Sarcina sau nu?

31-01-2011
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
Buna ziua ! dupa 3 luni am facut test si a iesit pozitiv :) - ultimul ciclu pe 27dec - testul l-am facut pe 23.01 si s-a vazut asa o liniuta subtire...ieri pe 30 am mai facut un test si a iesit mai clar! tot ieri am fost la control gineco si la consultul transvaginal nu s-a vazut nimic in uter... se poate sa fie prea devreme?? d-ra mi-a spus ca uterul este marit pastos... si se poate sa fie si extra dc nu se vede nimic, , , am facut beta hcg azi dim la rec dansei si trebuie sa repet si miercuri ! ce parere aveti ?? multumesc
10 comentarii
0
01-02-2011, ora 18:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu va inteleg bucuria, dar nu exagerati cu testele si controalele, mai ales cu cele intravaginale care acum nu au nici o relevanta, nu se poate detecta nimic, e prea devreme..luati-o cu calm, linistit..Mai ales in primul trimestru, daca exista o sarcina, nu trebuie deranjata prea mult de medici, caci toate aceste manevre - palpare, examinare vaginala digitala si cu valvele, aparate introduse intravaginal, pense, tampoane etc.pot face rau uterului gravid, foarte sensibil in situatia data.Asteptati rezultatele testului si daca este pozitiv stati cuminti, la sfarsitul lunii februarie mergeti la medicul de familie pentru a fi luata in evidenta proaspata mamica, si la sfarsitul a trei luni de sarcina poate face prima ecografie. Vei fi o mamica foarte frumoasa...
0
02-02-2011, ora 15:06
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
sarumana din suflet - ne dorim ff mult - prima analiza beta hcg e 604.01 astazi am facut-o pe a doua - revin cu rez :)
0
02-02-2011, ora 17:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Valoare echivalenta unei sarcini de 4 saptamani..bravo !
0
02-02-2011, ora 19:12
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
m-au auntat rezultatul : 1495 mui/ml... 4 saptamani considerate de cand am avut cm ? sau de cand s-a conceput dupa ovulatie ?

sarumana
0
02-02-2011, ora 19:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai intrat in a 5-a saptamana de sarcina..de la conceptie.
0
02-02-2011, ora 22:46
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
a 5 saptamana de cand am avut ciclu adica de pe 27 dec 2010.presupun !
0
03-02-2011, ora 19:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu de cand ai avut menstruatie, ci de la conceptie, din perioada fertila, in momentul in care s-a format embrionul si uterul tau a devenit "casuta " viitorului copil..de la o data cuprinsa cam intre 4 - 12-13 ianuarie.
0
04-02-2011, ora 09:21
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
Sarumana
maine ma duc la control - sper sa fie bine ca simpt asa niste crampe si niste balonari cu intepaturi scurte !
0
07-02-2011, ora 16:06
mihaela_2000
Nu este medic/terapeut
mihaela_2000
Buna ziua
Am fost sambata - s-a vazut la eco sacul gestational de 7.8 mm dar embrionul a zis ca nu se evidentiaza... :(
O sa ma mai duc pe 19.02
am vazut ceva alb acolo in sac asa ca o liniuta

sper sa fie mai vazibil pe 19 :)
0
20-03-2015, ora 17:23
???
Nu este medic/terapeut
???
D na dr am si eu o intrebare: pe 8 feb a fost ultimul cm. Pe 13 martie primul test la urina pozitiv. Pe 17 martie test la urina pozitiv. Pe 19 martie test urina negativ plus test sange facut in cabinet iar raspunsul a fost dat pe loc negativ si inca un test la urina pe 20 martie tot negativ. Va rog din suflet sa ma lamuriti. Mi e teama de o sarcina oprita din evolutie. Dc primele 2 teste au fost pozitive iar urmatoatele negative? Mentionez ca nu am sangerari deloc si nici dureri doar o durere usoara de mijloc. Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul de sarcină care ar putea identifica sarcina gemelară și riscul de avort
  • Testele de sarcină
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •