test pt hiv sida si rezultatul a fost negativ cu valoarea 0.66 anul asta, anul trecut - 0, 39

10-03-2010
Ciociolica
Nu este medic/terapeut
Ciociolica
Buna seara am facut astazi un test pt hiv sida si rezultatul a fost negativ cu valoarea 0.66 intrebarea mea este anul trecut am facut acelasi test insa valoare a fos 0.39 poate vi se pare ridicol insa sunt speriata de ce a crescut atat de mult Va rog daca se poate un raspuns
5 comentarii
0
10-03-2010, ora 09:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Testul HIV nu testeaza prezenta nici unui virus asa cum cred cei mai mult ioameni ci numai prezenta anumitor enzime in sange. Aceste enzime sunt prezenete si dupa intoxicatii, hepatite, boli infectioase si vaccinuri, toxine din mediul inconjurator, etc. Testul devine pozitiv cand aceste enzime numite anticorpi au un numar foarte ridicat. Insa acest lucru nu trebuie sa fie datorat la HIV ci poate fi marit de la orice infectie banala.
Testul HIV da in 99% din cazuri rezultate fals pozitive. Atunci cand valoarea este mica rezultatul este oricum negativ si nu este nici un motiv sa va speriati. Nici daca ar fi iesit pozitiv nu ar trebui sa va speriati avand in vedere rata imensa de greseli. Exista deja multe cazuri celebre cand testele au dat de multe ori reuzultate fals pozitive, lumea s-a crezut infectata dra nu a fost. In USA s-au dat multi doctori in judecata.
Testul nu depisteaza deci direct un virus.
Este ca si cum se vad pe strada niste urme de frana de la roti si se banuieste ca ar fi fost facute de o Dacie Logan. In realitate multe alte masini pot lasa urme de frana.
Virusul nici nu a fost vazut vreodata cu vreun microscop dupa mai mult de 28 de ani.
Iar in definitia oficiala a bolii SIDA nu scrie de nici un virus HIV. Ce stie lumea este din mass-media si filme ceea ce nu are nimic de aface cu boala SIDA.
0
10-03-2010, ora 13:02
Ciociolica
Nu este medic/terapeut
Ciociolica
Va multumesc mult pentru raspuns. Multa sanatate
0
07-05-2010, ora 14:59
vasile.silvas
Nu este medic/terapeut
vasile.silvas
Buna ziua. Ma numesc Silvas Vasile, am 58ani si doresc un raspuns la urmatoarea intrebare: daca hemoglobina scade la 6gr./dcl. ce implicatii are si care ar fi cauzele.
0
17-05-2010, ora 13:31
vasile.silvas
Nu este medic/terapeut
vasile.silvas
Bun ziua. M numesc Silvas.Nu am primit rspuns la intrebarea din 7mai ac.As dori un raspuns.
0
18-05-2010, ora 14:03
Laura.ion
Nu este medic/terapeut
Laura.ion
"Virusul nici nu a fost vazut vreodata cu vreun microscop dupa mai mult de 28 de ani." ??? FALS.

Virusul HIV a fost pentru prima data izolat in 1983 de catre Robert Gallo si Luc Montagnier. Se cunoaste foarte bine structura lui microscopica, de curiozitate accesati http://micro.magnet.fsu.edu/cells/viruses/hivvirus.html, asta doar sa exemplificam unul din sutele de articole medicale asupra virusului HIV.
Ce este HIV si ce este SIDA, puteti citi aici http://www.stopaids.org/resources/hiv101/index.html , unde scrie asa:

SIDA este un diagnostic dat de un medic. Oamenii primesc un diagnostic de SIDA doar atunci cand indeplinesc un anumit set specific de criterii. De exemplu, numarul celulelor lor albe din sange (celule CD4 +) este sub 200 sau au fost diagnosticati cu o anumita infectie sau cu cancer. Tot pe acest site gasiti o explicatie completa a modului in care medicii pun diagnosticul SIDA. Nu toata lumea infectata cu HIV are SIDA. Dar toti oamenii care sunt diagnosticati cu SIDA au virusul HIV. Exista aceasta distinctie foarte clara intre cele doua notiuni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.