tremurat excesiv

31-08-2017
valyeusebiu159
Nu este medic/terapeut
valyeusebiu159
De la varsta de 15 ani am probleme serioase cu tremuratul.
iau romparkin dar nu isi face efectul iar eu cand ma emotionez sau trebuie sa fac ceva tremur ca varga!
In prezent beau 4-5 cafele pe zii in speranta ca poate peste vreo 5-10 ani s-ar putea sa am noroc sa fac un infarct miocardic acut.
Ce imi recomandati pentru tremurat?
Eu tremur de dinainte de a incepe cu cafeaua!
In trecut am avut niste experiente care m-au determinat sa incerc sa incerc ma sinucid!
In fiecare zii ma legan in jur de 2-6 ore in timp ce ascult muzica si am si miscari ritmice din brate.
Eu vreau sa renunt la tratamentul psihiatric!
Se poate sa renunt la tratament si sa nu ma mai prezint la doctor?
3 comentarii
1
31-08-2017, ora 16:20
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună ziua!
În primul rând 4-5 cafele pe zi e foarte mult și pot accentua tremurul. Să renunți la medicație, nu te sfătuiesc, pentru că ai putea să-ți faci mai mult rău decât bine. Discută cu medicul psihiatru, poate e nevoie să-ți schimbe tratamentul sau să-ți modifice doza. Pentru că tremurul se accentuează când ai emoții, încearcă să faci ședințe de psihoterapie care să te ajute să-ți gestionezi mai bine emoțiile și să-ți găsești resurse pentru a putea depăși situațiile neprevăzute.
0
01-09-2017, ora 13:15
valyeusebiu159
Nu este medic/terapeut
valyeusebiu159
Multumesc pentru raspuns!Am sa incerc cateva sedinte de psihoterapie.
Eu traiesc mai mult izolat si imi petrec tot timpul ascultand muzica/navigand pe internet.
0
01-09-2017, ora 19:43
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Tineti in continuare legatura cu medicul psihiatru si apelati la sedintele de psihoterapie cognitiv-comportamentala. In cadrul acestor sedinte veti invata diverse tehnici de relaxare, renuntarea la comportamentele autodistructive, metode de socializare, stabilirea recompenselor, dezvoltarea emotiilor pozitive etc.

Toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: