După cît timp în urmă contactului sexual îți poți da seama dacă ești însărcinată?

29-08-2018
Alexia1
Nu este medic/terapeut
Alexia1
Buna ziua, as dori să știu după cît timp în urmă contactului sexual îți poți da seama dacă ești însărcinată sau nu, fara a face un test de sarcina?
8 comentarii
0
29-08-2018, ora 23:50
Carla_34
Nu este medic/terapeut
Carla_34
Buna Alexia1, poti sa intri pe forum la Contraceptie-conceptie, sectiunea Vreau un copil, subiectul "Sfaturi sa raman insarcinata...va rog din suflet", suntem cateva fete care incercam si pana asteptam minunea, mai schimbam cate o parere, un simptom etc :).
1
30-08-2018, ora 09:09
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Simptomele de sarcină și perioada în care apar diferă de la femeie la femeie. De obicei după 2 săptămâni de la concepție apar primele simptome: sâni măriți și întăriți, oboseala, dureri pelviene sau sângerări ușoare, greață, aversiune sau pasiune către unele alimente, dureri de cap, constipație, amețeli sau leșinuri, lipsa menstruației, creșterea temperaturii bazale.
0
18-10-2018, ora 22:43
Alexandrabrendus
Nu este medic/terapeut
Alexandrabrendus
Bună as dori sa ma ajutați cu un răspuns.
Am avut menstruația pe data de 5 Oct pana pe 8 Oct după a început sa îmi curgă câteva picături pana pe 10oct.
Pe data de 16 Oct seara am avut niște intepaturi scurte și dese pana dimineața..Ceea ce nu am mai simțit pana acum. Aceste înțepături le mai simt dar foarte puțin... Am o senzație ca și cum mi-ar veni menstruația..
Menționez ca nu folosesc nicio metoda de protejare.
0
18-10-2018, ora 23:16
Alexandrabrendus
Nu este medic/terapeut
Alexandrabrendus
Am uitat sa spun ca ma dor sânii și am dureri de cap.. Nu am usturime când urinez și nici secreții urat mirositoare...Ce părere aveți?
1
19-10-2018, ora 22:52
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Pentru un diagnostic sigur ia un test de sarcină de la farmacie, iar dacă testul e negativ mergi la un control ginecologic. A ne da cu părerea fără a face investigații e aiurea, că nu ai nici-o bază reală.
1
20-10-2018, ora 00:02
Alexandrabrendus
Nu este medic/terapeut
Alexandrabrendus
Va mulțumesc pentru răspuns.
Nu e prea devreme pentru un test de sarcina?
0
21-10-2018, ora 14:09
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
De obicei cam la două săptămâni de la contactul sexual se văd rezultate, uneori chiar la o săptămână. Depinde de persoană.
1
21-10-2018, ora 15:00
Alexandrabrendus
Nu este medic/terapeut
Alexandrabrendus
Va mulțumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Primele simptome de sarcină - apar la toate femeile?
  •