tuse seaca persistenta

124 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
31-10-2011, ora 13:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inainte de endoscopie nu ei nimic nici nu bei nimic
0
05-11-2011, ora 18:13
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna seara
dl doctor luni sunt programata la endoscopie..insa ma doare destul de tarisor in gat.credeti ca e vreo problema in a efectua endoscopia?.mi-e frica ca n-am sa pot respira...va multumesc
0
08-11-2011, ora 08:25
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
BUna dimineata
Am fost ieri si am facut endoscopia(o experienta pe care cu siguranta n-am s-o mai repet niciodata) si mi-a spus ca am gastroduodenita acuta..deci doar gastrita(dupa spusele doctoritei)..fara reflux, fara hernie..deci gastrita si mi-a dat tratament pt 2 saptamani cu controloc si motilium. IEri nu am mai luat nimic...nici pastile, nici gargara nici pastile si m-am sitit f bine...Mi s-a spus sa fac 2 sapt trat si apoi daca tot mai tusesc si simt gadilaturile tine de sfera orl..nu de la stomac. In timpul asta sa mai fac gargara si sa mai iau voseptol?.Dupa 2 sapt va spun cum ma simt ca sa ma indrumati dvs. Va multumesc si o zi buna.
Pt gastrita am voie fructe si cum(ca am uitat sa intreb)?
0
08-11-2011, ora 14:50
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Dl doctor revin...imi puteti spune daca tusea este din cauza gastritei(d-na doctor de la gastro mi-a spus ca nu am reflux.eu totusi am acreala in gura dupa masa..) sau din cauza farinfitei?...azi am inceput trat cu controloc si motilium si am tusit mai tare...chiar ma gandesc sa fac o pauza cu trat si sa merg pe naturiste si trat pt faringita..ce ma sfatuiti?
0
08-11-2011, ora 18:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da fii putin mai serioasa si sa duci macar un tratament pana la capat
DA.. tusea este din cauza gastritei
DA.. trebuie sa ei tratamentul indicat de la gastrologie + sa tii regimul foarte strict + sa faci gargara si inhalatiile
+ orice tratament naturist care.l doresti..fiindca preparatele naturiste NU afecteaza mucoasa gastrica
0
08-11-2011, ora 19:17
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna seara dl doctor...eu zic ca sunt serioasa pt ca pana acum am urmat trat intocmai...dar...am citit ca controlocul afecteaza ficatul si nu vreau sa scap de una si sa dau in alta...
1.am decis sa iau inainte de masa redigest cum mi-ati spus dvs si maalox dupa masa+inhaatii si gargara+regim...
este de ajuns pt gastrita?
2. la orl mi s-a recomandat trachisan si gargara cu citrolin..este bun tratamentul?
3. regimul pe care mi la dat la gastro este pt 2 sapt..credeti ca e suficient ca sa-mi treaca gastrita si implicit tusea?D-na doctor mi-a spus ca nu am reflux si daca dupa 2 sapt nu-mi trece tusea nu e de la stomac si sa ma mai caut la orl.
4. mai nou am niste stari de genul ca as avea ceva in gura si pt cateva secunde nu pot respira +stare de caldura in tot corpul..se poate sa fie tot de la gastrita?
Va multumesc mult dl doctor si nu vreau sa credeti ca sunt o persoana neserioasa insa nu stiu ce sa mai fac ca sa-mi treaca...credeti-ma...Va multumesc pt sprijin. O seara buna.
0
13-11-2011, ora 08:21
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
buna dimineata..dl doctor va rog frumos daca-mi puteti ajuta intr-o problemma..iei am mancat 2 biscuiti si deodata am simtit ca parca nu pot respira corect cateva secunde...nu e prima data...credeti ca e de la stomac sau din cauza faringitei?...va multumesc
0
13-11-2011, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faringele nu are cum sa influenteze respiratia
pot fi 2 variante
1 de la stomac. care prin balonare apasa pe diafragma in sus si da senzatie de sufocare ( ajuta carbune medicinal cate 2 din 4 in 4ore pana trece senzatia de balonare)
2 de la sistemul nervos.. cu bronhospazm.. ajuta tinct De Valeriana cate 30 pic din 4 in 4 ore pana te linistesti
0
13-11-2011, ora 17:43
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
va multumesc mult dl doctor..sunteti un om de o valoare deosebita, sanatate va doresc, o seara buna
0
14-11-2011, ora 12:04
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna dimineata..dl doctor problemele se tin lant de mine...de azi noapte ma doare in gat. destul de tare..regimul pt gastrita il iau(redigest si maalox)...deci as tinde sa cred ca tusea este totusi de la faringita...pt ca aseara am fost putin afara si fiind f frig imediat am simtit cum ma irita ceva in gat si a inceput durerea. La orl nu mai merg pt ca am mers de ff multe ori.ultima oara mi s-a spus ca o sa am perioade mai bune dar si mai putin bune si mi-a dat trachisan si gargara cu citrolin. Gargara o sa fac in continuare cu eucalipt cum mi-ati recomandat dar trachisanul sa-l iau? voseptol iau in continuare cate 2 de 3 ori pe zi dar nu vad nici o schimbare( ori m-am obisnuit cu el) iar trachisanul stiu ca, contine antibiotic...este adevarat?...Inainte de a avea aceasta problema cu tusea imi trecea cu trachisept. Dvs ce spuneti ce sa iau...ce e mai bun...mi-ati recomandat acum ceva timp tantum verde l-am cumparat dar pe prospect scrie ca, contine aroma de lamaie(stiu ca nu am voie citrice..dar aroma de lamaie e permisa...sa nu radeti de mine..va intreb pt ca nu ma pricep) si n-am luat...dvs ce spuneti? Va multumesc. O zi buna.
0
14-11-2011, ora 18:00
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna seara...dl doctor va rog frumos daca cititi mesajul poate imi raspundeti...ma doare tare in gat si vad ca am si racit si mi- e frica sa nu incep sa tuses f puternic ca data trecuta...ce pot lua dl doctor?...trachisept, trachisan sau stiu eu ce..altceva orice numai sa nu incep sa tusesc. Va multumesc.
0
14-11-2011, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la durere ese mai bin 3 zile Tantum verde si dupa trachisept
0
16-11-2011, ora 11:13
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna dimineata...dl doctor se pare ca de ce mi-a fost frica n-am scapat...am racit in toata puterea cuvantului...secretii nazale, stare de moleseala..si tuse...ce sa fac?...ma gandesc ca daca o sa incep sa tusesc din ce in ce mai tare va trebui sa merg la orl si siu de data trecuta ca mi-a dat antibiotic, siropuri...iar eu cu gastrita mea ce pot face...?indrumati-ma va rog...am incercat sa merg pe naturiste dar se pare ca trebuie si un tratament adecvant mai ales ca am si un copil de 1 an si de-abia ia trecut raceala si mi-e frica sa nu o imbolnavesc la loc. O zi buna.
0
16-11-2011, ora 11:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa porti masca pe fata, cand te apropii de copil.
in camera copilului trebuie sa fie o aromocandila cu uli volatil de eucalipt, lamaie.. care au efect antiviral
ca si tratament foloseste Fervex pliculete dupa masa 3 pe zi
sau supozitoare cu Diclofenac, nurofen seara la culcare
in rest.. ceaiuri multe, inhalatii si gargara
0
16-11-2011, ora 11:51
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Va multumesc pt raspunsul prompt..asa am sa fac..momentan fac inhalatii si gargara cu ceai musetel +ulei eucalipt, voseptol. Pt gastrita iau redigest mereu si maloox(doar cand simt acreala in gura...dar vad ca de 3 zile nu mai simt si n-am mai luat). Daca iau nurofen si fervex...redigestul este de ajuns pt a-mi proteja stomacul sau trebuie sa mai iau si altceva(omez). Ceaiurile simple sau pot fi indulcite? in cazul in care tusea se va inrautati pot lua vreun sirop ceva cu protectie gastrica bineinteles? Va multumesc mult.
0
16-11-2011, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
AM scris.. nurofen.. in supozitoare. fervex dupa masa si e suficient redigestul si maalox.
ceaiul se poate indulci putin cu miere
sirop de brad sau alte siropuri ddin plante se poate
0
16-11-2011, ora 12:17
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Va multumesc. Am cumparat agua maris pt nasuc pt fetita..pot folosi si eu?... nu-mi afecteaza mucoasa faringiana?...o zi buna.
0
18-11-2011, ora 09:51
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna dimineata..dl doctor azi noapte am tusit aproape incontinuu..mi se pare ca ar fi cam productiva...se rupe dar nu mult...imi puteti spune ce pot lua? Imi e frica sa iau ceva dupa capul meu pt ca dct de familie a zis ca daca tusea e iritativa si-i dai pt productiva mai rau faci si invers...deci ce pot lua? Am citit undeva de sirop din ridiche cu lamaie si miere...dar oare am vopie?Va multumesc.
0
18-11-2011, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ridichea este un iritant gastric
ami bine ACC tab.
0
18-11-2011, ora 11:25
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Va multumesc.
0
19-11-2011, ora 08:28
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
buna dimineata dl doctor. Aseara m-a luat cu gadilaturi in gat am incercat sa ma abtin insa m-a luat o tuse cu sufocare de parca aveam astm...m-am speriat ingrozitor de am vrut sa merg la urgente. Ma sufocam si faceam exact ca la astm(am fecut spirometrie acum cateva luni si a iesit buna).De ce credeti dl doctor ca am patit asa ceva? Se poate sa fie de la raceala, pt ca am mucus de eliminat va rod ajutati-ma.
0
19-11-2011, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da poate fi mucus.. dar poate fi si un spazm traheo bronsic.. de la sistemul nervos
Tinct De Valeriana cate 30 pic in putina apa de 3 orp pe zi.. pana la vindecarea completa
0
19-11-2011, ora 12:34
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Multumesc mult dl doctor si m-ati mai linistit putin caci ma speriasem f tare..am mai avut gadilaturi cu tuse puternica dar nu ca acum...fara aer...poate si pt ca intrasem in panica ca sa nu incep sa tusesc ca atunci...vad ca am iar dureri de gat si deci pot lua tantum verde nu?
1
19-11-2011, ora 13:02
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna ziua dl doctor am cumparat tinctura de valeriana de la hofigal(asta am gasit) care contine radacina de valeriana 20 g si alcool etilic 70% pentru 100 g solutie. Este buna sau treb sa caut de la alta firma?
0
19-11-2011, ora 13:28
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
dl doctor revin...e a doua oara azi si alaltaieri cand am simtit un suierat in piept...este de la mucus sau spirometria nu a fost buna si am astm?...offf...sunt f speriata. ajutati-ma va rog.
0
19-11-2011, ora 15:52
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
dl doctor daca vedeti mesajul imi puteti raspunde va rog...ca sa stiu daca e ceva rau sau de la raceala?
0
19-11-2011, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tinctura este buna.
si tre sa ai rabdarea sa afci constiincios tratamentul si sa astepti rezultatul.. macar 7 -10 zile.. pana la 3 saptamani
in rest.. despre gat si problemele din piept... nu am capacitati paranormale..
pana nu vad Gatul... pana nu ascult cu stetoscopul plamanii. nu pot sa spun cu certitudine ce aveti !
0
20-11-2011, ora 10:23
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
Buna dimineata dl doctor stiu ca nu puteti si cu certitudine ce am eu de la distanta...m-am referit daca cumva simptomele pe care le am pot fi de la bronsita...su o alta afectiune dar nu astm...de e x haraiala aia in piept acum n-o mai am..am avut-o ieri dar nu mereu, tusesc ziua dar nu des si se rupe nu mult dar se rupe...insa seara (e a doua seara) parca la ora fixa cand simt iar gadilaturile in gat cu lipasa de aer...aseara mai putin caci am incercat sa raman calma comparativ cu alaltaseara cand parca eram astmatica...iar azi noapte am tusit de 2 ori..insa in rest m-am putut odihni...maine voi merge la d-na doctor de familie sa ma asulte la plamani si va voi spune ce mi-a gasit si daca am ceva. Va multumesc si o zi buna.
0
22-11-2011, ora 15:57
camelia81
Nu este medic/terapeut
camelia81
BUna seara dl doctor...am fost ieri la medicul de famili e si mi-a dat sa fac radiografie pulmonara si analize de sange..acestea din urma le fac pe 9 dec..insa la rdiografie a iesit...desen peribronhovascular accentuat hilo-bazal bilateral...ce inseamna acest diagnostic dl doctor? Va multumesc si o zi buna.
0
22-11-2011, ora 22:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acesta nu este un diagnostic
doar o interpretare a radiografiei
diagnosticul il pune medicul de familie sau medicul la Pneumo-ftizio.. dupa ce vede filmul+ te asculta cu stetoscopul
Adaugă un comentariu / răspuns
124 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •