Tumora rinichi

06-03-2021
BiaBya
Nu este medic/terapeut
BiaBya
Buan ziua. Am fost operata marti. Extirpare rinichi stang cu tot cu tumora. Doct urologi au spus toti ca este cancer. Mi s-a luat proba, rezultatul vine peste 3 sapt. Ideea este in felul urmator: eram calma inainte si dupa
Operatie, deoarece mi s-a spus ca este totul ok, a scos tot. Ei zic ca nu sunt sanse de recidiva dar asteptam rezulatul biopsiei sa vada exact ce a fost acolo.
Eu am devenit panicata dupa ce-am citit astazi pe forumuri ca indiferente ce vei face nu te vindeci de cancer. Eram impacat cu ideea ca si daca svrie negru pe alb ca este cancer, nu mai sunt in pericol, dar citesc e net ca nu e asa. Am 34 de ani si o luna. Fara istoric in familie, stil de viata destul de sanatos. Am avur anemie toata viata si de catva ani buni, tiroidita. Atat. Chiar nu pot sa fiu un caz fericit -vindecat total? Aveti exemple din acestea? Multumesc
7 comentarii
0
06-03-2021, ora 20:13
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Stiu prin ce treceti, dar daca medicii au spus ca e bine stati mai linistita, eu am facut chimioterapie pt un cancer pe creier si tot nu m-am dat batut , acum am multi ani de atuncu, e drept nu aveaam net in anii aceia, nu mai cautati pe net.
0
07-03-2021, ora 11:19
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Ai două variante: fie cazi în depresie doar de FRICA de recidivă, sau îți trăiești viața ca și cum te-ai născut a doua oară! E alegerea ta! Te-ai descurcat prima dată, dacă respecți indicațiile medicilor, faci controale regulate, orice s-ar întâmpla e sub control...Te vei descurca și a doua oară, nu?
Până atunci, trăiește-ți viața!
0
07-03-2021, ora 12:46
BiaBya
Nu este medic/terapeut
BiaBya
Woow. Frumoasa incurajare. Multumesc
Imi era teama de “after” pt ca am citit ca daca iese tip 4 la biopsie, nu am cum sa scap de el
0
07-03-2021, ora 13:20
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Ești într-o bătălie cu boala... Este absolută nevoie sa fii optimist cu privire la evoluția ta... Dacă ești pesimist...poate fi și grad 1 că tot nu putem fi siguri ca trece... Oricum nu există 2 cazuri la fel... S-au văzut minuni... Trăiește-ți viața! Ziua de mâine ÎNCĂ nu există!
0
07-03-2021, ora 14:59
BiaBya
Nu este medic/terapeut
BiaBya
Multumesc
0
11-12-2021, ora 13:03
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu am avut o viata activa 12, 6 ani dupa extirparea rinichiului drept cancer grawitz stadiul 3b, si acum sunt ok chiar daca fac dializa, nu te descuraja viata merge mai departe.Sanatate maxima.
0
14-11-2022, ora 08:10
Mario 77
Nu este medic/terapeut
Mario 77
Bună ziua !
Pe 01 11 22 în urma unei ureteroscopi flexibile ptr.scoaterea unor calculi din ambii rinichi sa descoperit o formațiune tumorala cu aspect carcinom urotelial de 3mm ( descrierea pe foaia de externare) mi-au extirpat prin ablatie și au recoltat proba de urina (citologie) nu sa putut sau nu erau pregătiți cu instrumentele necesare recoltării biopsiei
Ambii dr erau fermi ca e vorba despre un cancer malign
Aveam un CT cu substanță de contrast făcut cu o luna în urma în care nu sa văzut nimic
Au recomandat investigație ureteroscopica peste 3-4luni sa vedem dacă regitiveaza
Am luat legătura și cu un oncolog care mia dat de înțeles ca în lipsa biopsiei nu prea are cum sa îmi construiască un tratament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul în care mutațiile genetice comune cauzează cancer renal
  •