistica privind eficienta embolizarii unterine, de aceea medicii ginecologi nu se grabesc sa o recomande. Forumul acesta contine si variante de reusita, si variante de nereusita, fiecare alege in functie de situatia ei particulara. Eu, personal nu regret embolizarea, mi- a oferit timp sa ma refac fizic(anemia) si psihic, sa caut o alternativa viabila, alta decat scoaterea uterului.
0
24-09-2018, ora 20:40
Ella05
Nu este medic/terapeut
Ella05
Am citit toate comentariile. Nu prea m-am lamurit. Ce riscuri sunt in embolizarea unui fibrom de 10 cm si daca sunt persoane care au facut embolizarea si a dat rezultate sau nu intr-o astfel de situație as dori sa mi raspunda si mie. Multumesc.
0
01-12-2018, ora 12:00
Dori02
Nu este medic/terapeut
Dori02
Imi poate spune cineva cat este pretul unei embolizari la o clinica privata in Bucuresti?Va multumesc anticipat fetelor!
0
10-01-2019, ora 15:58
Sil13
Nu este medic/terapeut
Sil13
Buna fetelor, am 28de ani si eu am fost diagnosticata ieri cu un fibrom de 7cm.. inca ma gandesc ce interventie sa fac dar inclin spre miomectomie laparoscopica am gasit ceva referitor la embolizare si va atasez si voua voua.

“Avantajele unei proceduri laparoscopice sunt multiple.

Pacientele de obicei, merg acasa a doua zi, timpul de recuperare este mult mai rapid, durerea postoperatorie este mult mai redusa, iar rezultatul cosmetic este mult mai bun.

În cele din urmă, există o opţiuniune suplimentara pentru a trata fibroame simptomatice: embolizarea fibromului uterin (UFE). Acesta procedura este efectuata de catre un radiolog interventional. Înainte de acesta procedura pacienta trebuie să efectueze un test Papanicolau actualizat, biopsie endometriala, şi un test RMN (imagistică prin rezonanţă magnetică). Pe baza rezultatelor RMN, radiologul va determina dacă procedura este o opţiune posibilă.

Aceste proceduri au scopul de a micsora fibroamele în speranţa de a ameliorarea simptomelor pacientei. Acest tip de tratament nu elimina fibroamele. UFE blocheaza alimentarea cu sange si face ca fibroamele sa devina inactive sau mai puţin active. UFE nu este recomandata pentru pacientele care mai doresc sa obtina o sarcină / copii, au fibroame cu adenomioza sau submucose. UFE necesită sedare IV şi este asociata cu durere semnificativa (zile sau chiar săptămâni), după procedura.”
0
09-10-2019, ora 15:08
Rouaa
Nu este medic/terapeut
Rouaa
In caz ca mai citeste cineva si in 2019...

Eu am facut embolizarea in octombrie cu Rares Nechifor la Spitalul Monza.
Pret? 8450 lei(include analizele de sange, EKG, interventie, spitalizare, control ginecologic dimineata).

Am avut un uter fibromatos, interventia am facut-o in special pentru un fibrom de 7 cm care era mai mare ca uterul. Nu am vrut miomectomie si sper sa nu regret.

Cand vii la internare, dimineata te duce direct la ecografie transvaginala iar apoi completezi fisa de internare, platesti intreaga suma si esti dusa la salonul pe care il imparti cu o alta persoana(de obicei venita pentru acelasi lucru).

Dupa ce intri in salon, vine o asistenta sa iti faca EKG si una sa iti ia sange. Mie mi-a luat sange de 2 ori pentru ca sangele din primele fiole se coagulase. Ti se administreaza un Xanax, hehe.

Asistentele au fost foarte dragute, o domna blonda era cam sictirita si vorbea rastit de parca tu ar fi trebuit sa stii deja tot ce e de facut cand esti internat.

Interventia a decurs ok, m-au bagat pe morfina, domnul doctor incerca sa linisteasca pe toata lumea prin vorbele lui. Am simtit firul acela cum mergea prin mine, de la cot si pana a ajuns la burtica, nasoala senzatie. Cand primesti substanta de contrast, simt o caldura in coapse. Dupa ce elibereaza capsulele, in 5 minute te ia durerea. Nu pot sa o compar cu nimic, nu am mai trait aceasta durere(transpiratie excesiva, durere in tot corpul, te zvarcolesti pentru ca te doare oricum te-ai pune iar coepul tau e socat de ceea ce simte-bine ca nu dureaza mult). Esti dusa in salon de catre un domn foarte amuzant care incearca sa te faca sa te simti bine, sa razi, desi tu mai ai putin si iti vine sa tipi la el doar din cauza durerii.

Durerea intensa dureaza 2 ore, stai cu perfuzii si ele te ajuta foarte mult. Noaptea m-am trezit de nenumarate ori pentru a merge la baie insa nu mai simteam durere.(la colega mea a durat pana a doua zi inclusiv).

A doua zi te externezi dupa ce vine domnul doctor si verifica totul, primesti reteta cu medicamente, scrisoare pt concediu medical, rezultate analiza, etc) apoi urmeaza sa te sune el dupa o saptamana.

Post embolizare? La 2 zile dupa, au inceput sangerari medii, diferite de cum sunt la ciclu, culori mai aprinse, cheaguri, etc. Au trecut 7 zile de cand am facut embolizarea iar acum sangerarile sunt foarte reduse. La locul interventiei s-a facut hematom insa sper sa se rezolve cu un gel potrivit.

Crampe si foooooarte multe gaze. Gaze, gaze, gaze. Am avut nopti in care nu puteam sa dorm deoarece gazele imi provocau dureri imense atunci cand stateam intinsa. Sunt umflata tot timpul din cauza lor, nu am pofta de mancare iar de 1 zi, durerea parca s-a extins si la soldul drept.

In rest, nu mai simt alte probleme. Gazele si crampele se asteapta sa dureze pana in 2 saptamani, abia astept sa le spun adio!
Traiesc cu optimism, imi place sa cred ca durerea aceasta din burta e din cauza fibromului care se micsoreaza si comenteaza insa stie ca va pierde lupta
1
01-12-2019, ora 12:29
pescarus
Nu este medic/terapeut
pescarus
Si eu tot in octombrie 2019 am facut embolizarea uterina( Monza, dr Nechifor) pentru un fibrom subseros de 9/8 cm si 2 mai mici dintre care unul pediculat.
Am 46 ani, sterilet hormonal Mirena pus in 2017 dupa un chiuretaj biopsic.
Inca nu pot scoate steriletul pentru ca fibromul cel mare a modificat forma uterului in asa fel incat nu se poate ajunge la firul steriletului.
Mai am putin timp pana la eco transvaginala si bilant de 2 luni.
Sper sa am rezultate bune spre foarte bune.
0
01-12-2019, ora 22:44
Pozitiva
Nu este medic/terapeut
Pozitiva
Buna seara!
Vreau sa va intreb, daca in urma embolizarii sunt femei, care au obtinut o sarcina si pe care au reusit sa o duca pana la capat?
Multumesc!
0
09-12-2019, ora 13:42
Rouaa
Nu este medic/terapeut
Rouaa
Dupa 2 luni de la embolizare, fibromul mic s-a eliminat complet iar cel mare care avea 7 cm, acu e devascularizat complet si are 4, 3.
0
10-06-2020, ora 00:55
Bogdana Maria
Nu este medic/terapeut
Bogdana Maria
Buna, am citit multe dintre comentariile voastre despre embolizarea fibromului. Problema mea este alta, și anume, varice pelvine și uterine, care dau dureri pelvine îngrozitoare și care nu au tratament! Te-ai pricopsit cu ele, cu ele rămâi pe veci!! Șanse mari sa evolueze! Aceste varice sunt exact ca cele de pe picioare doar ca s-au dezvoltat in zona uterului! Am afltat de curând ca s-ar putea emboliza, dar e un proces taaare lung pana sa ajung efectiv in momentul embolizarii, și mai ales am aflat ca depinde de ginecolog dacă își da acordul sau nu pr embolizare! Eu merg pe mâna echipei de la spitalul universitar formată din dr Dorobat și Dr Monica Cîrstoiu( de care am auzit nuuumai rele)! La privat știu ca e enorm prețul ! Doamne dragi mai exista cineva cu așa caz?! Sa ne împărțim opiniile sau ați auzit de așa ceva? Nu Mi-ar strica nici o parere in plus!
Va mulțumesc și aștept cu nerăbdare opiniile voastre... dacă nu despre boala aceasta măcar despre cei doi medici menționați mai sus!
0
27-07-2020, ora 10:15
Simi19
Nu este medic/terapeut
Simi19
Buna ziua
Am fost diagnosticata cu fibrom uterin subseros pedunculat 9/5/4.5 cm, plus alte doua fibroame mai mici, de cca 2 cm.Amai fost cineva in aceeasi situatie si a facut embolizare?Fiind maricel nu stiu cat s -ar reduce ca dinensiune.
0
21-06-2021, ora 23:05
Mary jay
Nu este medic/terapeut
Mary jay
Va spun si eu despe embolizarea mea. In ianuare am facut-o. Am 6 luni de la ea. A durat 15 min efectiv, mi-a pus prin vena o substanta si simteam cald intre coapse. Dupa am fost dusa la salon. Si au inceput durerile. Ba de un ciclu dureros, ba mai dureros, ba ingrozitor. Ne-au pus prin vena morfina si alte calmante dar degeaba. Asistentele au spus ca sunt aceleasi dureri ca la nastere. Efectiv nu puteam sa ma ating pe burta. A fost ft ft dureros. A doua zis ne-au externat si ne-au dat reteta cu un cockeil de calmante. La mana stanga, unde mi-a pus cateterul, am avut o vanataie imensa. 2-3 luni m-a tinut. Inca ma doare mana. Dupa 6 luni fibromul de 3 cm are acum 1, 2 m, nevascularizat. Vreau sa stiu daca mai aveti la 6 luni dureri de la el pt ca ma doare, nu pot face efort fizic, nu pot ridica greutati mai mari de 2-3kg
0
15-02-2022, ora 22:19
Julyjuli
Nu este medic/terapeut
Julyjuli
Buna seara, sa va spun și eu experiența mea cu embolizare.Procedura in sine nu este dureroasa, acum automat se face epidurala(inclusa in procedura).A durat 30minute angiografia și plasarea particulelor blocante pe vasele de sânge.Durerile după sunt feroce și cu epidurala și cu diverse analgezice sunt groaznice.Am ajuns acasă și durerile sunt atroce, analgezicele nu fac fata.Daca știam ce dureri îndur nu mai făceam "minim invazivă".Plus am făcut și temperatura.Daca știam că am să trec prin așa ceva cu siguranță nu o faceam.
0
06-04-2022, ora 20:25
Flore22
Nu este medic/terapeut
Flore22
Buna tuturor!
In urma cu 3 saptamani in urma unui control ginecologic dupa o pauza de un an si jumatate am primit diagnosticul de fibrom uterin, un fibrom mare de 8, 5/5, 5 si unul mai mic de 2 cm. Indicatia chirurgului ginecolog a fost de histerectomie (a zis ca incearca miomectomia dar nu crede ca va reusi). Am 35 de ani, nu am copii, nu doresc in mod deosebit dar nici nu exclud aceasta posibilitate, asa ca am ales sa ma supun embolizarii. Am citit toate comentariile de pe cele 18 pagini ale topicului deschis pe acest subiect, comentarii care ba ma fac optimista, ba ma fac sa am indoieli.
Rugamintea mea mare, daca exista persoane care au facut interventia in urma cu mai multi ani, sa imi spuna si mie care a fost evolutia, daca fibroamele au crescut la loc, daca s-au infectat sau orice alte probleme legate de procedura?
Sper sa imi puteti raspunde, va multumesc!
0
15-04-2022, ora 11:53
loveandtrust
Nu este medic/terapeut
loveandtrust
Ceau !
As dori sa stiu daca mai exista paciente operate de Dr Nechifor Rares pt ADENOMIOZA si cum a decurs totul, cum a fost rezultatul, orice fel de pareri m-ar ajuta mult !
Zi faina :)
1
15-04-2022, ora 13:33
Flore22
Nu este medic/terapeut
Flore22
Buna! Eu am facut embolizare pt adenomioza pe 12.04 la ARES - MONZA. In ziua internarii, la consultul facut de dr Cristiana Boitan am aflat ca de fapt fibromul meu nu era fibrom ci adenomioza, care se preteaza la embolizare si am mers inainte. Dupa consult si analize de sange, mergi la receptie unde se lac formalitatile si plata. Apoi esti condusa la rezerva pt pregatirea in vederea interventiei, ce presupune dus cu sapunul pus la dispozitie si imbracare cu camasa specifica, urmeaza EKG-ul, ti se pune o branula, ti se administreaza premedicatie si astepti interventia. Despre interventie in sine nu este foarte mult de spus, dureaza putin, mai mult a durat pregatirea, pregatirea campului, anestezia locala, nu am simti cand au ajuns in uter, doar caldura la momentul injectarii substantei de contrast. Esti avertizata inainte de tot ce urmeaza sa simti. Dupa interventie au inceput durerile, dureri groaznice, care au cedat dupa niste ore de la administrarea calmantelor. Durerea nu dispare de tot, devine doar suportabila si continua in urmatoarele zile cu toata medicatia (cel putin asa a fost in cazul meu). A doua zi esti externata dupa vizita medicului si scoaterea bandajului compresiv si a branulei, iti iei documentele si concediul medical si pleci acasa.
Aici am intalnit personal medical atent si empatic.
Despre rezultat, nu stiu ce sa spun, astept sa vad care va fi si sper ca va fi unul bun, dat fiind ca alternativa era extirparea uterului.
Tu faci alegerea pana la urma, garantii sunt greu de dat cand ai un diagnostic de gen.
0
03-05-2022, ora 08:12
loveandtrust
Nu este medic/terapeut
loveandtrust
Multumesc Flore pt informatii
Scuze ca am uitat sa adaug ca m-am operat la Ponderas pe data de 4 aprilie 2021 acum 1 an cred.Eu nu am avut cine stie ce dureri, am avut dupa operatie calmantele alea intravenos a fost okay iar dupa 3 zile zburdam lol
Ma interesa REZULTATUL dat fiind ca la mine cantitatea de sange este mult mai mica DAR durerile au inceput sa reapara...La tine cum este dureri /cantitatea de sange ?
Sigur ca va fi un rezultat bun, asta iti doresc, acuma vad ca tu practic ai 1 luna de la operatie :)
Multa bafta :) si merci inca 1 data
Zi faina
0
03-05-2022, ora 09:13
Flore22
Nu este medic/terapeut
Flore22
Se pare ca menstruatia mea intarzie dupa embolizare, experimentez un sindrom premenstrual mult diminuat din punct de vedere al durerilor fata de cum era inainte de embolizare. Eu sunt optimista, astept sa vad care vor fi rezultatele in lunile urmatoare, dupa ce fac primul control postembolizare.
0
11-05-2022, ora 08:02
Bushurica
Nu este medic/terapeut
Bushurica
Buna ziua,
Cele care ati avut Mirena la embollizare, la cat timp l-ati scos?
Cum a fost menstruatia dupa scoaterea steriletului?
Eu am montat steriletul din pricina sangerarilor abundente iar acum nu stiu la ce sa ma astept cand il voi scoate.
Multumesc.
0
11-03-2024, ora 18:42
Carmelito
Nu este medic/terapeut
Carmelito
Buna ziua, adresez intrebarea in special catre Flore 22 si Loveandtrust care au facut embolizarea pentru adenomioza, imi puteti spune va rog care a fost evolutia pana acum? Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns
533 comentarii 1 2 ..... 17 18

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: