Sunt insarcinata?

21-02-2015
Bianca 93
Nu este medic/terapeut
Bianca 93
Buna ziua!In urma cu o saptamana am ajuns la urgente deoarece prezentam stari de voma insa niciodata nu am reusit sa vars, in schimb, la un moment dat am varsat putin sange curat.M-am speriat si m-am dus la urgente deoarece starile de voma continuau sa isi faca simtita prezenta si doamna doctor care era de garda ma tot intreba daca nu sunt insarcinata si am zis ca nu, nu are cum.Pentru a fi sigura m-a trimis la ginecologie sa fac un ecograf transvaginal dar nu s-a vazut nimic.Duminica trecuta, dupa ce am petrecut noaptea de sambata la spital, cand am ajuns acasa am facut un test de sarcina si a iesit negativ.Eu de regula am un CM regulat, ba chiar venea mai devreme cu o zi sau doua.De data asta, in schimb, am observat 2 zile la rand saptamana trecuta o pata maro pe lenjeria intima si atat.Menstruatia trebuia sa imi vina ieri dar intarzie sa apara, nu am nici un simptom inafara de cateva intepaturi in abdomen in partea inferioara si foarte rar dureri de burta ca cele care le aveam inainte de a-mi veni menstruatia.Va rog sa imi spuneti daca dupa parerea dvs credeti ca as putea sa fiu insarcinata desi la ecograf nu s-a vazut nimic iar testul a iesit negativ? Tin sa mentionez ca am aproape 22 de ani si viata sexuala mi-am inceput-o acum 4 ani fiind primul si singurul partener din viata mea, la inceput ne protejam cu prezervativ dar dupa aceea, am folosit metoda retragerii si nu mi s-a intamplat nimic in toti acesti 4 ani.Sunt ingrijorata, va rog din suflet sa ma ajutati cu o parere.
18 comentarii
0
22-02-2015, ora 14:34
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
BIANCA organismului femeii si spermatozoidului ii trebuie CINCI zile pt a putea fecunda ovulul, in ziua a patra el se odihneste dupa cursa lunga la acre a fost supus si organismul femeii se pregateste sa elibereze ovulul ceea ce se intampla in a cincea zi, asa ca verifica in memorie daca au trecut aceste cinci zile, si repeta testul de sarcina si dupa inca o saptamana pt siguranta.
0
22-02-2015, ora 18:01
Bianca 93
Nu este medic/terapeut
Bianca 93
Buna seara!In primul rand va multumesc ca mi-ati raspuns.Dupa cum am spus am facut un test de sarcina duminica trecuta si a iesit negavtiv.Astazi am mai facut un test de sarcina si tot negativ a iesit.Mentionez ca ultimul contact sexual a avut loc pe 13 luna aceasta, au trecut 9 zile de atunci.Ciclul trebuia sa imi vina acum 2 zile dar nici pana la ora asta nu am nimic.Nu inteleg ce ar putea fi...maine dimineata am programare sa fac analizele HCG si astept cu nerabdare rezultatul ca m-am saturat de stresul asta.
0
22-02-2015, ora 18:29
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Intarzierea poate fi si din alte cauze ca: stresul, astenia de primavara, deregrare hormonala etc..
0
22-02-2015, ora 20:04
Bianca 93
Nu este medic/terapeut
Bianca 93
Ma gandesc si la asta..va multumesc inca o data din suflet..m-am mai linistit putin.O seara placuta!
0
23-02-2015, ora 13:54
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Mentruatia nu vine la timp datorita unor dereglari hormonale.Tratarea acestora asigura si un ciclu menstrual la 28 zile(cum este normal).Scopul este ca sa intrati in normal cu menstruatia.Patatul cu sange este tot urmarea dereglarilor hormonale ovariene.
0
24-02-2015, ora 09:18
marian, debora1
Nu este medic/terapeut
marian, debora1
.numai k mie mi-a intarziat o saptamana...nu am implinit nici o luna d la producerea sarcinii..testul d sarcina mi-a iesit pozitiv..km as putea sa scap d sarcina pt k eu si prietenul meu nu ne dorim inka un copil...ce-as putea sa fac inafara d chiuretaj...un tratament cu pastile ceva..exista?astept raspuns pe e-mailul meu kt mai repede va rog.Va multumesc!
0
24-02-2015, ora 17:51
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca esti din bucuresti iti pot spune unde sa mergi sa intrebi medicul ce alte optiuni sunt.Sau poti merge la orice cabinet care face intreruperi de sarcina si sa intrebi.
0
24-02-2015, ora 23:30
Bianca 93
Nu este medic/terapeut
Bianca 93
Pana la urma a fost vorba de o dereglare hormonala.Menstruatia mi-a venit dupa 3 zile de intarziere, tocmai de aceea ma si ingrijorasem deoarece mie de foarte mult timp nu mi-a mai intarziat nici macar o zi, e vorba de un an cu aproximatie, ba chiar uneori imi venea mai devreme cu o zi sau doua..dar in general era la 28 de zile.Va multumesc pentru interventia dvs, sper sa nu mai fie probleme de genul acesta pe viitor, oricum imi voi face programare la medicul ginceolog in cel mai scurt timp.Multa sanatate!
0
24-02-2015, ora 23:49
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SA AI O VIATA MINUNATA
0
02-03-2015, ora 23:25
lavinia19
Nu este medic/terapeut
lavinia19
Buna seara!
va rog sa ma ajutati cu niste pareri..pe data de 27 ian 2015 am avut cm, iar pe data de 10 si 16 febr am avut contacte neprotejate, urmand ca pe 26 febr sa-mi vina cm(spun asta pt ca imi monitorizez cm printr-o aplicatie pe tel pt ca nu am un cm tocmai regulat stabilit la un interval de 30 zile in functie de cum mi-a venit pina acum)dar inca nu a venit.
incepand din 17 febr am urmat tratam cu antibiotic 5 zile pt infectie urinara.precizez ca nu am simptome evidente de sarcina doar ca exact in prima zi cand trebuia sa vina am avut simptome de cm in sensul ca ma durea burta si mi-a curs putina secretie ca si cum ar incepe sa vina dar s-a oprit.am facut 2 teste dar au iesit negative.sa fie oare prea devreme de mi-au iesit negative? mi-e teama sa nu fiu insarcinata!! v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu o parere..multumesc!
0
03-03-2015, ora 17:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
LAVINIA cinci zile ii trebuie corpului sa elibereze ovulul si sa fie fecundat asa ca la 14 zile de la un contact neprotejat poti stii cu siguranta daca esti insarcinata, dar pot iesi si teste ca nu esti si sa fii cel mai sigur vei stii daca faci teste de sange.
0
03-03-2015, ora 19:50
lavinia19
Nu este medic/terapeut
lavinia19
Multumesc mult pt raspuns! Azi am facut analize de sange..astept cu nerabdare rezultatul ( 7zile).revin cu vesti.
0
05-03-2015, ora 11:25
lavinia19
Nu este medic/terapeut
lavinia19
În aşteptarea rezultatului la sânge am mai făcut un test şi a ieşit tot negativ.au trecut 7 zile de întarziere a cm. Ar fi vreo posibilitate sa iasă pozitiv la sânge?
0
05-03-2015, ora 13:55
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
nu cred
0
05-03-2015, ora 18:42
lavinia19
Nu este medic/terapeut
lavinia19
Multumesc mult pt raspuns!
0
09-03-2015, ora 21:09
lavinia19
Nu este medic/terapeut
lavinia19
Buna seara! Am revenit cu rezultatul la sange care se prezinta astfel : 1, 00 mIU/ml.
din ce am dedus eu aceasta valoare se incadreaza la negativ.precizez ca testarea s-a facut in a 5 zi de intarziere a menstruatiei.credeti ca mai e cazul sa refac analiza?eu zic ca ar fi iesit daca era o sarcina!
Cu toate aceste teste care mi-au iesit negative..eu sunt in a 11 zi de intarziere a cm :( recunosc ca nu il am tocmai regulat si acum chiar o sa merg la endocrinolog pt analize intrucat nu mi se pare tocmai ok sa intarzie si sa am cosuri ca la pubertate.multumesc!
0
10-03-2015, ora 18:19
lavinia19
Nu este medic/terapeut
lavinia19
Sarcina extrauterina iese la analiza de sânge?
0
10-03-2015, ora 18:44
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Tot sarcina este si tot cu sange se hraneste si aceste analize cauta exact acele schimbari ale sangelui care hranesc fatul, asta din cate stiu eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •