Ticuri faciale.... ce medic ar trebui sa consult ?

30-08-2021
Marin21Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Marin21Nicoleta
Bună ziua as dori și eu câteva sfaturi în legătură cu problema mea. De mica din copilărie am început sa am anumite ticuri faciale doar la fata sau cap, la cv timp scăpam de unul apărea altul, medicul la care fost dusa de mama nea spus atunci ca e din cauza sistemului nervos, am luat cv tratamente nu-mi mai amintesc denumirea lor ca asta a fost acum 15 ani. au fost perioade după vârsta de 18 ani când nu le aveam cu lunile dar și perioade în care erau prezente când îmi era lumea mai draga, acum de vreo câțiva ani sunt tot mai dese și prezente în viata mea uneori sunt conștientă ca fac acea mișcare din sprâncene nas gura ochi dar nu ma pot abține.. alteori nu îmi dau seama... ar putea fi ceva grav ? As putea scăpa de aceste ticuri nu le mai suport, din ce cauza le am ? Iar de ceva timp am și dureri de cap tot mai dese iar uneori devin nervoasa din nimic pur și simplu sunt nervoasa... ce medic ar trebui sa consult ? Psiholog ? Psihiatru sau neurolog sau altfel de medic ? Va mulțumesc răspunsuri... și uit ft mult.. uit unde pun lucruri... uit chesti...
5 comentarii
0
30-08-2021, ora 21:52
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara

De obicei aceste ticuri sunt produse de lipsa de anumite vitamine si minerale sau de stres/anxietate, ceea ce pare sa fie in cazul dumneavoastra.
Recomandat este sa eliminati prima varianta mergand la neurolog pentru investigatii. Daca rezultatele de acolo nu indica nimic organic va recomnd sa mergeti la un psihoterapeut cu experienta
0
30-08-2021, ora 23:32
Marin21Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Marin21Nicoleta
Mulțumesc frumos.
1
31-08-2021, ora 20:51
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ca și colegul meu va recomand sa mergeți la neurolog și dacă în urma investigațiilor se constată că nu- i o problemă medicală mergeți la un psihoterapeut.
2
21-09-2021, ora 21:39
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Psiholog Chițimuș Cristina
Buna ziua,

Pentru început apelați la un medic neurolog ca sa eliminați o posibilă cauza organică. Apoi apelați la un psiholog clinician pentru o evaluare, iar daca este necesar, acesta vă va îndruma către un medic psihiatru pentru tratament. Multa sanatate!
0
26-10-2021, ora 12:16
Marin21Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Marin21Nicoleta
Mulțumesc mult pt răspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum se dezvoltă ticurile nervoase?
  •