tulburarea obsesiv-compulsiva

711 comentarii 1 2 345 ..... 23 24 Înainte ›
0
06-02-2008, ora 00:00
ion12
Nu este medic/terapeut
ion12
horatiu, galbenusul crud sau fert?si ce vitamine mai sint bune adica de la farmacie?la ce ajuta polenul si propolisul?si mierea?
0
06-02-2008, ora 00:00
ion12
Nu este medic/terapeut
ion12
prozac mai zi si tu ce sa mai facem cu gindurile alea rele, cu obsesiile, si cu ritualurile.Cum sa scapam de un atac de panica.eu cred ca atacul de panica este tot ca t.o.c. fiindca iti vin ginduri ca o sa patesti ceva mintea le crede si organismul se apara, si atunci vine spaima aia nasoala de atac de panicacred ca atacul de panica e tot tulburarea obsesiva
0
06-02-2008, ora 00:00
brigite
Nu este medic/terapeut
brigite
Eu bn, merci! ma tot chinui cu copilul cu lectiile ca are mult de scris in rest sunt bn cu treburile casei.Am trimis mai multe mesaje dar nu stiu dc nu au intrat sper ca asta sa intre.
0
06-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
nu Ioane, atacu de panica e atac, TOC-u e Toc, sunt rude dar nu acelasi lucru?!
Tu iei ceva medicatie?
Lasa birigite ca e-n vacanta :)
Lasa kupilu sa se mai hodineasca!

Hai mai baieti ca va vreau mai "taricei" ce naiba, o sa treaca si asta, o sa vedeti voi! Va tin pumnii si Doamne ajuta!
0
06-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
ioane galbenus crud cu zahar iar polenu e cel mai bun supliment alim.contine toate complexele de vit b ajta mai ales in depresie cat si in anxietate numa ai grija ca creste glicemia.prozac pe tine cam cat te-au tinut ruminatiile ideative ai mai scapt de ele.?mi-e imi merge mintea ca o moara stricata.
0
06-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
brigite tu cat de des ai atucuri de panica
?e posibil sa ai in fiecare zii?
0
06-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Da Horatiule, io am scapat de ruminatii dar am spus si repet am si zile mai proaste sa le zic asa, cand sunt mai stresata la munca sau cand am schimbari majore sau chiar in jurul perioadei.
Insa stiu cum e sa iti mearga mintea fara voie ca o moara stricata, stiu si va inteleg perfect.
Eu stiu ca esti pe schema clasica pentru TOC cu rezultate bune si foarte bune, ai numa nitica rabdare si o sa iti fie si mai bine, toata kestia e, ca acest antidepresiv sa se potriveasca cu chimia creiertului tau. Nu forta lucrurile si nu te mai du la psihiatru pana nu ai cel putin doua luni de tratament cu doza maxima. Abia atunci poti spune frate nu-mi merge medicamentu asta si trebuie incercat cu altceva, ok?
Altfel ti-am mai spus, ca sa scape de tine te fac cocktail de medicamente si...asta e tot ce-ti trebuie.
Auzi da, rivotrilul ala te linisteste catusi de putin?
0
06-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
da ma linisteste cat d cat.prozac ce mi-e cel mai greu e ca nu ma pot concentra l nimik imi fuge mintea tot in alte parti.tu ti-ai recapatat si concentrarea?.cand erai in perioada critica te putea-i concentra?ai zis ca ai avut si tu probleme de concentrare dar la mine e naspa ca nu pot sa mai fiu atent la cursuri etc.
0
06-02-2008, ora 00:00
MirceaDP
Nu este medic/terapeut
MirceaDP
Salut

Am mai scris si vineri, o gramada, si n-a aparut, desi am incercat de 3 ori. N-am chef sa patesc la fel, asa ca scriu cate putin :)

Am fost primul pe aici cu OCD (alt topic, cu nume f.asemanator). Ani de zile n-am prea avut cu cine povesti... iar acum fie n-am timp fie nu-mi merge.

Eu am OCD/TOC de peste 30 de ani si nu m-am tratat niciodata desi de vreo 2 ani tot imi propun sa incep. Ma bucur sa aflu de la voi ca se poate face cu adevarat ceva, desi nu ma prea incanta sa ma indop cu medicamente, decat cel mult cateva luni.

Cam cat costa tratamentul? Am inteles ca psihiatrul nu costa, la stat. E adevarat? Iar medicamentele, f.aproximativ, cam cat costa pe luna?

Revin, daca vad ca merge.
0
06-02-2008, ora 00:00
MirceaDP
Nu este medic/terapeut
MirceaDP
Ok, merge :)

La mine a inceput dupa ce m-am mutat dintr-un orasel mic in unul mai mare (Cluj). Aveam 9 ani. Acum am aproape 40... Stresul mutarii, mai ales ca imi placuse f.f.mult in localitatea de munte in care m-am nascut, plus genele din partea mamei (eu zic ca are OCPD) si atitudinea ei (insista cam prea mult pe ordine si curatenie), m-au determinat sa devin f.ordonat, adica bolnavicios :) de ordonat. Nu ma simteam perfect relaxat decat daca lucrurile mele (caiete, carti, haine, etc.) erau puse in ordine, aliniate. In timp, chestia s-a pastrat dar totusi reuseam sa ma descurc pt.ca domeniul meu de actiune se limita la camera mea si la lucrurile mele. Acum am ajuns sa "ordonez" in aproape toata casa plus in biroul meu de la servici. Si nu ma simt bine pana nu verific si rasverific ordinea. La fel si cand scriu... Verific si ras verific. Partea proasta e ca am si ruminatii in prostie (imi merge mintea ca o moara stricata, cum zicea Horatiu) care ma intrerup din ritualurile de aranjare si trebuie sa o iau de la capat. Cred ca pierd intre 2 si 6 ore pe zi datorita OCD-ului. Si chiar daca gandurile sunt in general placute (imaginez solutii la tot felul de probleme sau fac tot felul de planuri, visez cu ochii deschisi) cred ca ar trebui sa incep un tratament ca sa mai reduc din timpul pierdut, sa ma pot concentra mai bine. Desi, atunci cand trebuie, ma pot concentra. Pot sa si uit de ritualuri. Dar pana la urma tot le fac... chiar daca mai tarziu.
0
06-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Mireca tu probabil ai avut si ai midlle OCD, adica o forma mai usoara care se poate tine sub control numai cu terapie.
Acum depinde de norocu care il ai sa dai peste un psihiatru care sa fie experimentat in CBT si sa-ti acorde sprijinul lui (la terapie ma refer).
In cazul meu, am avut daca stau bine sa ma gandesc aceast OCD si in copilarie si adolescenta dar in forma medie si nu am necesitat tratament. Pur si simplu, credeam ca asa sunt eu, mai panicoasa.
Acum urmez tratament de intretinere cu rezultate foarte bune!
Da, sunt si ceva efecte secundare cel mai probabil ale medicatie, dar sunt insignifiante, pentru mine, raportat la simptomatologia dureroasa pe care am avut-o.
Legat de efectele secundare, am zile cand
Tratamentul medicamentos, difera ca si pret, dar din cate stiu eu e compensat.
E
0
06-02-2008, ora 00:00
MirceaDP
Nu este medic/terapeut
MirceaDP
iar nu-mi merge...
0
06-02-2008, ora 00:00
MirceaDP
Nu este medic/terapeut
MirceaDP
Sunt ateu, desi am fost crescut in spirit crestin. Am lasat totusi o "portita" pt.credinta in sensul ca ar putea fi ceva asemanator lui Dumnezeu, dar natural, nu supranatural, adica poate comunica mental cu noi, etc. dar nu are puterile magice necesare Creatiei.

Scriu asta pt.ca multi OCD-isti isi incep ruminatiile ca un fel de dialog cu entitatea in care cred.
0
06-02-2008, ora 00:00
MirceaDP
Nu este medic/terapeut
MirceaDP
de ce nu merge?
0
06-02-2008, ora 00:00
MirceaDP
Nu este medic/terapeut
MirceaDP
Am observat la voi alte tipuri de OCD decat am eu, cu O-ul predominant. Eu nu stiu sa am obsesii. Poate doar... de a nu gresi, de a nu ma face de rusine, de a fi totul in ordine, pregatit pentru cand voi avea nevoie. In schimb la compulsii (ritualuri) cred ca va intrec pe toti :) Apropo, voi n-ati prea pomenit de ritualuri.

Horatiu, si eu am uneori valuri de caldura cand trebuie sa fac un ritual si nu prea pot din cauza de galagie, graba, etc., mai exact cand am o stare mai grava de anxietate pe care n-o pot elimina prin ritual sau altceva. Destul de rar, totusi. Si cred ca si un ne-OCD-ist transpira cand are emotii, la un examen de pilda :)

Prozac: poate ca am middle OCD dar e adanc "inradacinat" si-mi va fi greu sa scap... desi trebuie musai :) sa reduc timpul pierdut, etc..
0
06-02-2008, ora 00:00
MirceaDP
Nu este medic/terapeut
MirceaDP
Am incercat sa scriu mai multe, am dat "Trimite" si... nimic. Le-am si fragmentat. Degeaba. Renunt... pt.azi.

Cele bune si mai "vorbim".
0
06-02-2008, ora 00:00
ion12
Nu este medic/terapeut
ion12
mircea, sa verifici ordinea sau curatenia e tot obsesie.esti obsedat de curatenie
0
06-02-2008, ora 00:00
ion12
Nu este medic/terapeut
ion12
la ce e bun propolisu?
0
06-02-2008, ora 00:00
ion12
Nu este medic/terapeut
ion12
ce-s alea ruminatii?
0
06-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
ruminatii sunt impulsionare de meditare nesfrasita rumegari a unor idei ce nu au sfarsit preocupari sterile fara finalitate ectrem de anxiogene.in cazul meu este vorba de preocupari despre boli ce mi s-ar putea potrivi si aceste ganduri nu imi dau pace numa la asta ma gandesc am fost la 4 psihiatrii si au zis ca nu am nimik inafra de o tulburare obsesiva si eu tot imi atribui diferite boli ex am si dismorfofobie am si ipohondrie daca am si nevroza fobica dar daca am si inceput de psihoza daca o sa ajung nebun si toate sunt pe un fond tare anxios si intru in depresii efeciv imi merge mintea ca o moara stricata.mai exista reprezentarile obsesive care produc scenari imaginare cu efect negativ idei parazite care contrazic realiatea exincepi sa te ambalezi fara rost chiar daca nu e nici un motiv.
1
06-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
si nu stiu cum sa ma abtin sa nu mai citesc ca numai rauimi fac.daca nu citeam poate nu cronicizam boala.eu de cand sunt mic am tulburari anxioase cu manifestari obsesive da acum e destul de urat.eu sunt sigur ca ma voi vindeca am intrat intr-un cerc vicios sa zic asa dar se va rupe.
0
07-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
eu nu intelego chestie:cica exista 3 tipuri de tulburari ancioase atac de panica toc si tulburarea anxioasa generalizata.apoi cica exista 3 tipuri de nevroze nevroza obsesiva nevroza anxioasa si nevroza astenica no care e difernta intre tulburari anxioase si nevroze.prozac poti sa-mi raspunzi ca eu nu mai vreau sa citesc ca ii face rau.cand ai timp daca esti draguta imi lasi o explicatie.
0
07-02-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
horatiu tata, exista 5 tipuri de anxietati conform DSM:
-tulburarea obsesiv-compulsiva
-anxietatea generalizata
-atacul de panica
-tulburarea de stres post-traumatic
-social-fobia
Din cate stiu eu, nu este nici-o diferenta intre acestea si nevroza anxioasa, denumirea fiind acordata functie de "evolutia psihiatriei" ca sa zic asa.
Deci, ori ca-i zici tulburare, ori nevroza, tot un drak, tot aia-i, e doar un nume care i s-a atribuit de-a lungul istoriei.
Eu, din cate povestesti tu, mi se pare ca ti-ai format o compulsie adik o tendinta excesiva de a cauta informatii despre posibilele simptome si incerci sa te identifici pe rand cu fiecare dintre acestea, nu-i asa?
Uite care-i treaba, aici e vorba de 2 kestii:
una, e foarte bine ca te informezi, e ok, esti pe cale de a deveni medic, dar risti sa pici in cealalta extrema si anume de a se forma in mintea ta un amalgam de simtome care mai rau de incurca decat te lumineaza!!!
Fii foarte atent la chestia asta si lasa medicul sa isi faca treaba, ok?
Dupa cum vezi, toti de aici avem OCD, dar se manifesta diferit de la unul la celalalt. Avem probabil un set comun de simptome dar avem simptome care nu au nici-o treaba si nu intra in nici-un tipar si toate provin din aceeasi boala (ocd).
Deci nu tre sa fi ca la carte, tu focuseaza-te pe faptul ca o sa te faci bine si nu vb prostii. Acum e greu, esti inca la inceput, dar tratamentul va incepe sa functioneze si te vei simti usor, usor eliberat de ruminatii, crede-ma!
E doar o kestiune de timp.
Stiu ce vorbesc si iti vb din experinta, aveam fobia teribila sa nu innebunesc, sa nu fac vreo psihoza sau mai stiu eu ce si sa comit lucrul de care ma temeam cel mai mult.
Apoi, incet, incet tratamentul si-a facut treaba si toate acestea au incetat. Iar cand vedeam ca, cautarile pe net imi fac rau sau mai rau ma bagau in ceata incetam sa mai caut, desi imi era greu pentru ca deja era compulsie deschisa.
Am realizat lucrul asta intr-o dimineata la munca, venisem foarte ok si m-am apucat sa citesc despre fel de fel de simptome si...m-am afundat intr-o depresie cumplita in ziua respectiva, tocmai pentru faptu ca yo cautam.
Deci, abtine-te, asculta sfatul dr si nu mai cauta, macar o perioada.
Acu, ma scuzi ca te-am certat, dar eu iti vreau binele, tot binele din lume pen ca stiu ce mizerabila este aceasta boala.
Sanatate maxima si suntem prin preajma;)
1
07-02-2008, ora 00:00
brigite
Nu este medic/terapeut
brigite
prozac, tu de cind ai toc?
0
07-02-2008, ora 00:00
brigite
Nu este medic/terapeut
brigite
vad ca s-a trimis am trimis mai multe dar nu a intrat nici unul
0
07-02-2008, ora 00:00
brigite
Nu este medic/terapeut
brigite
nu intra msj
0
07-02-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
ms prozac multumesc tuturor, gresala mea a fost ca am tot intrat pe netsi ca am citit dar acum gata nu mai intru nic pe forum astfel ma mentin ini permanenta in boala.va multumesc inca odat de sfaturi si va doresc multa snatate o sa mai vb cand o sa ma linistesc.
0
07-02-2008, ora 00:00
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
id, scuza-mi te rog curiozitatea.tu ai initziat discutziain juru acestei afectziuni shi apoi n-ai mai aparut. e drept ca asta se intampla acum 2 ani. tocmai de aceea ash vrea sa te intreb tu cum te simtzi?eshti bine?cei 2 ani cum au fost shi in ce stadiu eshti? shtii, eu am gasit nishte comentarii ale tale pe forum, de pe alta pagina, shi spuneai acolo ca medicul tau psihiatru itzi promisese ca intr-un an jumate o sa treaca totul.de asta te-ash ruga sa ne spui ceva in sensul asta daca se poate.multzumsc
0
08-02-2008, ora 00:00
ion12
Nu este medic/terapeut
ion12
care sint alimentele care produc neurotransmitatori ca serotonina si altele?
exista medicamente care pot sa redea optimismul si o gindire pozitiva, sau sa lucreze la neurotransmitatori astia. dar medicamente naturiste, sau ceaiuri naturiste?pentru aceasta, aiureala sau boala, ca eu nu imi dau seama ce este, exista medicamente naturiste?
eu nu cred ca medicamentele vindeca aceasta boala, fara ajutorul nostru.noi trbuie sa luptam cu aceasta boala, modificindune gindirea n
0
11-02-2008, ora 00:00
brigite
Nu este medic/terapeut
brigite
prozac, ce faci?
Adaugă un comentariu / răspuns
711 comentarii 1 2 345 ..... 23 24 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: