Secretie gat... Sa fie in continuare candida?

16-01-2010
valentino
Nu este medic/terapeut
valentino
Buna seara,
Apelez la ajutorul vostru deorece ma confrunt cu o problema destul de neplacuta si mai nou dureroasa. Acum cativa ani am inceput sa scot din gat o secretie de culoare galbena spre alb, forme neregulate, destul de tare precum un sambure de samanta, foarte urat mirositoare.Cum asta se intampla odata la cateva luni, eu fiind mic nu am dat atentie insa cu timpul a incept sa se repete din ce in ce mai des aceasta experienta ajungand ca scot si odata pe zi acele chestii.La inceput doctora de familia mi-a zis ca este de la raceala desi eu racisem cu mult inainte apoi facut exudat mi-au gasit candida am facut tratatament inclusiv cu bicarbonat, ceaiuri de galbenele cu tinctura dce propolis etc.pot spune ca o perioada nu am mai avut probleme insa acum a inceput iar o simt in gat secretia si ma doare fruntea inainte sa o elimim. mi-am luat trimitere la ORL si la neurologie pentru durerea de cap incercand sa aflu ce anume este si o declanseaza.Stiti cumva care ar fi cauza pentru aceste secretii ? Sa fie in continuare candida? Va multumesc.
3 comentarii
0
17-01-2010, ora 02:34
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Buna!
Da este posibil sa fie tot candida care in anumite circumstante reapare. Continua sa faci gargara cu bicarbonat. La ORL ar fi bine sa iti faca si o radiografie de craniu sa vada daca nu ai si sinuzita.
Daca esti interesat iti voi trimite un material complet despre candidoza. Cauze, alimentatie, etc. Deoarece este destul de cuprinzator ti-l trimit numai daca imi confirmi ca-l vrei. N-as vrea sa te plictisesc!
Ne auzim!
0
17-01-2010, ora 10:21
valentino
Nu este medic/terapeut
valentino
V-as fi foarte recunoscator, stiu ca foarte multa lume se plange de ea si este greu de scapat dar m-ar linisti gandul ca o pot tine sub control.O sa fac si radiografia de sinuzita pentru ca si pe ea o banuiesc de acele dureri mai ales ca vara trecuta am avut un aer conditionat la serviciu care mi-a innebunit creierii.Va multumesc.
0
17-01-2010, ora 14:46
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Salut! Parca spuneai ca esti mic! Am crezut ca esti copil. Abia dupa ce am recitit mesajul mi-am dat seama ca ERAI mic. Acum esi mare.
Iata materialul:

CANDIDOZA

-Aparitia micozei vorbeste despre un organism obosit si cu imunitatea la pamant.
-Un organism sanatos lupta singur cu micoza.
-Majoritatea oamenilor sunt afectati la un moment dat de aceasta infectie, insa dupa tratament, de multe ori simptomele reapar.
-Cel mai eficient si pe termen lung tratament remediu, il reprezinta dieta.
Ca orientare generala:
1. tratezi toate focarele de infectii
2. te hidratezi bine... 2 litri de apa, ceai de Echinaceea de 2 ori pe zi, sucuri naturale, fara zahar si NU acidulate ! ( este preferabila apa deoarece in structura celulei se gaseste APA, nu sucuri, ceaiuri, supa! Astfel organismul va elimina toxinele)
3. alege alimentele care intaresc imunitatea - cel putin 5 portii de fructe si/sau legume pe zi ( o portie este reprezentata de un fruct de marime mijlocie, un bol de cirese sa zicem, o felie de pepene, etc..). Consuma fructe care contin putin zahar (mere, grapefruit), cereale integrale (contin zinc, care ajuta la intarirea imunitatii), proteine de origine vegetala ( lapte de soia, tofu..)
Ca o paranteza aici trebuie sa amintesc faptul ca proteinele de origine animala (lapte, branza, carne, oua) creeaza o usoara acidifiere a sangelui, ceeace favorizeaza aparitia candidei dar, printre altele si a osteoporozei, dar aceasta este alta poveste!
4. scade, sau renunta la consumul de zahar si dulciuri rafinate
5. mananca BACTERII BUNE : un iaurt probiotic de exemplu! (eu personal nu am de ce sa ii fac reclama, dar Activia cred ca este bun. Daca mai gasiti si altele foarte bine!)
6. folositi un supliment alimentar probiotic (de exemplu Jarro-Dophilus sau Acidophilus)
7. incearca aromele antibacteriene - ceapa este recunoscuta ca un veritabil antibiotic si antifungic, iar usturoiul are proprietati antibacteriene (nu le ocoliti deoarece intaresc imunitatea!)
8. gargara cu bicarbonat de sodiu.. pentru a schimba PH-ul local... sau spalaturi locale.. si nu se mai dezvolta micoza
9. trebue sa faceti tot posibilul sa aveti scaun zilnic ( ulei de ricin)
10. de tinut KG.. la control !

Sunt sigur ca vei constata si singur ca acesta este un materil brut, valabil pentru toata lumea. Tu alege ceeace iti este de folos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: