Stare de confuzie generala

13-02-2020
Ely333
Nu este medic/terapeut
Ely333
Am urmatoarele simptomme:
-insomnie
-agitatie
-temur (mai rar)
-spasme in diferite zone ale corpului cand incerc sa ma relaxez
-am patit de 2 ori sa spun ceva si in timp ce ziceam sa imi pierd toatal ideea, sa ma panichez si sa imi aduc aminte greu dupa ceva timp
-patesc sa spun lucruri absurde (parerea mea), fara sa imi dau seama (afirmatii care nu isi au rostul sau sensul)
-parca sunt lipsita de emotii
-ma concentrez greu
-am o frica constanta ca as putea avea o boala psihica si sunt atenta la orice actiune pe care o fac
-port cu greu conversatii cu alte persoane, sunt distrasa si imi e frica sa nu fac ceva gresit sau sa fiu judecata datorita acestui lucru
-sunt impulsiva in gesturi
-tot timpul ma simt de parca as fi drogata, am mintea in ceata si impresia ca nu percep realitatea in parametri maximi


*toate acestea s au intamplat dupa ce m-am despartit, am inceput sa dorm foarte tarziu, sa am insomnii, dupa care am cunoscut pe cineva care sufera de schzofrenie, m-am informat mai mult despre bolile mentale si am observat anumite simtome caracteristice si mie*
Nu stiu daca are neaparat legatura cu asta dar am mentionat.

Ce ar putea fi... :( sunt foarte ingrijorata... multumesc anticipat.
4 comentarii
3
13-02-2020, ora 06:25
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergeți la un psiholog clinician cu experiență sau psihiatru pentru o evaluare. Un diagnostic sigur se poate pune numai în cabinet. Poate fi o tulburare anxios- depresivă și tot căutând simptome pe internet pentru tulburări psihice, temerile au fost exagerate și v- ați făcut mai mult rău.
2
13-02-2020, ora 08:27
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Un diagnostic acurat se poate pune numai in cabinet. Simptomele relatate de dvs. corespund unei tulburări de anxietate survenite pe un fond depresiv. Apelați la un medic psihiatru in vederea administrării unui tratament. Trebuie neaparat sa dormiti si sa va alimentati. De asemenea, urmați si sedinte de terapie psihologica unde veti invata cum sa gestionati propriile emoții si cum sa va raportați fata de situațiile cu care va confruntați.
0
13-02-2020, ora 19:38
Ely333
Nu este medic/terapeut
Ely333
Multumesc mult
0
28-02-2020, ora 16:32
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Consult psihiatric și evaluarea psihologică ar fi de folos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: