Test ADN fetal in sangele matern - Harmony, Panorama - risc mare dublu test

295 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›
0
08-12-2014, ora 11:24
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Sgeorgiana20, ti-am lasat un mesaj pe privat!
0
08-12-2014, ora 13:49
sgeorgiana20
Nu este medic/terapeut
sgeorgiana20
multumesc.o sa verific, sa vad unde este:)
0
16-12-2014, ora 17:41
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Cricricri, ati fost la ecografia de morfologie? Ce face bebe? Noi am fost ieri, suntem bine, bebica mea e f activa, nu prea a vrut sa stea la poza dar ma bucur ca e totul bine.Hematomul nu se mai vede, acum sunt mult mai bine si sper ca a trecut ce a fost mai greu!
0
20-12-2014, ora 00:39
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Si eu am fost pe 16 si la fel totul e ok. Placenta e bine, nu mai sunt probleme, morfologia ok. Da nici al meu nu a stat pt 3D, dar am totusi o poza :)
Sper sa putem ajuta multe alte mamici care trec prin ce am trecut noi sa aiba rabdare si incredere ! Cel putin prin povestea noastra:)
0
06-01-2015, ora 10:39
sgeorgiana20
Nu este medic/terapeut
sgeorgiana20
Buna fetelor,

Ma bucur ca voi si bebelusii sunteti sanatosi si bine. Sa cresteti mari!

imi pierdusem parola si mi-am recuperat o. Revin cu vesti.
Am facut si eu testul Panorama si rezultatul este bun, am risc 1/10000 pt toate trisomiile.
Acum intrebarea mea pentru voi este, mai trebuie sa fac si triplul test? dupa perioada asta plina de stres nu stiu ce sa mai cred, pe cine sa mai cred. Citesc pe forumuri ca cea mai sigura este amniocenteza..o iau razna..

Cricricri tu ce m-ai sfatui? Mar2014?
Mar2014, am facut testul la laboratoru medlife de la care mi-ai dat numarul de telefon. Multumesc din suflet!!!


la dublu teste iesise asa draga mea, pai uite rezultatele
free beta hcg 190ng/ml
pap 0, 846mUi/ml

risc de varsta 1:525
risc biochimic T21 1:50
risc combinat trisomie 21 1:50
risc tr 13/18 1:6074
Am facut testul la laboratorul Sante
0
06-01-2015, ora 16:27
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Buna! Si la multi ani, sa aveti un an minunat cu bebei sanatosi si frumosi! :)
Ma bucur ca ai revenit cu vesti asa bune!!! Cat despre triplu test, eu personal am refuzat sa-l mai fac pt ca nu avea sens. Oricum la mine nu prea se putea pune problema efectuarii amniocentezei pt ca am avut problema cu decolarea si hemoragia. Am incredere ca bebe e bine, intre timp am facut si morfologia de trim. 2 si medicul m-a asigurat ca totul este in regula. Astept acum sa merg curand la eco s-o vad din nou! :)
Nu ne-ai spus daca e fetita sau baietel! :)
Sarcini usoare sa aveti!
0
06-01-2015, ora 17:10
sgeorgiana20
Nu este medic/terapeut
sgeorgiana20
La multi ani!

am omis asta, este baietel :). Doamne ajuta sa fie totul bine!
0
12-01-2015, ora 10:53
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Felicitari, sgeorgiana20! Copilul tau nu are sindrom Down! Te poti linisti si te poti bucura de baietelul tau.
Nici nu are sens sa te mai gandesti la Down. De acum incolo concentreaza-te pe alimenttie, usoara activitate fizica, relaxare si odihna suficienta.ai sa o iei din nou din loc dupa trimestrul II...cu alte distractii.

Testul Harmonny este muuuuuuuuuult mai sigur decat screeningurile care se fac - dublu / triplu test -. Daca la el ti-a iesit minim si nu 2/100 sau 90/100 sau alte riscuri mari...nu ai de ce sa te mai ingrijorezi.

Amniocenteza este sigura comparativ cu dublu si triplu test. Oricum daca iti iesea un risc mare tot trebuia sa faci biopsie sau aminiocenteaza pt diagnostic de certitutidine care sa permita intreruperea.


este foarte foarte bine, documenteaza-te despe alte subiecte, lasa DOWN-ul deoparte.
0
14-01-2015, ora 20:36
sgeorgiana20
Nu este medic/terapeut
sgeorgiana20
Multumesc mult pt raspuns Cricri, sarcina usoara in continuare!
0
10-02-2015, ora 13:04
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Toata lumea este ok? usor, usor am implinit 29 de saptamani ( sunt acum in saptamana 30). Bebelusul a crescut foarte bine ( din pacate si eu...am plus 10 kg, dar asta e, sunt totusi in grafic ), am trecut printr-o usoara spaima cu lungimea colului ( cam scurt comparativ cu media - 3, 1-, 3, 2 cm, asa ca din saptamana 24 si pana acum l-am tot masurat din 7 sau 14 zile...dar a ramas neschimbat )
Am contractii, activitatea fizica mi le accentueaza, dar nu e ceva de speriat.
Din ianuarie - aprox o luna - fac niste kinetoterapie special pentru gravide si imi place- sunt niste miscari controlate si usoare. Intre timp ne-am organizat si camera, avem aproape tot ce trebuie sa ne ocupam de bebelus.
Astept vesti de la voi!
0
15-02-2015, ora 19:57
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Noi suntem bine, am implinit 28 de saptamani! Am fost la eco acum 2 zile si am vazut-o pe printesa, e f bine, iar mie mi-au iesit ok analizele de trimestrul 2. Am luat si eu deja cam 11 kg, sa vedem acum in trimestrul 3 cate mai acumulam! :) Am inceput cumparaturile, pregatim si noi camera si asteptam cu emotii marea intalnire! Cricricri, nasti natural sau prin cezariana? Cand ai dpn-ul?
Aveti grija de voi!
0
17-02-2015, ora 10:47
sgeorgiana20
Nu este medic/terapeut
sgeorgiana20
Buna fetelor, ne bucuram ca sunteti bine! noi avem aproape 24 de saptamani. Am facut morfologia, este totul bine. Am crescut si noi in greutate, eu sper ca nu am luat mult..maxim 5 kg cred. Nu prea ma cantaresc dar imi dau seama de la haine. La prima sarcina am luat cam mult ca am exagerat cu poftele :P.De data asta am zis sa fiu mai precauta, insa acum incepe greul..Asta e, le dam noi jos dupa. Noi avem dpn la inceputul lui iunie. Fiind a doua cezariana se face un pic mai devreme de 39 de saptamani. Aveti grija de voi si asteptam vesti.
0
19-03-2015, ora 18:23
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Fetelor, ce mai faceti? Cum sunteti voi si bebeii? Cricricri, mai avem putin!!! Tu cred ca esti deja in saptamana 36... Eu sunt bine, astept sa merg săptămâna viitoare la eco, bebica mea creste si e foarte activa!
Aveti grija de voi! Pupici!
0
19-03-2015, ora 19:10
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Buna, si eu ma gandeam la voi. Azinam iesit din spital cu bebelusul tot la loc :( colul meu cel scurt s-a mai micsorat si la 32 de saptamani a ajuns la 2 cm : ceea ce nu ar fi fost foarte rau, dar acum 10 zile am pierdut si niste bucatele din dop, am stat la pat, repaos cu Utrogestan din nou, iar acum 4 zile am avut spotting, durere de spate si de abdomen inferior si pt ca nu aveam inca 34 implinite am fost internata pt preventie cu dexametazona si am primit 3 zile tocolitice ( Gynypral ) ca sa pot incheia cura de steroizi.

Pt dexa e bine sa nu se manance deloc sare, zahar, nu multe lichide in zilele tratamentului. Eu nu am stiut prima zi si am
avut niste piciorute vai vai !

Acum sper sa mai rezist macar 3 saptamani. Mi-e ciuda in continuare ca nu am o sarcina usoara :), ca trebuie sa stau la pat...

Deci azi am 34 si 2 zile ( desi eu zic ca am 34 si 4 zile...😄)

Si aproape 14 kg la purtator. Bebelusul are aprox 2, 5 kg.

Voi?
0
19-03-2015, ora 20:32
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Imi pare rau ca ai probleme si ca trebuie din nou sa stai la pat!:(
Acum esti mai bine? Cred ca te-ai speriat destul de rau cand ai vazut ca ai spotting...Dar mai e f putin si cred ca daca stai cumintica, bebe va mai sta macar pana la 38 de saptamani! Medicul ce spune? Presupun ca te vede acum saptamanal...
Sanatate multa si ai grija de tine si de bebe!
0
25-03-2015, ora 09:02
sgeorgiana20
Nu este medic/terapeut
sgeorgiana20
Buna dragi viitoare mamici! sper sa fiti bine cu toate...in curand vine marea intalnire. Noi mergem azi la control avem 28 de saptamani...spre 29.
Noi ne simtit bine.
Sanatate cricri, mar2014! aveti grija de voi si de puisori!
0
07-04-2015, ora 22:34
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Ce fac fetele? Cum sunteti? Cricricri, mai ai fff putin, nu-i asa?
Noi suntem bine, facem ultimele analize, apoi saptamana viitoare am programare pt examenul preanestezic si ecografie. Teoretic, voi naste in prima saptamana din luna mai, asta daca nu se va grabi domnisorica sa vina mai devreme!
Aveti grija de voi!
0
08-04-2015, ora 01:50
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Am un baietel de 11 zile !!! Am nascut pe 27 martie, la aproape 36 de saptamani. Juniorul avea 2, 55 kg si a luat nota 9. Nu a stat deloc la neonat si in 3 zile am plecat acasa. Acum are deja 2, 82 kg si i-au ramas hainute mici ( la inceput nici nu aveam cu ce sa il imbrac de mic ce era )
Este f solicitant, asa ca stati in pat, cititi si notati-va ideile principale despre cresterea bebeilor, ofihniti-va.
Mie mi s-a declansat travaliul pe 22 spre 23 noaptea si ave contractii la 5 min, dilatie 1. Inspital am oprit actiunea sibam mai prins 4 zile :)
Pregatiti-va bagajul, cititi despre travaliu sa il puteti recunoaste cand apare!!!

Sarcina usoara in continuare
0
08-04-2015, ora 11:57
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Felicitari, mamico!!! Sa va traiasca micutul, sa creasca mare si sanatos si sa va aduca multe bucurii! Ma bucur mult ca sunteti bine, si tu si bebe, aveti grija de voi! Cum se numeste baietelul ? :)
Uite ca dupa cate probleme am avut, a sosit si timpul sa vb despre nastere si despre copii, nici macar nu as fi indraznit sa sper la asta acum cateva luni...
Mai am si eu asa putin...sunt in săptămâna 36, mi-am pregatit bagajul, am facut ultimele analize si deja am inceput sa nu mai pot dormi noaptea! :) De-abia astept sa-mi vad fetita si in acelasi timp mi-e frica de operatie, anestezie si de perioada de recuperare dar sper sa fie bine!
Pupici si aveti grija de voi!😍
0
09-04-2015, ora 08:17
cricricri
Nu este medic/terapeut
cricricri
Sa nu iti fie frica! Pt mine a fost cel mai ok operatia si in timpul si dupa ( mi-am pus dupa operatie ciorapi compresivi pt 3 zile, centura, si clexane 7 zile).am mers repede si mult ca sa nu fac aderente. Am baut apa si cafea dipa operatie. Nu m-a durut nimic.
Sa incepi pomparea sau sa pui bebe la san in primele 12 ore ( sau cat de repede poti). Eu am stat cu el in camera si m-am pompat la 3 ore zi / noapte si mi-a venit laptele ca la nasterea naturala. Cel mic suge si creste. Nu zic ca e usor. Pana nasti pune-te la punct cu alaptarea. E cel mai critic aspect dupa nastere.
Eu mi-am inchiriat de la mamagazin de pe net o pompa dubla Ameda si mi-e f bine.
O singura zi nu am golit sanii dupa michiduta si nu m-am pompat de oboseala si direct febra a doua zi.

Da suntem exact cazurile de care o femeie speriata cu sangerari are nevoie sa poata crede ca va fi ok! Ma bucur ca am povestit aici toata nebunia.

Stefanut :)
0
16-04-2015, ora 10:20
sgeorgiana20
Nu este medic/terapeut
sgeorgiana20
Felicitari cricri! Sa va traiasca Stefanut sa fie sanatosi si sa creasca mare sa va aduca multe multe bucurii! cum va descurcati? noi mai avem...avem acum 32 de saptamani, la 34 merg la control...si sper ca pe la 38 sa nasc si eu.Deci in iunie.acum cine stie...
Mar2014 ce faci?
va pupam si aveti grija de voi
0
19-04-2015, ora 12:09
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Noi suntem bine, am intrat deja in saptamana 38! Am fost ieri la eco, bebe e bine, dnul dr spune ca inca e pozitionata sus si nu crede ca se va grabi sa iasa! :) Maergem iar la eco săptămâna viitoare si mai vedem daca ajungem aproape de termen sau programam mai devreme!
Aveţi grija de voi!
0
06-05-2015, ora 23:54
ginalng
Nu este medic/terapeut
ginalng
buna fetelor, nu stiu daca mai urmariti contul dar va multumesc pentru relatia deschisa pe care ati avut-o pe acest forum..si eu sunt in asteptare de rezultate ale testului Nifty, cu risc de down 1:160 la dublu test si toate conversatiile acestea m-au linistit. Am facut si triplu test, la o zi de recoltare pentru triplu test am mers sa recoltez sange pentru Nifty, oarecum sunt suparata pe medic ca m-a lasat sa fac inutil un triplu test neconcludent dar asta e. Sper ca fiecare din voi sa fi avut nasteri usoare. Sanatate multa
0
27-05-2015, ora 14:34
sgeorgiana20
Nu este medic/terapeut
sgeorgiana20
Buna fetelor! ce mai faceti? cricri cum este in postura de noua mamica? ce face bebelinul?
mar2014 ai nascut? cred ca da...cum sunteti?Cum a fost operatia? sper din suflet sa fiti bine.
noi suntem programati pt saptamana viitoare pt cezariana, sincer nu mai am rabdare, trece f greu timpu. Luni am ultimul consult, si apoi operatie pe la mijlocul saptamanii.
ginalg bine ai venit! ti-a venit rezultatul testului? sper sa fie totul ok.

va pup dragelor!
0
27-05-2015, ora 16:00
ginalng
Nu este medic/terapeut
ginalng
Daaaa chiar azi am fost sunata si am primit rezultatul pe e'mail..totul este bine, vom avea o fetita sanatoasa :D foarte greu au trecut 3 saptamani...imi pare rau ca din cauza costurilor ridicate nu are toata lumea acces la aceste tipuri de teste si le mai facem astea preliminare. am petrecut ultimele 2 luni de sarcina ingrijorata ca nu ar putea fi totul bine si ca ar exista riscul sa renuntam la o sarcina atat de dorita. De acum inca 20 de saptamani de bucurii cu burtica :D Sanatate, nastere usoara si recuperare rapida
0
28-05-2015, ora 14:04
mar2014
Nu este medic/terapeut
mar2014
Buna! Am nascut pe 11 mai, avem o fetita frumoasa!!! Suntem bine acum, primele zile dupa cezariana au fost cam grele, apoi am avut ceva probleme cu alaptarea, acum ne chinuim cu colicii si nu prea dormim noaptea, dar speram sa treaca repede!
Nastere si recuperare usoara, sgeorgiana20!!!
Ginalng, ma bucur ca ai primit vesti atat de bune! Sarcina usoara in continuare!
Pupici!
0
28-05-2015, ora 23:50
sgeorgiana20
Nu este medic/terapeut
sgeorgiana20
Ma bucur sa aud vesti bune gina!sarcina usoara sa ai!
Multumesc mar2014...sper sa fie totul bine si recuperarea usoara. Felicitari mamico!
0
05-10-2015, ora 18:54
lavystc
Nu este medic/terapeut
lavystc
Buna seara. Trec prin aceeasi situatie. Risc intermediar de sindrom Down, la dublu test 1:416, la triplu 1:353. Echografic toti parametrii normali, usoare modif hormonale fata de mediane. Azi am recoltat pt Panorama.insa sunt disperata...
0
05-10-2015, ora 19:16
ginalng
Nu este medic/terapeut
ginalng
Regret ca treci prin asta...daca nu ai cazuri in familie si peste 40 de ani nu ai motiv real de ingrijorare...eu am avut 1:160 la dublu test, triplu nici n-am mai asteptat si la testul nifty mi-a venit un rezultat pe care nici nu l-am putut citi ca numar.ce-i drept saptamana asta vedem daca e sanatoasa, dupa ce se naste, dar sunt increzatoare ca va fi bine.incearca cat poti sa te gandesti ca sigur vine bun rezultatul, si ca o echipa de programatori care au dezvoltat algoritmul care sta la baza dublului si triplului au scapat erori dramatice.curaaaaj si forta pentru bebelul tau
0
05-10-2015, ora 21:19
lavystc
Nu este medic/terapeut
lavystc
Multumesc ginalng. Am 32 de ani, fara probleme de genul acesta in familie, nici in familia sotului meu.
Azi am fost si la reevaluarea de trim 3, data trecuta nu-i vazuse inima pentru ca statea intr-o pozitie nefavorabila. Toti parametrii OK si de data aceasta.
Si da, programator fiind, erori ne scapa, sper din suflet ca si echipa de programatori ai acestui soft sa fi introdus vreun bug :).
Tie iti doresc din suflet nastere usoara.iar mie curaj sa indur asteptarea asta.
Ma rog la Dumnezeu sa fie bine.
Adaugă un comentariu / răspuns
295 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul