sindrom ascitic in obsv. proces infiltrativ colon descendent. biopsii

18-06-2012
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
o durere de partea dreapta sub coaste cu rau mare, 2 saptamani consult medic familie, ecografie. totul bine.rau cu febra, stomac umflat si f dureros, balonare, gaze si scaun fara diaree.
In garda la sp. floreasca sunt internata cu ascita, mi se ia sange, lichid din burta, am plans de am innebunit, nu-mi vine nici acum sa cred. Investigatii- CT cu substanta de contrast- ingrosare crcumferentiala a unei anse ileale din fosa iliaca dr. cantitate importanta de lichid
Endoscopie - ulcer juxtapiloric cicatriceal
Colonoscopie - proces infiltrativ colon desnendent, biopsii (14-21 zile), au trecut 10.
nu tratament, nu rezultat clar colonoscopie, nu regim dietetic. Am luat ceva antibiotic 5 zile la indemnul medic familie, acum mie si greata, ma ustura si gura. Va rog am inteles ca seamana cu o colita atipica sau daca iese altceva, adica cancer ma indruma la operatie. Poate ma lamureste cineva. Astept orice sfat, alimentar, orice parere.
Multumesc!
5 comentarii
0
21-06-2012, ora 01:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ai aflat pana la urma rezultatul biopsiei?
Depistare Helicobacter pylori ti-au facut, din sange sau scaun?
0
07-07-2012, ora 18:11
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Pentru mine situatia e f complicata, nu am raspuns pt ca am fost in spital. Nu s-a putut pune diagnostic din biopsia de la colonoscopie pt de de fapt nu arata mare branza. S-a decis sa ma opereze sa ma deschida sa-mi scoata un ovar si 40 cm din colon asccendent. Dupa operatie mi s-a scos un ovar dar la colon nu s-a umblat ca era in regula. Mi-au luat iar la biopsie material, sunt acasa fara tratament si astept rezultat, diagnostic posibil 90% - tuberculoza peritoneala - va dati seama de la o durere de burta ca o indigestie unde am ajuns. Am 42 kg, am pofta de mancare dar sperante f putine. Dumnezeu sa ma ajute am 56 de ani, am 3 copii nu am nepoti dar vreau si eu sa am.
0
07-07-2012, ora 20:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Imi pare tare rau ca ati trecut prin asa ceva. Sper macar sa fi nimerit un medic de treaba, la Floreasca mai sunt, , , ,
Totusi nu am inteles de ce s-a scos ovarul si daca, pana la urma, la colon a fost/este ceva sau nu. Ca spuneti ca v-a scos din colon, dar apoi ca nu s-a umblat la el.
Parerea mea este sa asteptati rezultatul biopsiei.
Dumnezeu sa va ajute, sa va faceti toate investigatiile necesare si sper sa dati vesti bune!
0
14-11-2012, ora 16:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cum va mai simtiti doamna scumpa? V-ati linistit cu problemele de care spuneati?
0
23-11-2012, ora 19:03
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Imi pare rau ca nu am raspuns aici, am scris dar eu nu prea ma pricep la calculator. Am scris cred in alta sectiune. Durerea mea de burt = TBC. Asta este am TBC peritoneal, fac tratament, ma simt mai bine, m-am ingrasat 10 Kg. (aveam42kg). E greu, tratamentul e agresiv, la servici nu merg, mare lucru nu fac nici acasa ca mie rau. Dar multumesc lui Dumnezeu si lui D-l doctor chirurg Turculet de la Sp.Floreasca (mare om, si nu numai el, avem medici minunati care fac minuni) caci totusi traiesc. Bine toata viata mea a fost data peste cap, dar asta e. Multumesc mult pentru interesul acordat.Sanatate la toata lumea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Fractura costală - simptome, riscuri, tratament, evoluție (în cât timp se vindecă)
  • Cercetătorii au realizat un studiu complet al gazelor intestinale
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  •