tuse seaca persistenta

124 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
24-09-2011, ora 15:16
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
BUna ziua
Va multuesc mult de raspuns.in leg cu vit a..nu pot s-o iau..am incercat aseara si dupa ce am luat-o m-a deranjat in gat si nas destul de tare...chiar e nevoie s-o iau?
0
25-09-2011, ora 16:46
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua..dl doctor stiu ca sunteti in concediu..insa scriu mesajul pt cand o sa va intoarceti din concediu si o sa-l cititi...stiti eu sunt o fire cam pofticioasa si..pot consuma din cand in cand ceva dulce..niste biscuiti..orice...mai ales ca in 2 sapt o sa fie motul copilului meu pot consuma si eu tort, dulciuri ceva?.concediu placut va doresc.
0
04-10-2011, ora 11:32
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua. Dl doctor v-am mai scris un mesaj dar se poate sa nu-l fi citit...in cateva zile ii voi lua copilului meu din mot si ma intrebam daca pot consuma si ceva"" dulce"...n-am mai mancat o prajitura..de 5 luni..din cauza faptului ca nu stiu daca am voie si ce anume pot consuma. Mai pot face vreo abatere din cand in cand? O zi buna va doresc.
0
04-10-2011, ora 18:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate si cate ceva dulce.. mai cu seama biscuiti
mai greu cu torturile si frisca
0
09-10-2011, ora 11:22
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna dimineata
Dl doctor revin cu o problema.de ieri am o tuse cam urata..fara gadilaturi in gat. DE vreo 2 zile nu am luat corect trat pt stomac(cu motul copilului nu am avut timp..dar am luat si un aulin si ketorol pt o durere de masea)... se poate ca din cauza ca nu am luat trat corect sa mi se fi declansat tusea sau din cauza ca am si un inceput de raceala. Inainte de a incepe trat pt reflux nu mai tuseam aproape deloc...de cand am inceput parca e mai rau. Se poate ca tusea sa nu fie declansata de reflux si doar de faringitasi atunci trat face mai mult rau sau nu-mi prieste mie trat? De astazi nu am mai luat nimic am facut doar inhalatii, gargara si am luat voseptol. Am zis sa incerc si asa + faringospery si ceaiuri...dvs ce ziceti? Tin sa precizez ca nu am consumat nimic in afara regimului...chiar daca v-am intrebat de dulciuri nu am consumat..dar tusea a revenit. Va multumesc si o zi buna.
0
09-10-2011, ora 12:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si aulin si ketonal.. sunt puternic iritante pentru stomac si afecteaza mucoasa gastrica
orice tratament antiinflamator trebie sa.l faceti sau cu supozitoare sau injectabil
0
09-10-2011, ora 13:29
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Multumesc dl doctor de raspuns...stiu dar pt durere de masea ce pot lua?...iar ref la aulin si ketorol am mai luat cam toata vara din cand in cand bineinteles si nu am avut probleme. Dvs ce ziceti pot incerca o perioada doar cu inhalatii, gargara, voseptol, ceaiuri(dar care) sa vad daca ma simt mai bine(asta pt mucoasa iritata) si daca nu vad nicio ameliorare sa reincep trat pt stomac? Indrumati-ma dvs ca nu mai stiu cum sa procedez.
0
09-10-2011, ora 14:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poti face tratamentul local pentru faringe
NU mai ie antiinflamatoare pe gura.. ( numai supozitoare sau injectabil)
0
09-10-2011, ora 19:54
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
dl doctor dar de ex pt masele caci e cam unica probl mare a mea in momentul de fata(de la curent) ce pot lua?
0
11-10-2011, ora 16:15
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua..de azi dimineata ma doare in gat..ce pot lua?...fac inhalatii, gargara si iau voseptol...altceva pt dureri in gat ce pot lua?
0
11-10-2011, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tantum verde
daca nu ajuta mergi la ORL sa te vada
daca o sa ai antibiotice sau antinflamatoare.. prefera injectabil sau ei ceva pentru protectia gastrica
0
12-10-2011, ora 18:22
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna seara
dl doctor am cumparat tantum verde si am observat ca..contine aroma de lamaie...stiu ca lamaia este contraindicata in faringitairitativa..drept urmare pot lua sau nu tantum verde?
0
12-10-2011, ora 18:23
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
revin..am citit pe forum ca tantum verde provoaca iritatie gastrica..pot lua sa nu? va multumesc si o zi buna.
0
13-10-2011, ora 09:00
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
dimineata...dl dctor...am o alta problema...s-a instalat raceala..azi noapte am tusit, dureri de gat am...nu stiu ce sa fac?...ma cuprinde panica cand ma gandesc ca o iau de la capat..as vrea sa se termine toata problema aceasta, dar cum?!
0
13-10-2011, ora 09:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum tre sa mergi la ORL.. sa vada care este problela
sa faci tratamentul indicat + protectie gastrica
0
13-10-2011, ora 16:08
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
buna ziua
va multumesc de raspuns..maine am sa merg la orl astazi nu am mai gasit loc liber...vreau sa va intreb ceva daca se poate:
-acum cateva luni cand a inceput problema asta ma gadila fff tare in gat si din aceasta cauza tuseam f tare si f mult..era de ajuns sa tusesc o data ca tuseam jum de ora apoi..parca era o tuse magareasca...
-apoi treptat au aparut si alte simtome: parca aveam ceva in gura si nu puteam respira..ma cuprindea o stare de panica, neliniste, caldura in corp,
-azi noapte am tusit din nou...mai tare nu ca la inceput dar tarisor iar astazi am avut din nou acele stari de caldura in corp, neliniste si apoi ma ia cu tuse...dar fara gadilaturi.
Se poate sa fie de la stomac...faringita sa nu mai fie iritativa...sau nu stiu poate imi spuneti dvs.
Va multumesc. Acum mi-am facut un ceai de musetel..este bun?
0
14-10-2011, ora 10:40
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua..dl doctor nu pot merge la orl decat luni(atunci am gasit loc liber)...pana luni pot lua faringospray pt dureri de gat..nu este mai bun decat tantum verde?.iar ca pansament gastric ce pot lua?
0
16-10-2011, ora 10:25
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna dimineata dl doctor...de vreo 3-4 zile... nu tusesc f tare..nu ma mai gadila in gat(sper sa ramana asa)..in schimb am momente cand ma ia cu emotie la stomac..o stare pe care nu prea pot s-o descriu...emotie, teama ca sa nu se declanseze din nou tusea, neliniste, caldura in corp..si imi vine sa tusesc tare..incerc sa ma linistesc singura, sa ma abtin..dar nu stiu ce sunt cu starile astea. Sa fie de la stomac sau de la teama mea ca sa nu mai trec prin ce am trecut in ceea ce priveste tusea?..Daca e de la stomac inseamna ca trebuie sa-mi schimb trat?..Ajutati-ma va rog cu un raspuns. Va multumesc.POate fi si pe sistem nervos pt ca de ex inainte tuseam f tare dim si noaptea iar acum stau cu frica sa nu tusesc din nou..si stiti expresia..de ce ti-e frica de aia nu scapi? Va multumesc.
0
16-10-2011, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
maine imi scrieti rezultatul de la consultul ORL
cum arata amigdalele, mucoasa faringelui..s.a
dupa o sa pot sa ma pronunt..
0
19-10-2011, ora 15:22
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua dl doctor...nu v-am mai scris pt ca nu am mai fost la doctor din cauza ca imi trecuse durerea de gat..sau asa am crezut caci de astazi a inceput sa ma doara din nou plus ca am observat ca gatul este cam rosu. Daca nu imi trece maine dim voi merge la orl( am fost de atatea ori si niciodata si niciun doctor nu mi-a spus nimic clar..cum ati spus dumneavoastra..care e starea amigdalelor, mucoasa cum e etc..dar daca ajung maine am sa cer sa mi se spuna exact). Pana maine dim daca nu imi trece durerea ce pot lua?...de ex propolets cu vit c spune ca se utilizeaza pt calmarea iritatiilor bucale si ale gatului..este bun?..daca nu recomandati-mi ceva. Va multumesc.
0
19-10-2011, ora 16:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii + gargara+ propolis de supt
multe bauturi calde si nimic acru..iritant..s.a
0
25-10-2011, ora 12:19
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziu
Dl doctor astazi am facut programare la gastro..pt ca simt eu ca trat pe care il urmez nu-mi face bn..dar as vrea sa merg si la orl. La care sa merg mai intai? Va multumesc.
0
25-10-2011, ora 17:19
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua
Dl doctor am fost la orl iar rezultatul a fost rinofaringita cronica...a zis ca ar fi vorba de o faringita...matoasa...nu este cuvantul corect dar poate va dati seama despre ce e vorba...si mi-a dat trat trachisan, gargara cu citrolin si aaerius.
Dar acum vine partea mai imp...la gastro... am platit consultatia de 70ron ca sa-mi spuna sa fac endoscopie(nu stiu daca este corect asa ceva) eu as fi vrut daca se poate sa-mi dea un alt tratament plus niste inf cu alimentatia(caci nu mai stiu ce alimente am voie si ce nu )...am fost cu rezultatul de la ex cu bariu unde scrie ca am usor reflux, insa a zis ca nu este concludent..adica se poate ca tusea sa fie sau nu de la reflux..insa de la un timp eu simt imediat dupa ce mananc un gust acru in gura. DVs ce spuneti..ajutati-ma. Am vazut ca dvs mai recomandati si alte medicamente pt reflux..poate mi le recomandati si mie...de ex ranitidina eu zis ca imi provoaca mai degraba tuse decat sa ajutein schimb maaloxul am obs ca-mi face bn. Va multumesc si o seara buna.
0
25-10-2011, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o endoscopie gastrica poate depista si prezenta ulcerului gastric si duadenal si alte probleme.. asa ca o sa faci endoscopia.
pentru regim aliemnatr faci consult si la un medic Nutritionist
0
27-10-2011, ora 12:14
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua..va multumsc de raspuns..sigur o voi face dar nu acum..pt ca mi-e frica si este si cam scumpa..iar in momentul acesta nu am banii necesari disponibili...sigur e reflux pt ca de 2 zile am acreala in gura fara alte simptome si dupa ce mananc instantaneu si fara sa mananc...am observat ca imi trece cu maloox. Vroiam doar sa incerc un alt trat un timp si daca nu-mi trece sa merg sa fac endoscopia.
0
28-10-2011, ora 15:18
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua..dl doctor stti cumva de ce..daca am luat azi o pastila de ameprazol am tusit mai mult decat de obicei..sa fiu eu alergica ?..am zis sa incerc cu omeprazol caci am citit ca ar fi bun in schimb am o senzatie de a tusi in permanenta. Va multumesc si o zi buna.
0
29-10-2011, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
opeprazol dimineata 1.. pentru minim 3 saptamani ( nu are legatura cu tusea)
dupa masa sa luati sau triferment sau Maalox de supt
pentru tuse.. inhalatii+ gargara
0
29-10-2011, ora 13:48
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua dl doctor...ca tratament iau ranitidina 2 pe zi, redigest 2 inainte de mese iar dupa mede maalox, insa de vreo 3 zile am acreala in gura imediat ce incep sa mananc si zic eu ca mananc corect. Imi trece imediat cum iau maalox. Inainte nu simteam acreala in gura problema este doar de vreo 3 -4 zile. Nu exista un antiacid care se poate lua inainte de mese? Si de ce daca trat iau si regim deasemenea probl in loc sa-mi treaca ea se amplifica,..chiar nu inteleg...Si inca o intrebare..am citit ca pt reflux pot consuma lapt si lactate fara grasime..dvs ce credeti?...sau cereale bananele cum coapte sau in stare p ura? Va multumesc.
0
29-10-2011, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zic sa faci endoscopia sa nu fie o problma mai serioasa care trebuie tratata chirurgical
0
31-10-2011, ora 12:12
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
BUna ziua dl doctor joi sau vineri am sa fac endoscopia...in prezent iau ranitidina, redigest di maalox...inainte de endoscopie nu am voie sa mananc si sa beau nimic...iar medicamentele sa nu le iau..explicati-mi va rog ca nu stiu. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
124 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •