Temperatura mare pana la 40 si infectie permanenta in gat | Forumul Medical ROmedic

Temperatura mare pana la 40 si infectie permanenta in gat

20-02-2009
eliadesever
Nu este medic/terapeut
eliadesever
Am o fetita de 3 ani si 8 luni si raceste foarte des cam de 2 ori pe luna, simtomele sunt temperatura mare pana la 40 sii infectie in gat permanent, amigdalele sun marite fata de normal, numai pe cale injectabiala ai trece siropurile nu-si fac efectul (gentamicina, cetofax, ampicilina etc...) exudatul iese negativ vsh 50 analizele sunt bune de obicei
ce ne recomandat ? putem sa scoatem amigdalele anainte de varsta de 4 ani sau dupa 4 ani si prin ce metoda
(fara cea clasica) va multumesc
11 comentarii
0
20-02-2009, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Indicatii pe ntru amigdalectomii sint bine stabilite.
daca copilul face amigdalite mai des de 5 ori pe an.. trebuesc scoase.
E clar ca la aceasta varsta trebue operata cu anestezie generala...
odata ce copilul doarme, nu are mare importanta daca sunt scoase clasic, cu laser sau radiofrecventa.. totul depindecde mana chirurgului., de experienta lui.
Poate o interventie cu laser sau radiofrecventa sa fie mai traumatizanta decat una clasica!Mergeti la un spital de copii, la clinica ORL.. unde au experienta de lucru cu copii mici!
0
20-02-2009, ora 22:11
eliadesever
Nu este medic/terapeut
eliadesever
multumim Dr.Flueraru Valeriu avem 2 ani care ne chinue cu acea gripa permanenta din cauza amigdalelor raceste si de 2 ori pe luna neam saturat de injecti ca numai cu asa ceva ai trece (gentamicina, cetofax)si vrem sa stim daca se pot scoate si inainte de 4 ani amigdalele si dupa ce se inflameaza amigdalele se plange ca o doare burtica permanent si mai vomita nu suporta siropurile pt imunitate avem un an decand ai dam tot felul de siropuri (septilin, imuno junior, octagama perfuzie, luivac, )numai operatia ne salveaza si nu stim daca se face si la varsta ei de 3 ani si 8 luni
0
20-02-2009, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Numai medicul din clinica.. dupa ce o sa consulte copilul.. poate sa va spuna daca o opereaza si cand.
Nu exista in medicina.. reguli stricte.. fiecare pacient este individual.
mergeti initial in clinica, faceti cunostinta cu medicul.. care opereaza.. o sa va consulte copilul.. o sa va dea un tratament de pregatire.. si dupa aceia o sa va opereze.
Trebue sa treaca cel putin 3 saptamani de la ultima inflamatie.. ca copilul sa poata fi operat.
din acest motiv va spun sa mergeti la consultatie.. initial si sa faceti tratamentul complet de la medicul ORL.. din clinica !
0
20-02-2009, ora 22:42
eliadesever
Nu este medic/terapeut
eliadesever
multumesc mult dom doctor as vrea sa eau legatura cu dv pt mai multe relatii daca se poate ?
0
21-02-2009, ora 12:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. Se poate. Cel mai bine intre orele 13.00 si 17.00 la tel. -
0
23-05-2010, ora 12:46
gabitastoian
Nu este medic/terapeut
gabitastoian
Am un bebe de 9 luni care a facut otita! I-am administrat prima data AUGMENTIN BIS, insa dupa 2 doze deja a facut diaree; asa ca am schimbat tratamentul pe CETOFAX! Pot sa ii dau pentru febra NUROFEN sau PANADOL? Sunt compatibile? D-na dr mi-a dat dupa ce am trecut pe cetofax sa fac injectabil algocalmin! Insa nu mi-a zis daca pot sa ii mai dau si nurofen. Ziua ii este mai bine, insa cand vine seara face temperatura destul de mare! As dori un raspuns cat mai rapid! Multumesc anticipat!
0
23-05-2010, ora 18:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate asocia cu panadol sau nurofen.
ce ii administyrati in nas/
ce ii puneti in ureche?
a fost vazuta urechea de medic ORL?
cum se prezinta timpanul?ce fel de otita are__-_, , _?
0
24-05-2010, ora 20:33
gabitastoian
Nu este medic/terapeut
gabitastoian
Multumesc pentru raspuns! Da, l-a vazut deja un medic de la inceput! Are otita medie!
Nasucul l-am curatat destul de bine cu ser fiziologic si nu are mucozitati; respira destul de bine! Am scapat de febra, acum transpira in somn; suntem deja la a treia zi dupa Cetofax; Astazi am fost iar la medic si ne-a spus ca merge spre vindecare!
0
24-05-2010, ora 20:36
gabitastoian
Nu este medic/terapeut
gabitastoian
Am uitat sa va intreb si ce as putea sa ii pun in ureche! Deocamdata nu ii pun nimic, gen vata cu diverse sau mai stiu eu ce! Il tin cu caciulita... si cam atat! Insa as vrea sa stiu ce as putea sa ii mai pun in urechiusa! Baiata pot sa ii fac si pe cap ? Ma refer in sensul ca imi este frica sa nu ii bag apa in ureche si sa fac alte probleme! Multumesc!
0
24-05-2010, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU trebuie sa.i puneti nimic in Urechii. doar cald pe exterior.
baie o sa.i faceti pe cap la 5 zile dupa vindecare completa.. si inainte de baie puneti in Urechi, vata imbibata in Crema de fata.
dupa baie uscati interiorul urechii cu uscatorul de par
0
26-05-2010, ora 14:20
gabitastoian
Nu este medic/terapeut
gabitastoian
Am fost ieri la ORList; mi-a zis ca tratamentul da rezultate si ca este spre bine; am facut si o sedinta cu aerosol!
mi-a recomandat niste picaturi de pus in ureche : alcool boricat 2%; Ce parere aveti despre sedintele de aerosol si despre aceste picaturi? Afara pot sa il mai scot?
Astazi dimineata a facut o mica secretie la cealalta urechiusa, care insa spre pranz s-a dus!
Oricum, mai urmeaza si alte consultatii pana se vindeca total, in seara asta scapam si de injectii!
Va multumesc inca odata pentru timpul acordat cat si pentru raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Temperatura ideală pentru organismul uman
  • Temperatura corporală a înregistrat o scădere în ultimele două secole
  • Temperatura corporală a scăzut în ultimele decenii
  • Amigdale cu puroi - cauze È™i tratament
  • Posibilă legătură între temperatura corpului È™i depresie
  •