tuse iritativa cronicizata (aprox. 3 ani) baietel 6 ani

22-11-2013
ElGrecoGSM
Nu este medic/terapeut
ElGrecoGSM
Buna seara,
Citind recomandarile dumneavoastra si fiind intr-o stare de disperare, indrasnesc sa supun atentiei dvs. cazul baietelului meu in varsta de 6 ani:
Inca din iarna anului 2010 in urma unei vraricele si mai multor viroze contactatela gradinita, a inceput sa tuseasca uscat, persistent la interval scurte de 1-2 minute, tuse care seamana cu un tic sau iti da senzatia ca are un corp strain in gat. In perioadele care tuseste nu are febra, stare prosta sau alte simptome. Cand doarme nu are nici o problema. Tusea apare in special in sezonul rece si dureza aproximativ 3 luni. Am consultat diversi pediatrii si medici ORL care I-au prescris o multime detratamente cu antibiotic, antitussive, antifungice, am incercat si tratamente naturiste, dar fara success...spre disperarea noastra, tusea reapare...cu preponderenta in sezonul rece.
Anul acesta in luna august la efectuarea exudatelor, nazal si faringian a aparut in nas stafilococ coagulazo-negativ, pe care a fost trata cu cefaclor, iar in gura a reaparut candida sensibila doar la miconazol (in trecut I-am administrat diflucan la recomandarea medicului de familie).
A urmat deasemenea mai multe tratamente pt imunitate cu Baraka, Isoprinosine.si acum se afla pe tratament cu Luivac.
In permanenta, I-au fost recomandate in schemele de tratament si antialergice (Aerius si Claritine), picaturi oftalmice nas puse in Betabioptal, Ophtamesone si Maxitrol
Tin sa subliniez ca in ultimul an a facut si otita de 2 ori.
Ca si diagnosticce medicii au spus: adenoita cronica sau rinoadenoita..sau multe alte diagnostice..
In permanenta am intrbat daca 'are polipi' sau este cazul de operatie...dar am fost asigurat ca nu este cazul.
...si cu toate cele de mai sus...tusea revine.si persista...si noi ca parinti suntem disperati...
Va rog din suflet.ajutati-ma cu un sfat!
Multumesc!
4 comentarii
0
23-11-2013, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tre sa aveti acasa aparat de aerosoli, aparat salin si uleiuri volatile pentru aromoterapie
2 trebuie foarte bine definit aTusea.. si originea ei
daca este traheo.bronsica este un tratament
daca este faringiana, iritativa este alt tratament
daca este din cauza secretiilor din nas sau rinofaringe este alt tratament
3 puteti face cateva poze cu faringele copilului.. unde sa se vada bine faringele si amigdalele
atasati pozele pe adresa mea pe hotmail
4. mare grija la alimentatie.. are ur rol decisiv in asa gen de probleme
0
23-11-2013, ora 17:59
ElGrecoGSM
Nu este medic/terapeut
ElGrecoGSM
Buna seara domnule Doctor!
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
V-am transmis mailul cu poze.
Avem deja in casa un aparat cu aerosoli (Laica cu ultrasunete), avem si aparat Salin..uleiuri volatile pentru aromo terapie nu am incercat pana acum dar suntem dispusi sa le utilizam, la indicatiile dumneavoastra.
Tusea este una iritativa.medicii ORL pe care I-am consultat mi-au spus de fiecare data ca vad secretii (undeva intre nas si gat...din ce am inteles eu). Copilul spune ca il 'gadila' ceva in partea superioara a gatului.
Referitor la alimentatie, din punctual nostru de vedere nu face excese intr-o anumita directie.dar promitem sa respectam intru totul indicatiile dumneavoastra in acest sens.
Poate credeti ca exagerez.dar citind sutele de raspunsuri pe care le-ati dat pe acest forum mi s-a conturat clar convingerea ca sunteti singura persoana care va reusi sa gasim o solutie la problema noastra.
Multumesc.

P.S.Am observant ca mesajul meu a fost respins de serverul dvs. de mail. Imi puteti comunica o alta adresa de mail?
0
23-11-2013, ora 19:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
adresa este valabila si accesibila...este unica cu care lucrez
secretiile din rinofaringe necesita un regim alimentar fara lapte dulce de vaca, fara paine alba si orice produs patiserie cu drojdie
se exclud citricele, sucurile cu tenta acra, alimentele acre.acide...
aerosoli se fac cu ACC
in camera se foloseste ulei volatil de eucalipt si busuioc
nasul se sufla sau se adpira dupa care se pun picaturi de Colargol...in pozitie culcat pe spate cu capul la marginea patului in asa fel ca picaturile sa ajunga in rinofaringe
0
23-11-2013, ora 19:54
ElGrecoGSM
Nu este medic/terapeut
ElGrecoGSM
Am retransmis mailul (cred ca pozele erau prea mari).
O sa urmam cu strictete indicatiile dumneavoastra.
Multumim!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •