Schimbarea climei poate duce la schimbarea datei ciclului menstrual?

18-08-2011
no name26
Nu este medic/terapeut
no name26
Sunt cu prietena mea de 1 an jumate...tot timpul am facut sex neprotejat..anticonceptionale nu ia pt ca strica tot..ma refer la formele ei...si prezervativ am incercat 1 sau de 2 ori in viatza si nu mia placut deloc...oricum de terminat nu termin niciodata in ea..in fine ea a plecat recent in alta tara..iar dupa o zi sau doua i-a venit menstruatia...desi era programat sa ii vina cam peste 10 zile...Pana acum tot timpul i-a venit regulat la 27-28 de zile deci nu am avut probleme...intrebarea mea este :dak e posibil sa aiba legatura cu schimbarea locatiei..o schimbare de clima care sa deregleze...ceva in corpul eii ?ms anticipat
8 comentarii
0
18-08-2011, ora 17:13
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Este posibil si de la schimabrea locatiei, de la stres, dereglari hormonale, etc..daca menstra apare mai mult ca niste sangerari si mai putin cantitativ, nu asa cum a fost pana acum, sa faca si un test de sarcina..aceasta metoda nu este sigura si de aceea pot sa apara probleme nedorite, incercati sa va protejati..
0
18-08-2011, ora 20:05
no name26
Nu este medic/terapeut
no name26
de tinut a tinut normal 3-5 zile nu au fost probleme...insa ma gandesc sa nu o fi lasat insarcinata..oricum nu am mai patito pana acuma
0
27-08-2011, ora 21:23
anonima9
Nu este medic/terapeut
anonima9
buna ziua ! am si eu o intrebare, va rog din suflet sa raspundeti serios, stiu ca este cat se poate de aiurea dar chiar nu mai sunt om de cateva zile din cauza asta, nu am avut nicio legatura cu vreun baiat pana intr-o zi cand am iesit cu gasca la strand respectiv discoteca, problema mea este urmatoarea ;daca am stat in bratele unui baiat amadoi fiind imbracati si i-am simtit penisul... se poate sa raman insarcinata? mentionez ca, am consultat calendarul (dupa data menstruatiei) si nu eram intr-o zi fertila, pe langa asta sunt virgina 100%, problema este ca mi-a intarziat menstruatia 3 zile este adevarat ca am fost ingrozitor de stresata zilele astea. Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru intrebare pentru ca intr-un fel sunt sigura ca e imposibil dar cred ca am inceput sa innebunesc cu subiectul asta.
0
29-08-2011, ora 23:43
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Nu ai cum sa ramai insarcinata fara sa aiba loc penetrarea..stai linistita..poti sa te informezi pe net, tot ce inseamna activitate sexuala, posibilitatea de a contacta boli cu transmitere sexuala, contraceptia, perioada fertila, etc..e bine sa le sti dinainte ca sa nu ai surprize neplacute, apoi..
0
30-08-2011, ora 09:49
anonima9
Nu este medic/terapeut
anonima9
am inteles, asa o sa fac, multumesc mult pentru raspuns.
0
30-08-2011, ora 22:23
anonima9
Nu este medic/terapeut
anonima9
m-am linistit, a venit cm si totul este bine, snt ft fericita si linistita va multumesc mult
0
31-08-2011, ora 19:03
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Cu placere..
0
29-08-2014, ora 10:09
cosmina00
Nu este medic/terapeut
cosmina00
buna ziua am si eu o problema iau anticonceptionale de 8 luni si este prima data cand mi se intampla asa cv am fost in vacanta in alta tara cu terminarea vacantei trebuia sa imi vina ciclu am terminat folia de anticonceptionale am inceptu alta am luat deja 4 pastile si inca nu mi-a venit ciclu sa fie schimbarea de clima o problema?daca nu as prtea fi insarcinata luand reculat anticonceptionale tin sa precizez k am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative...care ar fi problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  •