Tlburari de anxietate | Forumul Medical ROmedic

Tlburari de anxietate

24-11-2014
GabrielC80
Nu este medic/terapeut
GabrielC80
Va salut pe toti! Mi-am facut putin curaj si am hotarat sa va scriu cate ceva despre stare anxioasa prin care trec. Orice sfat este binevenit!
Am trecut prin asa ceva pentru prima oara in perioada facultatii si de atunci am avut numeroase episoade care s-au manifestat la intervale de aproximativ 6 luni.
Urmez un tratament de aproximativ 10 ani cu seroxat si in perioadele de anxietate iau si xanax.
Seroxatul a devenit mai mult o rutina pt mine, luand o jumate de pastila de 20 mg pe zi. Am avut perioade cand luam o jumatate si la doua zile, dar am avut senzatia ca incepeam sa ma simt rau si reluam tratamentul zilnic cu o jumatate de pastila pe zi.
Cum se manifesta la mine anxietatea:

In primul rand trebuie sa mentionez ca cel mai rau ma simt dimineata cand ma trezesec(aprox 7:00) pana spre orele 14:00.Seara pot spune ca ma simt mult mai bine.
Principalele simptome ar fi: transpiratia puternica a mainilor si picioarelor, o emotie puternica in stomac, inima imi bate mult mai repede, am o senzatie de tremur in tot corpul si sunt agitat, nu am pofta de mancare de cat seara.
De asemenea in aceasta perioada sunt si deranjat la stomc si urinez destul de des.
In perioada de anxietate am si foarte multe ganduri 'rele' care ma preocupa si anume am o teama puternica de a nu pati ceva sau de a nu avea vreo boala incurabila.

Ultimul episod de acest gen a inceput acum 6 zile si pana azi tot nu am reusit sa ma linistesc.De 2 zile am inceput sa iau o pastila intreaga de xeroxat, jumatate dimineata si jumatate dupa amiaza, iar xanaxul il iau astfel: o pastila de 0.5 dimineata si o pastila de 0.25 dupa amiaza.

Ce ma nelinisteste cel mai mult este faptul ca nu reusesc sa ma calmez dupa aceasta medicamentatia dimineata cu toate ca in epsioadele trecute, dupa ce luam acest tratament eram bine iar in 4-5 zile imi reveneam complet.

Mentionez ca toate aceste medicamente le iau la sfatul unui doctor psihiatru la ca merg de aprox 10 ani.
7 comentarii
0
24-11-2014, ora 21:17
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Prietene ne putem lua de mana ! La fel am fost si eu, spun am fost pentru ca acum sunt mai bine.

Iti scriu aici ceea ce m-a ajutat pe mine.

Dimineata :
1.Cat de rau te simti te imbraci (nu conteaza ce e iarna vara toamna ploaie nea, vant, taifun), iti spui cu voce tare: "NU IMI ESTE RAU !!!"
2.Iei adidasii iesi afara si fugi, 30 de minute fugi, dar stii cum sa fugi, asa ca si cand ai avea un pitbull fugind dupa tine.
3.Dupa 3 zile o sa iti fie foame dimineata dupamasa si seara, nu o sa mai ai senzatia de neliniste a nervilor.
4.inceteaza sa gandesti, nu te gandi ca trebuie sa te faci bine, te vei face bine si daca nu te gandesti ca trebuie sa te faci bine.In timpul in care tu te gandesti ca trebuie sa te faci bine, apetitul scade la fel si somnul. Dormi din cauza pastilelor.Nu te mai gandi la cum sa te faci sa te simti bine, te vei simti bine din senin si totul v-a fi bine cand vei incepe sa nu mai gandesti.
5.Nu iti mai fa griji, in Romania serviciul 112 te gaseste si daca apuci sa apelezi si lasi telefonul deschis.
6.Ai avut si ai o viata frumoasa, lasa in urma tot ce ai stiut si ce stii pana acum. "You have to let go!"
7.Nu te mai documenta pe internet.(desi e bine sa vorbesti cu lumea ) dar nu mai citi cacate de articole.!
8.NU MAI INCERCA SA TE LASI DE MEDICAMENTE ( te lasi de medicamente atunci cand o sa indeplinesti toate punctele de mai sus) O sa iti explic prin mesaj privat de ce " te simti rau cand incepi sa reduci doza"
9.Nu mari dozele.
10.Te lasi de medicamente cand zice psihiatrul tau.
11.iesi cu prietenii, nu conteaza cati ani ai 14 - 90, ia vecinul, bunicul, copilul si scoate-l afara, in sepcial acum ca e mai frig, o sa vezi ca la rece o sa te simti mai bine, nu stiu exact de ce...

12. Fa exercitii si seara, bea apa multa, nu e greu, dimineata dupa alergat, dush, apoi de fiecare data o felie de paine prajita cu o gurita de ceai de tei.neindulcit o sa

13.Seara sa fie cald in camera, ceai de tei neaparat cu o tona de mancare,

Sfat : intra pe youtube si cauta alan watts - the mind daca stii engleza asculta ce zice dansul.


Eu m-am facut mai bine.Ma simt mai bine arat mai bine, o duc mai bine, sunt mai sigur pe mine, problemele digestive au disparut, se pare ca erau facute de creierul meu ingrijorat.Daca vrei sa tinem legatura poti trimite un mesaj privat cu email-ul tau.
0
24-11-2014, ora 22:21
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
De-stress with Meditation
Meditation has two important benefits:

Meditation prevents stress from getting into the system
Meditation releases accumulated stress that is in the system
Both of these happen simultaneously, leaving one refreshed and joyful.

Physical Benefits of Meditation
With meditation, the physiology undergoes a change and every cell in the body is filled with more prana (energy). This results in joy, peace, enthusiasm as the level of prana in the body increases.

On a physical level, meditation:

Lowers high blood pressure
Lowers the levels of blood lactate, reducing anxiety attacks
Decreases any tension-related pain, such as, tension headaches, ulcers, insomnia, muscle and joint problems
Increases serotonin production that improves mood and behavior
Improves the immune system
Increases the energy level, as you gain an inner source of energy



Daca nu stii engleza introdu textul in google translate. Eu am meditat prin alergare, am decis ca e cel mai bine pentru un corp sanatos sa fac exercitii. Orice influenteaza mintea, inclusiv ingrijorarile celor din jur, tu nu le bagi in seama dar subconstientul tau stie ca cineva e ingrijorat pentru tine si automat devine stresat.Elimina toate aceste turbulente, incearca sa intelegi ca esti un om normal si nu ai absolut nici o problema, Problema pe care o ai tu nu este defapt nici o problema, chiar esti un om normal.Prin faptul ca ai scris ce ai pe suflet ai demonstrat ca dpdv psihic esti normal nu ai nimic la creier nu ai nimic la cap.Trebuie doar sa nu iti pese si sa te opresti din gandit
0
25-11-2014, ora 00:28
mir2211
Nu este medic/terapeut
mir2211
Gabriel, sfatulmeu ar fi sa mai schimbi medicatia.spre ex. cipralex cu rivotril, cel din urma in doze mai mici ca i o benzodiazepina ca si xanaxul si da dependenta.Foarte bun si sportul daca nu te epuizeaza
0
25-11-2014, ora 20:28
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Problema e ca daca tii corpul obosit dar foarte obosit, nu mai ai energie pentru atacuri de panica sau alte ganduri.

Si inca ceva evita energizantele, magneziu cu vitamina d, cafeaua. Incearca sa iti mentii corpul obosit.
0
25-11-2014, ora 21:55
GabrielC80
Nu este medic/terapeut
GabrielC80
Va multumesc pentru raspunsuri.
mir2211 as schimba eu medicatia insa am o fobie in legatura cu faptul ca trebuie sa iau pastile si mai ales cu efectele lor adverse. In cele pe care le iau de aprox 14 ani, am capatat "incredere" si nu ma mai tem de ele, insa sincer imi este cam frica sa mai incerc si altceva.

CristianCristian12 ai perfecta dreptate in tot ceea ce spui. Sunt constient ca toate aceste stari de rau sunt generate de creierul meu. De cele mai multe ori am scapat de ele socializand cu prietenii sau implicandu-ma in anuminte activitati care mi-au distras atentia de la "framantarile" mele interioare.
Stapanesc limba engleza la un nivel destul de avansat asa ca ma descurc cu textele furnizate de tine :)(multumesc pt sugestii)

Nu fumez, nu beau alcool sau cafea doar Cola de care nu prea reusesc sa ma las dar o sa depun un efort si o sa o elimin definitiv.

Un mare dezavantaj al vietii mele cotidiene este ca lucrez de la domiciliu (IT)si am un program destul de flexibil care-mi ofera cam mult timp liber.
Consider ca daca as fi avut un job activ sau daca as fi intergrat intr-o colectivitate, nu as mai avea atata timp la dispozitie ca sa-mi analizez starea fizica si psihica :)insa e cam tarziu ca sa-mi schimb jobul si sincer, nici nu prea doresc acest lucru.
0
26-11-2014, ora 19:21
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
Medicamentatia nu se poate schimba asa cum vrei tu, m-am interesat la doctori care sunt si profesori universitari in acelasi timp (adica cei mai buni doctori care exista la ora actuala spun asta pentru simplul fapt ca sunt la curent cu absolut tot, si stiu tot)

De exemplu eu iau rivotril, daca iau alt medicament anxiar o sa imi fie rau de la el cel putin 1 saptamana. Eu o sa cred ca imi e rau din alte cauze si prin urmare v-a rezulta ca voi avea nevoie de o doza mai mare din celalat medicament.

De asemenea ca sa va explic cum sta treaba si cu lasatul de medicamentele astea, deci eu iau rivotril de 1 an, deci sunt dependent de drogul acesta. Ca sa ma las de rivotril (care e un drog ) trebuie sa incep cu alt drog cum ar fi valium, adica diazepam.

Si in contunuare trebuie sa reduc doza de diazepam, cu cate o jumatate dintr-un sfert / 2 saptamani daca vreau sa nu simt nimic (adica nici o schimbare a emotiilor mele).si sa nu am sevraj.


Eu m-a jucam la calculator de la varsta de 7 ani acum am 27. adica 19 ani m-am jucat la calculator mai mult 10 ore/zi. Eu faceam bani jucand jocuri.Si castigam cat nu castiga nimeni in orasul meu. Acum sunt in Anglia si muncesc fizic, adica impachetez cutii cu haine, le ridic, le mut, le car, le bag in tir le dau jos din tir.

Fac asta pentru ca am realizat ca, calculatorul imi dauneaza, si ca din cauza calculatorului sa zic 20% din cauza calculatorului am avut atacuri de panica si probleme., Pentru ca ma enervam, stresam creierul si imi dadea aciditate la stomac.

Nu e niciodata tarziu de nimic.

Tu ai spus:
'De cele mai multe ori am scapat de ele socializand cu prietenii sau implicandu-ma in anuminte activitati care mi-au distras atentia de la 'framantarile' mele interioare. ' = Vezi aici e problema, deci tu constient ai cautat sa scapi de probleme interactionand cu prietenii.

Gresit, trebuie sa interactionezi cu prientenii din proprie vointa nu ca sa iti atingi un tel anume, sa nu crezi ca pacalesti creierul cum vrei tu. Spun din nou : ' You have to let go, it will calm itself ' Alan Watts-the mind
0
26-11-2014, ora 23:08
GabrielC80
Nu este medic/terapeut
GabrielC80
Nu ma intelege gresit, de interactionat, interactionez zilnic cu prietenii pentru ca sunt o fire foarte sociabila, zic eu, insa in acele momente in care ma simt foarte rau incerc sa-mi distrag atentia de la propriile ganduri implicandu-ma in cat mai multe activitati, conversatii care ma ajuta sa uit de problemele mele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •