sensibilitate crescuta in zona genitala

07-02-2011
almyta
Nu este medic/terapeut
almyta
Buna ziua!

Ma confrunt cu o problema de ceva timp, insa la inceput nu prea am bagat-o in seama. De o bucata de timp, am niste mancarimi in zona genitala, de multe ori am crezut ca e din cauza cresterii firelor de par in urma epilarilor, insa senzatia de mancarime nu a trecut mai deloc. La inceput simteam ca aveam mancarimi in zona intrarii in vagin, acum insa am mancarimi in zona clitorisului si simt parca si o sensibilitate accentuata in aceasta zona dar si in zona anusului. Acum parca orice atingere, chiar si cand ating chilotul sau dupa mictiune cand curat zona imi da o senzatie foarte neplacuta de usturime cumva, parca zona e prea uscata. La fel si in partea dorsala. De asemenea, in timpul ultimului act sexual aveam dureri la penetrare, desi eram destul de "incalzita".
Trebuie sa mentionez ca, la recomandarea ginecologului iau anticonceptionale Novynette, pentru a scapa de cateva chisturi. Se intampla sa mai am si niste scurgeri albicioase, cateodata mai branzoase, cateodata mai lichide.
Poate fi vorba de candida? Cum as putea s-o tratez acasa? SI ce ar putea insemna senzatiile de ultra-sensibilitate?

Multumesc.
6 comentarii
0
13-02-2011, ora 14:49
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
da, poate sa fie candida, ar trebui sa mergi la ginecolog, un consult nu strica, Probabil e o infectie mai veche, atunci apar senzatiile de mancarime, usturime si o sensibilitate crescuta.
0
19-03-2011, ora 11:19
adrianasshop
Nu este medic/terapeut
adrianasshop
almyta ai fost la doctor?
0
20-03-2011, ora 13:52
almyta
Nu este medic/terapeut
almyta
nu, nu am mai fost... am vorbit cu o prietena si mi-a recomandat o crema care mi-a linistit mancarimile si a scazut sensibilitatea. E totul ok acum
0
20-03-2011, ora 21:50
adrianasshop
Nu este medic/terapeut
adrianasshop
ce crema?
am aceleasi simptome, desi am facut si eu tratament pt candida cu ovule si canesten...
0
21-03-2011, ora 16:22
almyta
Nu este medic/terapeut
almyta
Lomexin crema. Se poate aplica atat in afara cat si intravaginal, dar eu am aplicat-o doar in afara, seara si in 3-4 zile am scapat de orice neplacere. Oricum, zice si prospectul, daca nu-ti trece chiar in termen de 4 zile, sa vizitezi un medic. Sper sa-ti fie de folos, asa cum mi-a fost si mie :) insanatosire grabnica
0
21-03-2011, ora 16:53
adrianasshop
Nu este medic/terapeut
adrianasshop
multumesc de sfat!
maine dimineata ma duc si la doctor.
si eu iau anticonceptionale pt a scapa de chisturi. am unul mare de vreo 9 cm..
merci mult inca o data!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.