Teama inexplicabila

29-04-2015
maria50
Nu este medic/terapeut
maria50
Buna seara.Revin pe acest forum cu urmatoarea problema:Am scris un subiect legat de Starea de teama fara motiv.Am incercat sa ma calmez singura, sa ma controlez, sa nu ma mai gandesc la aceste atacuri de panica, la aceasta stare de teama.O perioada prietenul meu a fost acasa si m-am simtit mai bine, am mai iesit din casa, stariel incercau sa ma ia dar ma abtineam.Acum ca el a plecat, datorita serviciului, eu trebuie sa stau la mine acasa cu parintii mei si nu stiu cum starile imi reapar, nu stiu de ce am o teama de a sta la mine acasa.Cand am facut primul atac de panica eram la mine in camera si am incercat singura sa trec peste.Oare de aceea sa imi fie frica sa stau la mine acasa?In fata altor persoane parca imi e rusine si imi tin starile in frau, dar cu parintii mei parca ma panicheaza si stiu ca daca as face un atac de panica ei nu ar fi asa duri sa ma scoata din stare.Vin de la servici stau cateva ore si plec.Am capatat o mare incredere in mama prietenului meu si langa ea ma simt in siguranta, vorbeste cu mine ma mai scoate din stare.Precizez ca mama mea este bolnava si tata trebuie sa stea cu ea si atunci eu ma izolez la mine in camera si incep sa ma gandesc la starile mele si imi vine sa plec.Nu stiu de ce am starile acestea la mine acasa si in alte locuri ma controlez.Acum ca a plecat prietenul meu, mama lui trebuie sa plece si ea la munca parca ma simt singura, parca nu mai am echilibru, nu stiu de ce ai mei nu imi ofera aceea siguranta.De ce ii percep asa?.Ma gandesc intr-una la ce ma fac ce ei sunt plecati, ca nu am pe nimeni.Ce sa fac ca sa pot sa stau acasa ?Ma gandesc ca poate starile de teama nu au trecut.Tin sa precizez ca am de sustinut niste examene si nu ma pot concentra, nu imi gasesc motivatie.Va multumesc pentru ulterioarele sfaturi.
4 comentarii
0
29-04-2015, ora 23:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
S-au inventat medicamente pt asa ceva de prin anii 60.
Cereti un antidepresiv de la un psihiatru.
0
30-04-2015, ora 08:23
maria50
Nu este medic/terapeut
maria50
Doamna Clara, dar de ce atunci cand sunt cu prietenul sau sunt implicata in activitati nu mai simt acele stari.In momentul cand sunt singura reapar.De fapt prietenul meu e plecat de 4 ani la munca si vine cam pe la 3 saptamani acasa si ii simt foarte mult lipsa, aceasta sa fie oare cauza? Multumesc pentru sfaturi
0
30-04-2015, ora 14:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cauza e o dereglare a neurotransmitatorilor care sunt niste hormoni impinziti in nervi, in absolut tot corpul.

Sunt niste modificari fizico-chimice la nivelul acestor hormoni.

Antidepresivul regleaza nivelul chiar cand nu e prietenul.

Cand vine prietenul, din cauza bucuriei creste nivelul lor automat si atunci va simtiti mai bine.
0
04-05-2015, ora 10:59
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E bine ca o ai alaturi pe mama prietenului tau Maria pentru a te ajuta sa depasesti starea de anxietate de care suferi. De multe ori insa o dependenta de confirmarea /sfatul celor din jur poate intretine cercul vicios al anxietatii si chiar poate fi direct proportionala cu riscul dezvoltarii unei depresii. O incercare de restructurare a gandurilor disfunctionale cu sprijinul unor sesiuni de psihoterapie ar putea sa te ajute ceva mai mult.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala si profesionala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uleiul esențial de portocale poate reduce simptomele stresului post-traumatic
  • Frica la nivel molecular
  • Semnalele organismul, esențiale pentru creier în reglarea sentimentului de frică
  • Cerebelul contribuie la apariția anxietății sau a comportamentului de frică
  • Răspunsurile de frică declanșate de experiențe traumatice anterioare sunt menținute de un receptor specific de serotonină
  • Mecanismele fricii generalizate induse de stresul acut, dezvăluite de cercetători
  •