Tulburarea de depersonalizare?

08-05-2010
rocket
Nu este medic/terapeut
rocket
Ma regasesc in aceste simptome ! Parca nu-mi mai contientizez pe deplin propria persoana, si nu mai stiu cine sunt eu defapt, am probleme cu memoria, si ma concentrez greu parca nu mai sunt eu, si am citit aceste simptome, si ma potrivesc :

- amorteala simturilor sau a raspunsurilor la lumea din jur;
- senzatia ca persoana este un robot ca si cum ar trai intr-un vis;
- senzatia ca persoana nu are control asupra actiunilor sale, inclusiv vorbirea;
- constientizarea faptului ca acest simt de detasare este doar o senzatie si nu realitatea.
Alte simptome pot fi:
- sentimentul de deconectare emotionala de persoanele la care pacientul tine.
Asta simt si eu exact..de 3 saptamani ?credeti ca e ceva grav ?am o afectiune pe fond psihic ?e periculoasa aceasta tulburare ?poate cauza complicatiii ?prezint migrene acute si oboseala mai mereu, cineva mi-a spus ca sistemul meu nervos e obosit.si am gasit la cauze asta : "In timp ce cauza tulburarii de depersonalizare nu este pe deplin inteleasa, se pare ca exista o legatura cu echilibrul anumitor substante chimice din creier (neurotransmitatori).", posibil sa fie de la oboseala mea nervoasa sa am aceste simptome, sau este chiar tulburarea de depersonalizare ?si daca da, , este posibil..este ceva grav sunt bolnav psihic, un mic ajutor va rog
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: