tiuit in urechi-cap?

140 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
22-02-2016, ora 16:04
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
lory,...tu esti sigura de acest diagnostic,...ma refer la anomaliile respective ???
la ORL,...ce-a zis doctorul ????
0
22-02-2016, ora 18:50
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
La ORL totul e in regula eu sunt sigura 1000% ca toate simptomele le am de la anomalia asta si imi provoacă insuficienta vertebro bazilara.si mai rau ca toate tratamentele pentru circulaţie imi fac mai rau:(((
0
23-02-2016, ora 11:28
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
chiar imi pare rau ce aud !
cum adica tratamentele pt. circulatie iti fac rau ???? sunt vaso-dilatatoare, nu ????
0
23-02-2016, ora 11:32
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
Exact vasodilatoare si la mine nu are cum sa se dilate din cauza osului care stranguleaza artera...:((
0
23-02-2016, ora 12:23
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
am inteles,...uite ce-am gasit pe net :

http://www.mirror.co.uk/lifestyle/health/drugs-treat-tinnitus-hearing-problems-5527073

mare lucru nu spun astia doar ca-i o speranta !

daca ai fi avut probleme la urechi,..:

http://www.secretele.com/2015/01/vindeca-tiuitul-din-urechi-tinitusul.html
1
24-02-2016, ora 20:43
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
Florin59 iti multumesc din suflet pentru toate informaţiile,..studiez si sper la remediul homeopat Hekla Lava de care meai zis...am citit ca ajuta pe mulţi in spondiloza cervicala...trebuie încercat neaparat...mersi si multă sanatate sa te ajute Dumnezeu sa te faci bine...pe Toţi care ne chinuim cu simptomele astea..
0
27-02-2016, ora 12:01
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
corect si bine spus !
am auzit ca un eco-doppler intracranian poate "vedea" vasele de sange craniene afectate !
asa ceva ai facut ??!!
0
27-02-2016, ora 20:34
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
Eco dopller se face la arterele de la git..da am facut sunt ceva schimbari Dar Putin...Un pic de displazie artera stinga...am facut si angioRMN Dar fara contrast.Tu cum Te simti?
0
28-02-2016, ora 10:54
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
lory76,...n-ai citit cu atentie,.eu ti-am spus de un eco-doppler INTRACRANIAN si nu de artere vertebrale si carotide, nu confunda, please..OK ???!!! D'ALA TREBUIE FACUT ! ce inseana displazie artera stanga in cazul tau ???
MA BUCUR ca te simti mai bine,...ce ai facut in acest sens ???
0
28-02-2016, ora 13:08
georgian7
Nu este medic/terapeut
georgian7
Dragii mei Florin 59 si Lory76,
pentru ca vad ca va spetiti atat de mult (felicitari) pot sa va spun ca am 50 de ani si acum in aprilie, daca Dumnezeu vrea, voi face 51 ! Anul trecut, 2015' in februarie am contactat o raceala care m-a tinut anormal de lung timp! Ei, v-ati dat seama : am ramas cu tiuit la urechea staga ! Bun ! Am primit de la dr Bilobil..nimic ! Am primit de la ORL'ist Betaserc 26 pare-se ! Extraordinar! Dupa un timp m-am gasit si cu urechea dreapta intr-un tiuit...! Bun ! Explicandu-i dr neurolog situatia si vazand ca de la Betaserc mi-a fost mai rau, ce credeti ca mi-a dat : Bilobil forte ! Acum draga georgian (eu) Inghite Bilobil forte pana nu mai poti ! Decizia mea : Nu am luat nicio pastila ! Niciuna ! Intre timp am simtit arareori presiuni in partea stanga a capului de imi era teama ca o sa cad jos..! Doamne fereste.! Ce vreau sa spun si ce m-a facut sa scriu iar:
Echografie Doppler Carotidian 18:11 : 2015 Rezultat:
Artere carotide comune externe, interne, dreapta, stanga fara ateroame, fara modificare de flux, cu modificarea ale raportului intima medie.
Artera vertrbrala stanga, dreapta-flux present
ACA, ACM STANGA -flux prezent
ACM DREAPTA-SE VIZUALIZEAZA, nu nu se detecteaza flux.


INTERPRETARE-Artere carotide corespunzatoare varstei !

Doctorul neuro si medicul primar ce mi-a facut EDC au spus ca nu nimic anormal.! Credeti ca ar fi trebuit sa iau Bilobilul forte?? Am gresit oare neluiand-ul? Daca aveti ceva opinii, va rog!
0
28-02-2016, ora 20:02
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
Florin am facut si din Aia se masoara tensiunea intercraniana e Un pic marita,..momentan eau traumel injectii antiflamatoare limfomiosot...krill oil pentru circulatie, magneziu si vitaminele B...eu Trebuie sa evit se incordeze muschii de la git ca se incep toate simptomele, Deja artera Este strangulata si irita nervii si muschii ca autoaparare se incordeaza se formeaza spasme la artere si la muschi si se incepe calvarul...ma Mai ajuta masajul osteopatul scoate blocurile mecanic...si cit Mai Putin stress...
0
28-02-2016, ora 20:08
lory76
Nu este medic/terapeut
lory76
Georgian 7 intai de toate Trebuie facut radiografie sau RMN cerebral cervical sa se expluda ceva Mai grav si Daca e tot ok ramine ca e treaba in coloana cervicala o fi vreo spondiloza cervicala si erita nervii sau ciocuri care apasa sau stranguleaza arterele...Trebuie sa vedeti de la Ce anume...si dupa de gasit in medic Neurolog bun in cazul Asta tratamentele sunt complexe Nu ajuta Doar Un bilobil Dar si Daca lati lua Mai rau Nu face Este natural din Ginco Biloba Asa ca incercati Sanatate multa la toti
0
11-03-2016, ora 10:48
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
georgian,...sincer EU UNUL NU MAI AM INCREDERE in retetele date de medici,.toate sunt cu "antet",...ceea ce reprezinta o colaborare pe usa din spate cu companiile producatoare de aceste asa zise medicamente,..ca sa nu zic prafuri de creta (adik foarte slabe) ! Cele bune erau cele romanesti dar,.cineva a dat de poamana fabricile noastre de ADEVARATE medicamente !
asa ca Georgian,..de aceea ti-a dar doftorul din ala forte ! eu unul zic sa-l iei, cu toate ca nici mie nu prea mi-a facut bine,.este o grija in plus de a-l lua si.ATAT,.SIMPTOMATOLOGIA ESTE TOT ACOLO !
LORY76,...ai gasit hekla lawa ch5 sau 7 ????eu unul caut si.. am ajuns cautand pana la fabrica in Cluj si ce sa vezi,...statul roman ii pune sa reavizeze acest produs din nou (ca si cum pana acum nu era avizat),...ESTE EXACT CE SCRIAM MAI SUS,.TOT CE ESTE BUN se incearca sa se scoata de pe piata si aici fiind vorba de alta firma de afara care era concurata de aceasta firma romaneasca ! NO COMMENT !
0
26-05-2016, ora 19:36
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna tuturor! Si eu am destule probleme cu urechea stanga si nu numai.Dupa ce am dat 300 lei la consultatii ORL, tratamente (apa de ploaie)...urechea este tot infundata, tiuie continuu tare si ca naiba.Am avut urechea dreapta care tiuia de 4 ani continuu precum un motor...m-am obisnuit ce naiba sa fac, dar acum infundandu-se cea stanga, normal ca nu putea sa uite de mine tiuitul si a inceput sa tiuie asta infundata si mai rau decat cea dreapta.O sa va mai scriu, dar am vrut sa vedeti cati bani am dat aiurea si urechea e infundata.
Bravo, Florin59, mi-a placut ceea ce ai scris.Asa si este cu sistemul medical si al medicamentelor.Au scos pe cele mai bune medicamente ca sa introduca altele cu pomelnice de reactii adverse, iar pt ca "agati"sigur 2-3 reactii adverse trebuie iar sa cumperi medicamente pt simptomele pe care ti le da...reactiile adverse...un lant fara de sfarsit in sarlatanie...saracii ca sa aiba si ei din ce sa traiasca...distrug omul.De exemplu acum cateva luni au scos distonocalmul din farmacii...normal ca o sa apara un inlocuitor de...distrugere.Distonocalmul era inca dupa vremea lui Ceau.si era bun in sensul ca-si facea treaba...fara sa ai probleme cu reactiile adverse.Din pacate tot ce a f bun a disparut si inlocuit cu altle extrem de periculoase pt ca daca citesti prospectul la indicatii scrie cateva fraze, pe cand la reactii adverse...un pomelnic intreg de te ia cu frica si iti trece de a avea curajul sa iei asa ceva.Si totusi...ceva trebuie sa iei...mereu esti derutata si nu mai stii incotro sa te indrepti.Daca te duci la medic, te mananca de bani si nu-ti rezolva nimic...poate sa iesi mai rau, daca te duci la farmacie toate sunt "praf"nu au cunostinte deloc sa te poata sa te sfatuiasca.Cand auzi reclame la tv a unor medicamente si apoi iti spun...intrebati medicul ori farmacistul...te apuca nervii...care medic...care farmacist pt ca toti sunt "o apa si-un pamant".Culmea f multe medicamente sunt testate pe cobai, chiar in unele prospecte chiar se specifica.Ma apuca nervii cand citesc asa ceva, cum naiba sa faci teste pe cobai...de unde stii ca acel cobai are...greturi...de unde stii ca acel cobai are dureri de cap...ce poate sa-ti spuna??Mai rau pe unele prospecte ce incurajator...la reactii adverse printre alte rele iti scrie ca se poate intampla suicide...foarte incurajator.Dar pana una alta nu stiu ce o sa facem noi, poporul roman cu toate relele astea care ne inconjoara.Daca o simpla ureche medicul ORList nu o poate trata...ce sa mai zicem de altele si mai grave.
Pana una, alta sa auzim numai de BINE!
0
07-12-2016, ora 07:10
gg_brasov
Nu este medic/terapeut
gg_brasov
salut tuturor! Vreau sa relatez cum m-am vindecat cel putin momentan de tiuitul in urechea dreapta. Totul a inceput cu o mincarime crunta in ureche. Ma trezeam din sonm sa ma scarpin. Nu am bagat de seama ce sa intimpla, dar intr-o zi in timpul unui dus mi s-a infundat urechea complet.Am zis ca mi-a intrat apa in ureche si obisnuit fiind cu apa in ureche( am facut inot) am zis hai s-o scot. Si am inceput sa scutur putenic si brusc capul, si nimic. Bag betisoare si nimic.Acesta a fost momentul cind m-am pricopsit cu tiuit in ureche. In aceeasi zi dau fuga la ORL. Diagnostic rana in ureche( de la scarpinat si betisoare). Imi da tratalemt augmentin+biorinil+preparat pentru nas cu eucalipt si altele. Tratament fara nici un efect. Merg la al doilea ORL-ist (cel care ma operase de amigdale). Acelasi diagnostic alt tratamen Bixtonim+inhalatii+crema in ureche. A durat vreo luna jumate sa se vindece rana. Am zis se vindeca rana si sint ca nou Da de unde tiuitul ramine si ma supara. Nu e foarte putenic in sensul ca pot sa dorm fara nici o problema dar cum deschid ochii reapare si e permanent. La zgomotul zilei nu-l aud. Seara e mai suparator dar el e permanent. Merg in continuare la ORL-isti la amindoi. Amindoi imi dau acelasi diagnostic: esti vindecat 100% iar nunul imi spune ca tiuitul e imaginar si nu e acolo celalalt imi spune ca de la zomot intens se poate ca nervil auditiv sa fie afectat si ca trebuie sa ma obisnuiesc cu el ca n-am ce face. Mi-am adus eu aminte la un moment dat ca cel de-al doilea medic in timp ce-i povesteam ce am patit mi-a spus ca totul e de la nas. Am inceput sa urmaresc nasul. Asta la vreo 2 luni de la prima vizita la ORL. Am constatat ca in timpul noptii nara dreapta se infunda complet fara sa ma nici un fel de secretii. Facusem inhalatii dar degeaba nara era in fiecare noapte infundata complet iar cum ma ridicam din pat se desfunda binisor incit nu ma deranja deloc in timpul zilei. Am mers la ORL si i-am povestit iar dinsul mi-a spus ca poate fi o alergie si mi-a prescris inca 7 zile de biorinil si inhalatii iar daca nu trece imi va da un tratament pentru alergie pe o perioada mai lunga (1 luna spusese el). Intre timp am facut spalaturi nazale cu apa calda de la robinet. Trageam apa pe nas si o scoteam pe gura. Insistam mai mult pe nara dreapta. Dupa 1-2 minute suflam tare nasul. Am facut asa de 2 ori apoi inainte de culcare am facut inhalatii. Am avut marea surpriza sa constat a doua zi dimineata ca mi-a disparut tiuitul cel putin temporar asta dupa ce timp de 3 luni am avut tiuit continuu fara pauza. Poate ajuta pe cineva postarea mea.
0
16-06-2017, ora 17:34
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
Subscriu si eu problemelor cu urechile si ameteli: de vreo 5 ani tot aveam dureri de gat si in ultimii ani au aparut si ametelile si problemele la urechi: ba o senzatie de presiune in urechi, ba niste pacanituri dupa fiecare sunet receptionat de ureche. Se pare ca e un muschi acolo care tensioneaza timpanul la sunete mai puternice, ca un fel de atenuator, in cazul meu reflexul era intarziat.
Se pare ca daca ai probleme la coloana, simptomele pot sa apara la distanta, asa cum am dat eu pe rand vina ba pe un colecist lenes din cauza digestiei proaste, ba pe probleme la inima din cauza durerilor in piept, ba pe probleme de circulatie fiindca mi se raceau mainile sau ma dureau si amorteau degetele..etc. Bineinteles si vizitele de rigoare la gastro, interne, cardio, orl, sange.
Mama tiuitului si zgomotelor in urechi nu se compara cu ametelile. Cand ai ameteli nu mai poti sa mai gandesti, as zice ca efectiv nu mai functionezi. La mine s-a dat vina pe spondiloza cervicala care afecteaza nervii si circulatia vertebrala care alimenteaza creierul mic. Se pare ca in zona cervicala sunt nervi ce regleaza functionarea urechii medii, nervi care regleaza circulatia vaselor intracraniene si tensiunea arteriala, glandele salivare parotide, mucoasa nazala si tiroida pana la functionarea muschilor gatului si a mainilor.
Am facut si rmn si angio cranian care mi-au gasit cam mult lichid, posibil sa fie legat de cervicala, ca pe acolo circula lichidul crh in jos spre coloana, o artera vertebrala subtiata in segmentul v4, o rinita cronica si un chist in sinusul sfenoidal care vrea sa puna presiune pe un nerv ocular. Dopplerul cervical ok pana in v4 unde creste viteza in zona unde este artera vertebrala subtiata.
Am luat pana acum ginko care parca mai rau imi facea, am incercat o luna stugeronul - mai rau, alervert - asta a diminuat semnalele vestibulare de ma lua ameteala cand vedeam masinile plecand la semafor. Momentan sunt pe betaserc de 24 dar parca nu ajuta. Ajuta un pic termoterapia, cremele gen ghiara ursului, antiinflamatoarele naturale gen musetel, ulei de peste si o sa incerc acupunctura si fizio. Am mai fost la neuro, reumato si probabil ca o sa ajung si la psihiatrie. Nu de alta dar imi afecteaza munca. Am incercat si bowen cateva luni dar n-am sesizat nici o imbunatatire.

@lori: ce-ai mai facut, cum mai esti? Se pare ca suntem in aceeasi oala.
0
04-11-2018, ora 21:32
Marius I T
Nu este medic/terapeut
Marius I T
Am fost agresat de un prieten aşa zis, care mi-a presat capul de la spate cu fruntea pe marginea fotoliului şi de atunci mă doare capul la spate dimineața când mă trezesc şi aud încontinu un țiuot persistent în urechi..La vreo două saptămâni după, am suflat pe nas o materie albicioasă, şi mă simțeam foarte rău cu amețeli şi intrare în panică..Am fost agresat pe 14 mai 2018 iar acum suntem în 04 noiembrie 2018..Nu am avut putere să-l reclam la poliție încă..Cred că mi-a afectat grav creierul.Am fost la urgență după vreo lună, dar au zis că nu am capul spart..dar am ceva dubii asupra corectitudinii acestora..
0
04-11-2018, ora 22:14
Logas
Nu este medic/terapeut
Logas
Salut.Mergi la medicul neurolog și cere să îți faci un RMN cranio cerebral.
0
17-12-2018, ora 14:30
Lorris
Nu este medic/terapeut
Lorris
O sa va spun parerea mea despre tiuitul in ureche: sunt convinsa ca acesta apare pe fondul inflamatiei creierului, ca un semnal de alarma, inflamatie care apare din cauza metalelor grele, in special a mercurului. As fi curioasa cati dintre voi, care aveti aceasta problema, aveti sau ati avut plombe cu amalgam (cele de culoare argintie) si de asemenea cat de multe vaccinuri ati facut pana in prezent?
0
30-12-2018, ora 23:20
Ovidiu333
Nu este medic/terapeut
Ovidiu333
Buna forum,
Am citit pe sărite comentariile voastre si ma identific cu multe cazuri decat ca eu am un *extra.
Sa va prezint mai întâi ambitul in care ma misc si viata mea de zi cu zi care cred eu ca e cheia in problema mea.
Sunt din Cluj, dar locuiesc în Madrid de 15 ani unde si lucrez cu acte, deci beneficiez de sistem medical gratuit.
In ultimii 10 ani am lucrat si lucrez exclusiv de noaptea, cate 12h pe tura aprox cam 200-240h/luna.
Nu fac efort fizic insa petrec multe ore in picioare nemișcat urmate de alte multe ore asezat. Algoritmul de munca e cam urmatorul...lucrez in 2-3 nopți dupa cate sunt liber 2 zile, iar apoi se repeta.
Organismul meu e total debusolat. Cand lucrez de noaptea, mananc la ora 18, la 22, la 02 si la 06. Apoi se repeta. Cand sunt liber, mananc ca un om normal :).Pe langa asta nu pot sa ma odihnesc suficient, oricat as incerca nu dorm mai mult de 5-6-7 ore. Cand dorm 7 zic ca am dormit bine.
Asta fac de 10 ani...
Țiuitul in ureche, un fel de "țiiiiii"...contiinu, il aud doar daca e liniste, nu e foarte intens si nu mai aud si alte zgomote ciudate. Auzul pare normal, nu pare afectat(de moment, am abia 24h cu tiuitul) insa acum am sa va prezint tot tabloul.
De mic am avut probleme cervicale, spondiloza cervicala mi-au zis acu vreo 20 de ani in România. Acu am 40 si continui cu aceleași dureri de coloana, gat înțepenit iar in ultima vreme vad ca la frig sunt foarte sensibil iar uneori când ma ridic din pat ma ridic cu durere de cap care imi trece foarte greu.
Tot legat de oase: ma doare umărul DREPT și pușcă de fiecare dată când il rotesc. Mi-au facut radiografie la umar si gat. La umăr zic ei ca nu se vede nimic, ca totul pare ok iar la gat au zis ca coloana înainte sa intre in craniu ar trebui să aiba o lejera curba insa la mine nu are. Mi-au recomandat exerciții, rotiri de gat, brate umeri si mi-au dat un calmant pt atunci cand ma doare.
Acu vin cu *extra ala de care va ziceam. In urmă cu 1, 5 ani am facut o paralizie faciala stanga(paralizie Bell) noaptea la munca. Eram extrem de obosit si am început să simt spasme musculare la nivelul feței iar apoi o contractură a mușchilor din umărul STÂNG prin gat pana la cap(mandibula). Dupa cateva ore deja nu mai imi puteam controla mușchii faciali pe partea stanga. De menționat ca inainte de asta cu cateva zile, aveam amețeli puternice aproape simtind ca am sa cad din picioare(am pus pe seama oboselii).
La urgenta mi-au dat pt 7 zile sa iau corticoizi (pt inflamare). Au urmat mai bine de 6 luni cu radiografii, Rmn, examen auditiv, etc
Verdict:auzul OK
La Rmn neurologul a observat o ramificație a arterei vertebrale care atinge nervul facial, o anomalie cu care m-am nascut. Asa explica el pareza faciala. Cand am întrebat de ce s-a declanșat abia la 40 de ani nu a știut sa imi raspunda. Pronostic...e posibil sa o pățesc din nou sau poate nu. Soluții: se poate opera, (medicul nu imi recomanda)insa intervenția e foarte agresiva pentru ceea ce se dorește a recupera. Fata mea e aproape simetrica acum insa doar când nu fac gesturi (rad, încrunt, etc). Mult timp după pareza simteam spasme la gura, obraz, spranceana... apoi au dispărut si vara asta pot sa zic ca am fost chiar bine.
Insa de cateva săptămâni au revenit spasmele, acum la nivelu nasului pe stanga si uneori la spranceana. Ca noutate, uneori mi se zbate sub ochiul drept.. de ce acum si pe partea dreapta daca stanga era cea afectata?Ma neliniștește...
Incep sa nu am încredere în diagnosticul care mi l-au dat inițial..
Pe langa acestea adaug: scaune moi, gaze si înțepături in zona burții de mai bine de 2 ani.Test H. pilory negativ, endoscopie..nu se vede nimic ciudat. Tratament: niste pastile contra gazelor si durerilor.
Adaug sinuzita, care chiar și după tratament cu antibiotice și spray nazal, ma tot doare fruntea cand misc capul repede stanga-dreapta.Nasul mi-l suflu tot timpul, (iese curat, transparent)nu imi cad șervetele din mana de vreo 5 ani.
Adaug dureri de cap și înțepături in diferite zone ale capului, palpitații in cap sau venele parca se mișcă, amețeli.
Ma doare mușchiul gatului câteodată parcă tot timpul este tensat. Cel vare s-a contractat la paralizie.
Iar acum țiuitul acesta continuu de 24h incoace.
Are legătură oare cu tabloul de mai sus?
Nu mai știu ce sa fac, medicul de familie imi trateaza din cate vad simptomele nu cauza...
Tind sa cred ca toate au o legatura, ca de la digestie s-a ajuns aici, ca nu absoarbe organismul ceva iar acea lipsa imi da alte probleme...
Mi-e si frica, ma gândesc tot timpul la scenarii...
Daca mă poate ajuta cineva, o îndrumare...de unde sa incep?
Mulțumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns
140 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •