Tratament cu olanzapina si serlift

23-01-2017
hellen_lully
Nu este medic/terapeut
hellen_lully
Buna ziua, in urma mai multor atacuri de panica am ajuns la un medic psihiatru care mi-a spus ca sufar de tulburare depresiv-nervoasa.am urmat tratamentul cu olanzapina si serlift timp de 3 luni de zile dar acum l-am terminat si de cateva zile am greturi, ameteli, nu pot dormi noaptea parca simt ca ma dor toate oasele.as vrea sa stiu daca am aceste simptome pentru ca am intrerupt tratamentul si mai dureaza pana organismul se obijnuieste fara sau trebuie sa ajung iar la medic sa ma indrume?multumesc!
6 comentarii
0
23-01-2017, ora 13:12
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Buna ziua,

Atat la inceputul, cat si la renuntarea la medicatie pot sa apara senzatii neplacute, un usor sevraj. Acestea sunt datorate faptului ca organismul face un anumit efort ca sa se adapteze tratamentului medicamentos. Renuntarea la medicatie, la fel ca in cazul inceputului tratamentului medicamentos, se face treptat. Aceste simptome pot disparea de la sine in cateva zile, insa, va recomand sa luati legatura cu psihiatru pentru a vedea ce este de facut in continuare.

O zi frumoasa!
0
23-01-2017, ora 13:42
hellen_lully
Nu este medic/terapeut
hellen_lully
Intr-adevar la inceputul tratamentului cam o saptamana am avut anumite stari in corp, problema este ca eu acum locuiesc in afara tarii si nu am cum sa merg la doctorul care mi-a prescris tratamentul, de aceea am apelat la dumneavostra daca imi puteti da un sfat, daca trebuie sa imi fac griji in ceea ce priveste starea mea sau trebuie doar sa astept pana ce organismul meu se va obijnui iar fara tratament.va multumesc
0
23-01-2017, ora 15:08
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Mai exista si o alta perspectiva la cea mentionata de catre colega: medicamentele trateaza mai degraba simptomele bolii si nu cauza. Acesta poate fi unul dintre motivele pentru care, la incheierea tratamentullui va intoarceti de unde ati plecat...
Poate ca ar fi cazul sa discutati si cu un psihoterapeut despre cauzele bolii.
0
23-01-2017, ora 15:21
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Avand in vedere diagnosticul, tratamentul foarte scurt de 3 luni de zile, riscati ca problema sa recidiveze. Incercati sa luati legatura telefonica cu psihiatrul care va cunoaste in detaliu cazul, isoricul simptomelor sau programati-va acolo la un alt medic. De asemenea, in momentul in care simptomele se mai reduc, aveti un somn bun si va puteti concentra luati in considerare si psihoterapia. Aceste sedinte se pot realiza si online.

Multa sanatate!
0
23-01-2017, ora 15:37
hellen_lully
Nu este medic/terapeut
hellen_lully
Va multumesc pentru sfaturi am reusit sa iau legatura cu psihiatrul meu si mi-a spus ca este totul in regula sa am incredere ca voi fi bine si sa nu ma speri si sa gandesc pozitiv pentru ca simptomele pe care le am sunt pentru ca am intrerupt tratamentul prea brusc
0
24-01-2017, ora 11:52
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Cu placere!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Auto-medicația cu medicamente psihotrope - efectele negative ale consumului necontrolat
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.