Sindrom anxios depresiv si TOC

02-06-2022
myselfandI
Nu este medic/terapeut
myselfandI
Am sindrom anxios depresiv cu tulburare obsesiv compulsiva (ganduri si idei) si psihiatra mi-a prescris alprazolam de 0.25 Aripriprazol de 15 mg si Topiramat 100.

Mai am melatonina si mentat de la Himalaya pt memorie care nu își face efectul de aproape o săptămână.

De la alprazulam mi se face somn unori, melatonina nu iau tot timpul.
Am vomat de 2 ori de la alprazolam sau poate e vorba de stres și alimentație.

Pana acum nu am luat Topiramat si Aripriorazol pt ca nu știu ce efect au (topiramat pare a fi pt migrene si epilepsie ) ceea ce nu am iar aripriprazol pt tulburare bipolara, dar nu mi-a spus ca ar fi vorba de asta.

E ok decizia de a refuza topiramat si aripriprazol?
2 comentarii
1
02-06-2022, ora 14:52
360
Nu este medic/terapeut
360
in loc sa refuzi medicamentele, mai bine consulti un al doilea dr.
faptul ca ai vomat, nu poate fi datorat alprazolamului.

nu fa greseala sa NU iei medicamentele doar pt ca NU vezi sa rezolve problema pe care TU CREZI ca o ai. consulta un al doilea dr daca ai indoieli

aripriprazol nu este numai pt bipolar. este incomplet sa zici ca acel medicament este doar pt asta. sunt substraturi aici pe care nu pare ca le cunosti, si e mai bine sa vorbesti cu alt doctor despre simptomele tale, sau... cere-i explicatii dr -ului curant. afla detaliile de la el.
1
03-06-2022, ora 01:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Topiramat se da si ca sa slabiti.
Dar unde se afla antidepresivul din ecuatie?
Alprazolamul nu e indicat pe termen lung. E o benzodiazepina.
Trebuia incercat intai un antidepresiv si daca nu mergea, se adauga neuroleptic (gen Aripiprazol).
Parerea mea e sa incercati o a doua opinie medicala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: