Test ADN fetal in sangele matern - Harmony, Panorama - risc mare dublu test

295 comentarii 1 2 ..... 8910 Înainte ›
0
17-06-2018, ora 22:12
Florina T.
Nu este medic/terapeut
Florina T.
Sunt concludente? dr. nu mi-a recomandat forma extinsta, pe motiv ca nu sunt sigure. Amniocenteza poate infirma un rezultat cu risc crescut al testului Panorama, etc.
0
18-06-2018, ora 10:37
Eli81
Nu este medic/terapeut
Eli81
Buna, Eu am facut Panorama cu microdeletii. Ca idee, aceste teste neinvazive sunt tot teste statistice, dar cu o precizie mai mare decat dublul test sau triplu test. Ele NU pun diagnostic. Singurul test care pune diagnostic este Amniocenteza, dar care are un risc de 1-2% asupra sarcinii. Pt aminiocenteza recomand dr Steriu Mihaela de la Medlife sau Hadi Rahimian de la Regina Maria. Sunt super medici, experimentati in amniocenteze. Dl dr Rahimian este genial, a facut inclusiv operatii intrauterine pentru defecte cum ar fi spina bifida. Ii recomand pe amandoi :) Sanatate multa!
0
24-06-2018, ora 21:15
alle2017
Nu este medic/terapeut
alle2017
Deci dupa stresul de la inceputul sarcinii cu Sindromul Down de la dublul test si testul Veracity care ne-a mai linistit pe 21.06 a venit pe lume buburuza noastra. Este fetita si este santoasa ceea ce este cel mai important.
0
25-06-2018, ora 09:37
Eli81
Nu este medic/terapeut
Eli81
alle2017: Felicitari! Sa fiti sanatosi! Ma bucur tare mult pentru voi. Va imbratisez cu drag, chiar daca nu va cunosc :)
0
26-06-2018, ora 16:59
alle2017
Nu este medic/terapeut
alle2017
Eli81 multumim si eu te pup si te imbratisez cu drag
1
09-07-2018, ora 20:24
Ligia V.
Nu este medic/terapeut
Ligia V.
Buna,

Ma numesc Ligia si am 26 de ani, in prezent insarcinata in 14 saptamani.

In saptamana 12 mi-am facut dublu testul (o mare tampenie, dupa parerea mea, acum)...rezultatul a fost de-a dreptul dramatic; riscul pentru sindrom Down era foarte mare, respectiv 1:65. Prin urmare medicul mi-a recomandat testul Panorama...sincer, desi e scump, merita toti bani pentru linistea pe care am simtit-o dupa ce mi-a venit rezultatul...RISC SCAZUT 1:10.000.

Eu am optat pentru varianta extinsa care cuprinde si microdeletiile...pretul la Medlife a fost de 3500 ron. Pentru varianta simpla care analizeaza doar aneuploidiile pretul era de 2650 ron. Rezultatul vine pe email, de regula, in aproximativ 10 zile lucratoare...la mine a venit in 8 zile lucratoare.

Am optat de asemenea si pentru a afla sexul copilului...este fetita.

.o asteptam cu mare drag.
1
10-07-2018, ora 08:35
Florina T.
Nu este medic/terapeut
Florina T.
Buna ziua! Am efectuat si eu testul Panorama extins( cu microdeletii). Rezultatul indica o probabilitate ridicata la unul dintre sindroamele pe microdeletii. A urmat apoi amniocenteza. Dupa trei saptamani de asteptare, am primit rezultatul bun care nu a identificat microdeletii. Va doresc multa sanatate!
0
11-07-2018, ora 17:57
alle2017
Nu este medic/terapeut
alle2017
Ligia V. Bravo ma bucur pentru tine, sa vezi cum trece timpul si o sa iti ti printesa in brate. Florian T ma bucur ca ii bine, nu stiu ce sa zic de Panorama, eu am facut Veracity am mers pe mâna rezultatului si multumesc lui Dumnezeu este totul bine.
0
12-09-2018, ora 01:09
CristinaAndra
Nu este medic/terapeut
CristinaAndra
Buna seara! As vrea sa va intreb, desigur daca cunoasteti acest lucru, daca testul Panorama este concludent si la o sarcina gemelara? Precizez ca am gasit peste tot ca nu e concludent, dar medicul meu mi-a spus ca este. Sunt insarcinata in 16 saptamani. Multumesc anticipat!
0
12-09-2018, ora 09:59
Eli81
Nu este medic/terapeut
Eli81
Buna CristinaAndra, Eu am facut testul Panorama in 2017. Mi-a fost recoltata proba la Regina Maria si trimisa la Natera --------*. In momentul recoltarii m-au intrebat daca sarcina este gemelara si mi-au explicat ca nu este concludent testul pentru o sarcina gemelara. Iti recomand sa trimiti un email catre cei de la Natera, cred ca ei sunt in masura sa-ti raspunda la aceasta intrebare. Sanatate!

(*modificat de admin)
0
14-09-2018, ora 12:08
CristinaAndra
Nu este medic/terapeut
CristinaAndra
Multumesc tare mult pentru raspuns Eli81. Pe site-ul Natera, am intrat acum, scrie asta: Panorama is now validated to offer SNP-based risk assessment for your twin, egg donor, and surrogate pregnancies.
Deci inseamna ca a evoluat tehnologia. Multumesc inca o data! :)
0
14-09-2018, ora 13:49
Eli81
Nu este medic/terapeut
Eli81
Cu mare drag! Sarcina usoara si incearca sa fii pozitiva, este cel mai important :)
0
14-09-2018, ora 14:03
CristinaAndra
Nu este medic/terapeut
CristinaAndra
Multumesc mult. Asta voi incerca sa fac :) Este o minune de la Dumnezeu sa ai o sarcina gemelara, si sa ramai foarte repede insarcinata! O zi minunata!
0
17-09-2018, ora 23:03
Florina 23
Nu este medic/terapeut
Florina 23
buna seara tuturor! va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat: mi s a recomandat sa fac Panorama sau Harmony, dar din ce vad preturile sint diferite de la o clinica la alta, cu sau fara microdeletii etc. Plus ca Harmony e mai ieftin. Prin urmare, nu stiu ce sa aleg. Panorama e mai bun, Harmony e mai bun?
De asemenea, stie cineva daca e nevoie si de dublu test daca fac vreunul din aceste doua screeninguri?

Multumesc mult!
1
18-09-2018, ora 09:23
Eli81
Nu este medic/terapeut
Eli81
Buna dimineata, Testul se numeste Panorama sau Harmony in functie de compania "producatoare" ca sa spun asa. Iti recomand sa faci varianta extinsa, cu microdeletii. De ex, Panorama este facut de cei de la Natera. Cand l-am facut eu, testul Panorama cu microdeletii consta la Medlife aprox 3800 lei, iar la Regina Maria, acelasi test Panorama, costa aprox 3500 lei. Pretul este normal sa difere de la clinica la clinica, deoarece fiecare isi pune comisionul aferent. In ceea ce priveste dublul test, nu mai este necesar sa-l faci daca ai ales sa faci Panorama sau Harmony. Toate trei sunt teste de screening, singura diferenta fiind precizia/siguranta pe care o ofera, Panorama/Harmony fiind cu un grad mult mai mare de precizie.Trebuie sa iei in calcul insa ca toate aceste teste sunt teste statistice si nu pun DIAGNOSTIC. Daca testul iese cu risc pt o anomanie, nu inseamna neaparat ca fatul are ceva. Confirmarea se face prin amniocenteza sau biopsie de vilozitati, in functie de situatie. Sanatate!
0
28-09-2018, ora 20:05
ZX
Nu este medic/terapeut
ZX
Dragi mamici. Va scriu povestea noastra, doar pentru ca atunci cand mi-a fugit pamantul de sub picioare, m-a ajutat sa citesc despre situatiile voastre. Incerc pe scurt: stiam ca am un fibrom uterin, am dorit sa evit riscurile conexe unei interventii chirurgicale asadar am incercat sa raman insarcinatata cat mai repede. Am fost avertizata ca prezenta unui fibrom poate induce riscuri, inclusiv de a nu ramane insarcinata. Suntem foarte recunoscatori Celui de sus, ca minunea s-a intamplat de la prima incercare. Fibromul a luat-o razna si a incercat sa creasca. Cand am facut dublul test am fost avertizati ca ar putea influenta rezultatele. Din aceasta cauza sau alta, riscul biochimic a fost stabilit la 1:55. Si atunci a inceput cosmarul, deoarece riscul era unul extrem de mare, am incercat sa ramanem optimisti...dar fara sa ai o a doua parere, o infirmare...nu functioneaza. Chiar daca translucenta nucala era sub 1 mm, osul nazal vizibil, aceasta cifra ne-a umbrit zilele. In foarte scurt timp am ales sa fac testul Harmony (la recomandarea medicului, la Regina Maria in Cluj, cost 2200 lei). Au urmat aproape doua saptamani infernale. Cand au venit rezultatele rezltcatul: 1:10000. Am scapat de o piatra (ce, o stanca) de pe inima. Acem 18 saptamani si sper sa crestem sanatos pana la termen.
0
02-10-2018, ora 05:44
Ligia V.
Nu este medic/terapeut
Ligia V.
Doamne ajuta la copilasi frumosi si sanatosi!
0
06-10-2018, ora 13:30
Tec tec
Nu este medic/terapeut
Tec tec
Buna ziua, am 25 ani, am un baiat de 1 an si 4 luni perfect sanatos, acum sunt insarcinata in 17 sapt, am fct dublu test cu rezultatele astea T21 1:578, T13 1:19999, T18 1:19991, risc intermediar la sindormul down, dr mia recomandat testul panorama, l-am fct si are aceste valori, T21 1:1009, T18 1:2670, T13 1:8314, Monosomie X 1:568, am aflat si sexul feminin. Pe rezultat scrie probabilitate redusa la toate, dr mi a trimis rezultatele si la un genetician iar acum astept sa vad ce zice daca sa fac sa nu amniocenteza. Vreau sa intreb daca mai sunt mamici care sau confruntat cu rezultate din asemanatoare in special la Monosomie X 1:568? Sunt foarte stresata
0
04-12-2018, ora 22:30
Corina23
Nu este medic/terapeut
Corina23
Buna seara,
Sunt si eu hotărâtă sa fac testul Harmony.Desi am cont la Regina Maria (unde e 2600 lei), l-am găsit la Bioclinica cu 1600 de lei?
A mai făcut cineva acest test aici?
Multumesc mult!
0
05-12-2018, ora 09:34
Eli81
Nu este medic/terapeut
Eli81
Buna, Nu conteaza unde se face recoltarea probelor, din cate stiu eu toti trimit in acelasi loc probele pt testare. Panorama se trimite la Natera, iar pt Harmony nu mai stiu exact numele companiei. Clinicile care recolteaza isi pun doar comisionul aferent, asta daca nu s-a schimbat ceva intre timp. Sanatate!
0
05-12-2018, ora 11:47
Mirka_Lorena
Nu este medic/terapeut
Mirka_Lorena
Bună tuturor! Și eu am făcut astăzi testul Panorama, la Medlife, în Timișoara. Mi-au spus că durează maximum 3 săptămâni, minimum 14 zile lucrătoare. Va fi o așteptare f.grea. Sper ca măcar până de sărbători să le primesc.Pe email le-ați primit direct din SUA sau tot de la clinica din România?
0
08-12-2018, ora 23:44
CristinaAndra
Nu este medic/terapeut
CristinaAndra
Buna seara! Am primit si eu rezultatul la testul Panorama, mi s-a confirmat sexul celor doi gemeni (fetita si baiat) si este un risc foarte scazut de anomalii. Sunt extrem de fericita!
Mirka_Lorena rezultatul il vei primi de la cabinetul unde s-a recoltat sangele. Cei din SUA nu iti trimit nimic. Iti tin pumnii sa iasa totul bine! Si la mine asteptarea a fost foarte grea pentru ca primul rezultat a fost neconcludent si mi s-a mai recoltat o data si a iesit bine :) 3 saptamani a durat si la mine.
Sarcina usoara tuturor!
0
21-12-2018, ora 21:02
Andra.Aco
Nu este medic/terapeut
Andra.Aco
Dublul test nu este deloc sigur si e doar orientatativ. Recomand cu caldura testul harmony. Practic se recolteaza 2 eprubete cu sange, care se trimit la un laborator in SUA. Testul are o precizie de 99% in depistarea sindromului Down. La regina maria, costa 2400 de lei, iar rezultatul se primeste in 7 zile lucratoare. Linistea pe care o ofera merita toti banii.
0
08-01-2019, ora 19:36
portocalaaaaa
Nu este medic/terapeut
portocalaaaaa
Buna seara,

Am si eu 12sapt de sarcina, 28 de ani si am efectuat un dublu test si morfologia de trim I, la morfologie mi-au spus ca totul este ok, iar la bitest am regasit ca si rezultat:
Free bhCG 95.1 iu/l 2.541 mom
Papp-a 3.129 iu/l 0.653 mom
Translucenta nucala 1.10 mm, 0.621 mom
Calcul risc trisomie 21: varsta materna 1/751, markeri biochimici 1t 1/128, translucenta nucala 1/3858
Rezultat final:
Risc combinat down 1/165;
Risc patau 1/19994
Risc edwards 1/19989
Risc final cuprins intre 1/125-1/1000 se incadreaza in categoria risc intermediar.
Este necesar sa fac amniocenteza sau testul Harmony?????
Sunt destul de panicata!


Multumesc!
1
08-01-2019, ora 20:35
alle2017
Nu este medic/terapeut
alle2017
Portocalaaa riscul este intermediar. Poti sa faci testul sau amniocenteza pentru linistea ta sau pentru a lua o hotărâre. In cazul in care iese pozitiv sa sti la ce te astepti, sau daca iese negativ sa te poti bucura linistită de sarcina. Nu este obligatoriu sa faci aceste teste. Noi le-am făcut pentru a sti daca este ok bebele si in cazul pentru a lua o decizie. Din fericire testul a iesit negativ, iar acuma avem o fetita de aproape 7 luni. Dacă ești hotărâtă să mergi înainte indiferent de rezultat nu esti obligată să îl faci. Curaj si sarcina usoara in continoare. Dacă te decizi pana la urma sa faci testul, speram sa revii cu vesti bune.
0
09-01-2019, ora 00:44
ZX
Nu este medic/terapeut
ZX
Draga Portocalaaaaa. Cu toate ca nu imi doresc sa iei ca un sfat ceea ce scriu, deoarece nu sunt medic, uite ce am invatat eu din rezultatul dublului test, care si la.mine a fost similar cu al tau: morfologie fetala foarte ok, analize de laborator: risc intermediar de sindrom Down. Dublul test, e o statistica. De altfel si cel Harmony, dar o statistica mult mai exacta si concludenta. Dupa ce am hotarat ca oricum vrem sa pastram sarcina, am facut Harmony (linistea rezultatului a meritat toti banii, practic a transformat experienta sarcinii in una focusata pe bucurii), dar intr-un caz similar daca nu as dispune de banii respectivi fie as repeta dublul test la o alta clinica (am in anturajul.meu situatii cand la dublul test repetat rezultatele au iesit complet diferite), fie as astepta sa fac si triplul test si doar daca si acela imi indica ceva in neregula, as recurge la amniocenteza (care nu ese face gratuit, dar nici nu costa 2400-2700 lei). Totul o sa fie in regula pentru voi, capul sus :)
0
09-01-2019, ora 09:52
Florina T.
Nu este medic/terapeut
Florina T.
Buna ziua, Portocalaa! Trebuie sa tii cont de faptul ca atat dublu, triplu, cat si Panorama si Harmony sunt statistici. Amniocenteza este singura analiza care pune diagnostic. Dupa cum povesteam mai sus testul Panorama mi-a detectat un risc crescut de un sindrom, care din fericire a fost infirmat de amniocenteza. Acum am un bebe de 2 luni perfect sanatos. Cel mai bine este sa te consulti cu dr si sa iei o decizie. Amniocenteza este o procedura foarte usoara si sunt medici foarte bine pregatiti. Este foarte important sa nu luati o decizie in lipsa amniocentezei. Multa sanatate!
0
09-01-2019, ora 14:45
portocalaaaaa
Nu este medic/terapeut
portocalaaaaa
Am fost azi ai am efectuat testul, acum sa vedem, rezultatul in 10 zile lucratoare efectuat la Bioclinica, pret 1590...doar ca va rog daca aveti un doctor sa imi recomandati pt monitorizare sarcina si nastere la o maternitate de stat din bucuresti care sa fie bun. Este prima sarcina si sunt extrem de panicata( am schimbat deja 2 medici, din prisma nesigurantei lor si chiar taxare maxima privind multitudine de teste) sibcer nici nu stiu cu cine sa vb pentru asta. Am nevoie de un doctor bun, atat! Multumesc mult pt raspunsurile voastre
1
09-01-2019, ora 15:14
Eli81
Nu este medic/terapeut
Eli81
Buna, Dr Sorin Vasilescu - Spitalul Universitar (in fiecare zi) sau Medlife Unirii (miercuri, incepand cu ora 14:00). Este un om si un medic extraordinar. Empatic, atent cu pacientele, raspunde la orice ora din zi sau din noapte. Daca nu poate sa vorbeasca, revine el cu apel. Pe mine m-a ajutat foarte mult, este 100% prezent, a pus diagnosticul corect de fiecare data, a vazut de la aproape 8 saptamani ca exista o problema cu inimioara :(. De asemenea, colaboreaza si cu alti medici pentru situatiile complexe. Sanatate multa!
0
11-01-2019, ora 13:28
portocalaaaaa
Nu este medic/terapeut
portocalaaaaa
Eli 81.. mersi mult! Ai idee daca dureaza mult la universitar pana obtin o programare?
Adaugă un comentariu / răspuns
295 comentarii 1 2 ..... 8910 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul