test hiv1-2

20-06-2008
didiridi
Nu este medic/terapeut
didiridi
Buna ziua
Am facut un test hiv(1 si 2) si rezultatul pe care il am este "negative(0.30)" iar la "interval de referinta" scrie : <1.00 s/co: nonreactiv >1.00 s/co:reactiv. As vrea o interpretare avizata, este vreo problema cu acest "reactiv" care apare la un moment dat? va multumesc mult
36 comentarii 12 Înainte ›
0
21-06-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu este nici o problema.
Este vorba de o valoare de referinta (1.00), adica: ce este sub 1 este negativ sau nonreactiv si dvs. cu 0.30 va incadrati aici... ce este peste 1 este "reactiv" sau pozitiv.
De aceea s-a folosit termenul, pentru a defini intervalele de referinta si a putea interpreta valoarea obtinuta.
Numai bine!
0
29-06-2008, ora 00:00
evelinna
Nu este medic/terapeut
evelinna
am facut 2 teste hiv unul a fost negativ 0.25 celalalt negativ 0.33; este cumva o problema diferenta de 0.8? sau tine de tehnica medicaa folosita?
0
30-06-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Diferenta de 0.08 nu reprezinta nimic deosebit. Astfel de variatii pot aparea chiar daca se testeaza acelasi ser cu aceeasi metoda, important e ca valoarea obtinuta sa se afle intr-o zona care certifica un rezultat pozitiv sau negativ si sa nu fie o valoare incerta...de exemplu pentru valorile din primul mesaj, un rezultat de 0.95 sau 1.05 ar fi fost in zona incerta... La testul dvs. nu stiu valoarea de referinta, dar daca e scris negativ e bine.
Numai bine!
0
01-07-2008, ora 00:00
evelinna
Nu este medic/terapeut
evelinna
am facut testul hiv la o distanta 7 luni de la un contact sexual neprotejat... este cazul sa repet testul? am citit ca feresatra imunologica este de 6 luni
0
27-01-2009, ora 08:37
Nick Liviu
Nu este medic/terapeut
Nick Liviu
Doamna doctor am si eu o intrebare am facut cu cateva zile in urma un test HIV.. Dupa ce miam luat analizele . era ceva de genu Testare HIV Nonreactiv Nonreactiv fara valori sau ceva. E de bn sau de rau sau ceva suspect daca e de bn de ce nu e negativ si e nonreactiv. va rog imi puteti raspunde?:)
0
27-01-2009, ora 09:16
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Nonreactiv este acelasi lucru cu negativ. Se folosesc acesti termeni, reactiv si nonreactiv pentru a nu fi un soc foarte mare pentru cei care ar primi un rezultat pozitiv pentru HIV, mai ales ca testele preliminare care se fac pentru screening trebuiesc confirmate prin alte teste mai complicate si abia apoi se poate stabili pozitivitatea pentru HIV.
Numai bine!
0
13-03-2009, ora 13:10
HIVPOZITIV
Nu este medic/terapeut
HIVPOZITIV
buna ziua.am fcaut testul hiv saptamana trecuta prin trei metode de analiza ELISA, CHEMILUMINISCENTA, MEIA iar rezultatul in toate trei a fost virus REACTIV.am sunat la laboratorul respectiv si am intrebat ce inseamna reactiv.explicatia primita a fost : " a existat o reactie a virusului si de aceea raspunsul este incert" acum eu sunt f panicat deoarece am facut testul anul trecut si era negativ.tin sa mentionez ca persoana de la care banuiesc ca am luat virusul a decedat acum 3 ani de zile plus un an inainte da cand ne-am despartit.
nu am prezentat simptome specifice iar de un an de zile am un singur partener stabil.
as dori sa stiu ce probabilitate exista ca testul sa fie fals si daca avem virusul mai demult nu era nornal sa iasa pozitiv 100 %?

sincer nu mai inteleg nimic si sunt f speriata.o bsa merg sa fac si testul westtern blot dar pana atunci daca se poate un raspuns urgent va rog.

ce inseamna REACTIV, si de ce nu a iesit 100 % pozitiv?

va multumesc anticipat!
0
09-04-2009, ora 16:49
Aly S
Nu este medic/terapeut
Aly S
Buna ziua,
D-na doctor as avea si eu o intrebare, dar inainte as vrea sa va povestesc ceva.
In urma cu 1 zi am mers sa donez sange pt. a doua oara si acolo mi s-a spus ca trebuie sa mi se faca o proba de sange pentru Hepatita C (la prima donare mi s-au facut si analize, dar nu mi le-am luat ). In regula, mi s-a luat sange si mi s-a spus ca abia peste o luna imi poate da rezultatul ( ca nu au reactivi ) si ca nu mai pot dona sange niciodata. Bineanteles ca m-a speriat asta si astazi am mers la alt laborator si mi-a facut analiza Ac Anti HCV care mi-a iesit nonreactiv. ( Interval de referinta <1.00 S/CO: nonreactiv >1.00 S/CO: reactiv). Ar trebui sa inteleg ca este negativ, nu? Nu am Hepatita C? Sau trebuie sa-mi repet analizele? Si atunci de ce nu mai pot dona niciodata?

Va multumesc! Sa aveti o zi excelenta!
0
22-08-2009, ora 17:09
Diana1105
Nu este medic/terapeut
Diana1105
Buna ziua...

Am si eu o scurta poveste la care astept un raspuns daca se poate.

Am folosit vibratorul prietenei mele pentru a ma masturba.as vrea sa stiu daca exista riscul infectiei cu hiv in cazul in care aceasta ar fi infectata.nu o cunosc de prea mult timp.
0
06-02-2011, ora 11:32
alexandru popescu
Nu este medic/terapeut
alexandru popescu
Buna ziua,
Pentru testul HIV trebuie sa spun asistentei care imi recolteaza sangele pentru ce hiv doresc sa fac analize (1, 2)?
Sau pur si simplu ma duc si ii cer o analiza HIV?.. nu prea sunt dumerit in leg cu HIV 1, 2 nu stiu ce reprezinta.
Va multumesc frumos!
0
08-02-2011, ora 23:58
darius vlad
Nu este medic/terapeut
darius vlad
Buna ziua! As dori si eu sa stiu unde imi pot face un test HIV anonim, sa nu-mi fie cerut nici un act de identitate. Stiu ca se facea la Cantacuzino acum cativa ani dar s-a desfiintat. Mentionez ca sunt din Bucuresti si ca sunt dispus sa platesc testul, eu doresc doar sa fie anonim, nu ma intereseaza sa fie gratuit. Daca ma poate indruma cineva... Multumesc anticipat!
0
22-02-2011, ora 13:15
abcdefg00
Nu este medic/terapeut
abcdefg00
Am avut o relatie..respectiva persoana se pare ca a facut sex cu o persoana infectata (banuiesc nu sunt sigur).
Eu am facut la interval de o luna testul hiv si a iesit negativ..ne mai rezistand tensiunii de a astepta 6 luni am facut dupa o perioada de 2luni si cateva zile testul viriometria hiv, intrebarea mea este daca este suficient acest test
0
24-05-2011, ora 04:49
hivpozitivnegativ
Nu este medic/terapeut
hivpozitivnegativ
buna ziua..am facut testul hiv in luna octombrie 2010 a iesit totul negativ recent am repetat testul elisa care mi-a iesit pozitiv dupa care am cerut sfatul medicului care mi-a sugerat sa fac testul western blood inca astept rezultatele..intre timp am mers la o asociatie care se ocupa cu bolnavii de hiv acolo mi-au facut un test rapid care a iesit negativ.e posibil ca testul elisa sa fie o eroare medicala ???sau e posibil ca si acel test rapid sa fie tot o eroare ??vreau sa mentionez ca acel test rapid l-am facut dupa 2 zile de la aflarea primelor analize.sunt disperata si obosita pshihic nu stiu ce sa mai cred traiesc cu frica
0
04-06-2011, ora 20:13
sudoku
Nu este medic/terapeut
sudoku
buna ziua.am si eu o problema de ceva timp.sunt de sex feminin si am o teama fosrte mare.multi spun ca e nefondata dar am facut o obsesie din asta. am avut acum 2 ani contacte sexuale cu mai multe pers neprotejate.de 1 an am o relatie stabila si am intretinut relatii sexuale doar cu prietenul meu care stiu sigur ca este sanatos, sau cel putin era atunci cand m-a cunoscut pe mine.mi-a intrat in cap ideea cum ca as fi infectata cu hiv in rma contactelor anterioare. am inceput sa cat pe internet simptome si cum se manifesta boala.nu am nici o simptoma doar ca imi simt ganglionii supraclaviculari la palpare, au circa 0, 5 cm si sunt mobili, de asemenea ii simt si pe cei din zona inghinala si au dimensiunea unor boabe de mazare la fel, mobili.nu am nici un alt simtom de boala doar ca ma palpez la ganglioni de aprox 100 de ori pe zi si ii si apas.am momente in care am inpresia ca ma jeneaja, dar asta doar dupa ce ii apas.am fost zilele trecute la medic si mi i-a palpat si mi-a spus ca sunt f slaba si din cauza asta se simt la palpare si ca e normal dupa parerea lui.am mai pipait pe prietenele mele si de asemenea la cele slabe se simt ganglionii.doctotul m-a vazut f speriata si mi-a dat sa imi fac analize la sange, printre care si hiv, cu toate ca mi-a zis ca daca ar fi fost pana acum eram mult mai rau, sau aveam alte simptome.stiu ca ar treb sa ma duc sa imi fac analizele dar sunt terifiata si mai mult ca sigur nu ma voi duce prea curand, dar daca aveti idee, la sida cat se imflameaza ganglionii?e adevarat ca ce am eu este normal?multumesc celor care imi vor raspunde
0
03-08-2011, ora 12:42
mihai dan
Nu este medic/terapeut
mihai dan
va salut, am facut testul hiv 1, 2 la o luna si jumatate la 3 luni respectiv 5 luni si cateva zile de la o posibila infectare, au iesit negative toate trei, ultimul test a fost Elisa si mi-a iesit 0, 15 nonreactiv adica negativ, intrebarea mea este urmatoarea: daca dupa aceasta perioada, de 5 luni si ceva, mai sunt sanse ca dupa un nou test acesta sa fie pozitiv si daca sunt...imi puteti da un procent..sau nu mai are rost sa-l repet?
Va multumesc!
0
14-11-2011, ora 11:46
penina
Nu este medic/terapeut
penina
buna ziua...mi-am facut niste analize printre care si testul hiv..rezultatul a fost 0.11 iar la interva scrie 0.9 si 1 incert..va rog sa imi explicati
0
01-06-2012, ora 16:46
homescu
Nu este medic/terapeut
homescu
Buna ziua vreau sa va intreb ceva am facut un test hiv elisa vironostika scrie pe rezultatul analizei NEREACTIV scris mare mai jos scrie OD/CO 0.44 nereactiv:OD/CO1
reactiv: OD/CO/=1 vreau sa va intreb daca e bine sau nu? daca am hiv sau nu sa stau linistit multumesc
0
30-06-2014, ora 22:53
alinailona
Nu este medic/terapeut
alinailona
Buna seara.Mi-am facut si eu testul hiv1/2 iar la intervalul de referinta scrie absenti!L-am repetat de mai multe ori si tot asa mi-a iesit!Exista sansa sa fiu infectata?Astept raspuns, va multumesc.
0
01-07-2014, ora 12:52
alinailona
Nu este medic/terapeut
alinailona
Deci daca am repetat testul hiv1/2 la intervale mai mari de timp si mi-a iesit ac hiv1/2 absenti exista posibilitatea sa am sida?Astept raspuns, va multumesc mult.
0
03-07-2014, ora 14:20
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Buna Alinailona.In primul rand, daca esti infectata cu HIV nu inseamna ca ai SIDA sau ca vei avea vreodata!Iar in al doilea rand, din rezultatul analizelor reiese ca esti HIV-!!! Sincer nu prea inteleg intrebarea ta!
0
03-07-2014, ora 18:06
alinailona
Nu este medic/terapeut
alinailona
Am spus ca am facut testul hiv1/2 care detecteaza eventualii anticorpi si la rezultat a iesit absenti!Am repetat testul la intervale mai mari de timp, adica 1 analiza anul trecut si a iesit tot absenti apoi la 6 luni si tot absenti!Ce inseamna?
1
03-07-2014, ora 19:36
alinailona
Nu este medic/terapeut
alinailona
Sora mea si-a facut si ea testul hiv1/2 si i-au iesit tot asa, hiv1/2 absenti.
0
15-12-2014, ora 15:06
PaulCatalin
Nu este medic/terapeut
PaulCatalin
La un rezultat HIV Reactiv, intervalul de referinta are vreo relevanta?Nu stiu ce inseamna acesta din urma.A iesit negativ
0
04-12-2017, ora 08:01
mariussruben
Nu este medic/terapeut
mariussruben
Buna ziua,
Recent prietena a fost diagnostica cu Hiv, de teama.si frica sa nu am.si eu., cu toate ca.am donat sange in luna august si tot era ok ca sanatate, acum recent primele teste au iesit si la.mine ca 33.21 test hiv 12 reactiv. Dar nu este final.saptamana asta astept cele.finale si poate totusi a fost ceva eroare.sau infecție la mine cum am fost si racit.
Cam ce proceduri ar fi indicat, in conditiile in care sa raman si cu.jobul totusi??
Multumesc frumos. Va.tin la.curent cu ce rezultate vor iesi.
0
21-03-2018, ora 08:30
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Buna dimineata. După un contact sexual oral neprotejat mi-am facut un test hiv după 3 luni si rezultatul a fost negativ.
Pot sta linistit ca n am nimic?
0
20-07-2018, ora 13:22
Anonimzac
Nu este medic/terapeut
Anonimzac
Buna, in urma cu 2 luni am fost in vizita la o verisoara cu fetita mea de un an, am stat aprox 3 ore fetita sa jucat cu copii ei, baietelul a baut din biberonul fetitei. Acum o saptamana a incepit sa circule zvonu cum ca sunt infectati cu HIV, mi am luat copilu si am fugit la analize si am ramas socata sa vad ca amandoua avem valori la fata e 0.25 si la mn 0.26
Ma puteti lamuri si pe mine va rog din suflet. Multumesc
0
21-07-2018, ora 19:36
N.nina
Nu este medic/terapeut
N.nina
Testele trebuie repetate.unii spun la 3 luni...la 6 luni dar oricum trebuie repetate
0
22-07-2018, ora 15:20
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
La cât timp mai trebuie repetat ?
După 6 luni mai e posibil sa iasă pozitiv ?
0
22-07-2018, ora 16:09
N.nina
Nu este medic/terapeut
N.nina
Am inteles ca un test la 6 luni este concludent...deci dacă l-ai facut...si este negativ.esti ok...doar dacă nu ai mai avut între timp contacte sau accidente de risc.
0
22-07-2018, ora 17:32
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
L am făcut la 6 luni după la 8 luni și a fost negativ
Nu, nu am mai avut nici in contact sexual.
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.