tiuit ureche

19-04-2013
ancacrist
Nu este medic/terapeut
ancacrist
buna ziua, domnule doctor, am 37 de ani si urmatoarea problema: de o luna de zile am un tiuit permanent in urechea stanga, moderat ca intensitate, pe tonalitate inalta pe care il percep mai ales inainte de culcare; urechea este usor infundata, , uneori si nara stanga, lucrru pe care l-am constatat tinindu-ma de nas si inghitind in sec: urechea isi revine dar dupa cateva secunde se infunda la loc, iar tiuitul este neschimbat.Deasemenea am si usoare ameteli, iar referitor la auz nu imi pot da seama daca a mai slabit in intensitate sau nu...am facut programare la orl-ist dar intrucat mai dureaza cateva zile, am tot citit pe internet diverse simptome si boli, intre care m-a ingrozit neurinomul de acustic intrucat am unele simptome comune...stiu ca va cer o imposibilitate dar credeti ca s-ar putea sa fie asta? mentionez ca tensiunea arteriala e normala (13/7) si aunt operat in urma cu vreo 6 ani de deviatie de sept tot pe partea stanga..va multumesc
3 comentarii
0
19-04-2013, ora 14:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu numai tensiunea conteaza
si problemele renale si hepatice si hidratarea insuficienta cu un sange mai vascos si problemele de coloana cervicala duc lla acufene...
0
19-04-2013, ora 15:11
ancacrist
Nu este medic/terapeut
ancacrist
Va multumesc din suflet pentru raspuns...la ultimele analize am avut un colesterol cam mare, in jur de 240, nu mai tin minte exact...dar insist pe "problema"mea : poate fi neurinom?
1
22-04-2013, ora 07:42
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, poate fi neuronem, la fel cum poate fi orice altceva. Până şi anxietatea produce senzaţii similare, sau stresul acut.
Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •