Trittico - tuse seaca extrem de violenta

26-02-2019
Anamaria0295
Nu este medic/terapeut
Anamaria0295
Mama mea a inceput tratamentul cu Trittico de cateva zile.In prima zi a luat 1/3 iar apoi 2/3 o data pe zi.
Acum a inceput o tuse seaca extrem de violenta care nici macar nu o lasa sa doarma. S-a mai confruntat cineva cu astfel de probleme?
9 comentarii
0
27-02-2019, ora 08:18
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Nu am întâlnit la pacienții mei tratați cu trittico simptome de tuse seacă sub tratament. Nu sunt raportate simptome de acest fel în cadrul relațiilor adverse la trittico.Ar trebui consultat un internist sau pneumolog.
0
27-02-2019, ora 10:16
Anamaria0295
Nu este medic/terapeut
Anamaria0295
Am facut si raze la plamani.Totul este in regula, dar tusea persista.
0
27-02-2019, ora 10:25
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Poate fi o tuse iritativa de la ceva alergen
0
27-02-2019, ora 10:30
Anamaria0295
Nu este medic/terapeut
Anamaria0295
Face tratament pentru alergii, dar oare e normal sa isi simta caile respiratorii incarcate si sa respire mai greu, sau acest lucru e pe baza nervoasa?
La urgente ni s-a spus ca e din cauza unui medicament nou, iar doctorul psihiatru care i-a prescris Rivotril, Coaxil si Trittico a spus ca Trittico ar putea fi cauza. Multumesc mult pentru raspunsuri!
0
27-02-2019, ora 11:02
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Consultați medicul sv și să înlocuiască Tritico cu altceva.Pana să ia Trituco au fost probleme?Este diagnosticata cu Astm bronșic?
0
27-02-2019, ora 11:09
Anamaria0295
Nu este medic/terapeut
Anamaria0295
Nu, nu au fost probleme de acest gen. In 21 am schimbat tratamentul, inainte lua Diazepam, Doxepin si Sterlif. De cand am inceput tratamentul nou au inceput si problemele. Acum imi spune ca nu poate respira bine si se simte agitata.E clar ca nu este ok tratamentul actual. Oare daca azidimineata a luat 1/2 Rivotril si Coaxil pot sa ii dau acum un Doxepin? Doar maine putem ajunge la doctor, si la telefon este indisponibil.
0
27-02-2019, ora 11:17
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu nu prea sunt de acord cu doxepinul nu îmi.place in combinație cu alte antidepresive deoarece da reacții serotoninergice.doxepunul merge bine pe partea de somn.Aveti rivotril puteți crește doza la o tableta pentru somn și să scoateți Tritico daca ii face rău
0
27-02-2019, ora 11:21
Anamaria0295
Nu este medic/terapeut
Anamaria0295
Trittico l-am scos de 2 zile, tusea persista. Noaptea nu poate dormi din cauza tusei, se intinde in pat si apare o tuse violenta care nu o mai lasa sa doarma. Acum problema este ca imi spune ca nu are aer si are sentimentul ca tremura carnea pe ea.
0
27-02-2019, ora 13:59
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Un ibuprofen duo seara inainte culcare ar putea rezolva problema !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: